o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Piotr Kalsztyn
|

Archeolodzy trafili na nietypowy szkielet. Nazywają go pierwszym cyborgiem świata

31
Podziel się

Żyjący w średniowieczu Włoch zamiast dłoni miał przymocowany nóż.

Archeolodzy trafili na nietypowy szkielet. Nazywają go pierwszym cyborgiem świata
(Journal of Anthropological Sciences)
bDUryrcl

Szkielet znaleziono w nekropolii Longobardów na północy Włoch. Kości mężczyzny były o tyle wyjątkowe, że miał amputowaną rękę. Zamiast niej miał przymocowany nóż.

Kości pochodzą ze wczesnego średniowiecza. Eksperci datują je na okres między VI a VIII wiekiem naszej ery. Znaleziono je w miejscu, gdzie pochowano setki osób. Wszyscy mieli obok siebie noże. W przypadku wyjątkowego szkieletu broń znajdowała się jednak tuż przy kikucie.

*Kości należały do mężczyzny między 40 a 50 rokiem życia. *Naukowcy nie wiedzą w jaki sposób usunięto dłoń. Są jednak pewni, że nóż był nietypową protezą. Dokładne badania pomogły im ustalić, że był on umocowany na materiale i zaciskany sznurami.

bDUryrcn

Być może ręka została przypadkowo złamana i nie mogła się zrosnąć. Biorąc pod uwagę wojowniczy charakter Longobardów, całkiem możliwe, że mężczyzna stracił ją w walce – mówi Ileana Micarelli z rzymskiego Uniwersytetu Sapienza cytowana przez Science Alert.

*W badaniach pomogła analiza… zębów. *Były one dużo bardziej zużyte niż u innych. Zdaniem naukowców mężczyzna używał ich do zaciskania sznurów, które przytrzymywały nóż przy kikucie.

*Kości wprawiły w zdziwienie archeologów. *W średniowieczu ludzie nie przeżywali zbyt długo po amputacji. W tym okresie nie znano antybiotyków i bardzo łatwo było o infekcję. Badania wykazały, że mężczyzna żył jeszcze przez wiele lat po utracie ręki. Tłumaczą to faktem, że bardzo pomagała mu lokalna społeczność.

Zobacz także: Zobacz także: Jedyna taka mapa Ziemi
bDUryrct

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDUryrcO
KOMENTARZE
(31)
elo
3 lata temu
Widocznie trafił na specjalistów jakis pomysłowy Dobromir mu pomógł . NFZ jak by był w tamtych czasach to by już nie żył
martwe zło
3 lata temu
Ash... ;)
Enmerkar
3 lata temu
Zapewne dziennikarz, jak zwykle, nie umiał przetłumaczyć doniesienia. "Wprawiło archeologów w zdziwienie"? "Ludzie nie przeżywali długo po amputacjach"? Jeśli przeżyli pierwsze dwa tygodnie, żyli tak samo długo, jak reszta, i zdarzało się to często (utraty kończyn były dość częste, rany nauczono się zaopatrywać przez przypalanie, zalewanie smołą albo alkoholem). Cyborg? Przecież noża nie zintegrowano ze szkieletem, lecz była to zwyczajna proteza dłoni. Miały je setki tysięcy ludzi. Przy okazji, czy zdaniem autora osoba mająca plombę to cyborg?
bDUryrcP
lol
3 lata temu
A gdyby utracił drugą rękę to czy miał by przymocowany widelec do pary z nożem?
lol
3 lata temu
i co piraci też nie mieli reki nogi a raczej do lekarza nie chodzili nawet jeśli antybiotyki już znano to mogli zawisnąć zamiast otrzymać pomoc z pewnością nie jest to odosobniony przypadek tylko mało jeszcze wiemy o historii każdego nn
Najnowsze komentarze (31)
zuzia
3 lata temu
wyklety kibol z krakowa.
Paul
3 lata temu
Cybork ma w srodku metal, nie jakis noz na rece.
jasio katolik...
3 lata temu
Tusk mu odgryzł rękę, ale Kaczyński mu rękę doprawił i chłop żył długo i szczęśliwie za sprawą Ducha świętego i za wstawiennictwem błogosławionego Jana Pawła.....
żenada
3 lata temu
Autor artykułu nie wie co to cyborg ale czego się spodziewać po kimś kto skończył polskie gimnazjum...
Inteligenciuc...
3 lata temu
W tym czasie kowale z Norymbergi dorobili pewnemu rycerzowi protezę ręki z ruchomymi palcami. Przymocowany do kikuta nóż to pikuś
bzdura
3 lata temu
"Nazywają go pierwszym cyborgiem świata" kto go tak nazywa? Cyborg to połaczenie człowieka i maszyny. Nóż przywiązywany sznurkiem do kikuta nie czyni z nikogo cyborga.
jol
3 lata temu
za kradziez ucinano dlon do kikuta
RealiSta
3 lata temu
Odkopano go bo zbliża się termin skierowania po nową protezę od ZUS
bDUryrcH
KAMIL 01-2345...
3 lata temu
Czaszki CIEKAWY TEMAT!!!!!
Boberek
3 lata temu
Co za bzdet, popatrzcie na obrazy z epoki - są pełne kalek ( rozumiem, że wszyscy zmarli krótko po namalowaniu, bo nie było antybiotyków) ale przyczyna zużycia zębów jest naprawdę rewelacją przenikliwości naukowej - domniemuję, iż lokalna społeczność( ta, która bardzo mu pomagała) brzydziła się zaciskaniem sznurów i dlatego musiał narażać szkliwo :-) Ja odkryłem, że nie był mańkutem - mańkut w prawej ręce trzymałby widelec !
ole
3 lata temu
Jak Kalsztyn palnie jakimś tematem to można rozłożyć się na łopatki.
korniszon
3 lata temu
czyli co??? proteza= cyborg......????????
Nickt
3 lata temu
Ehhh
lol
3 lata temu
A gdyby utracił drugą rękę to czy miał by przymocowany widelec do pary z nożem?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić