REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Bartłomiej Bajerski29.12.17 (11:13)

Koszmary, które ludzie śnią najczęściej. Naukowcy nareszcie wyjaśnili, skąd się biorą

Niezwykle ciekawe wyniki przyniosły badania przeprowadzone przez psychologów z Wielkiej Brytanii.
Pixabay.com

Brutalna napaść, ucieczka przed pogonią i spadanie w przepaść - to koszmary, które śnią się ludziom najczęściej. Ochotnicy, którzy zgodzili się wziąć udział w badaniu, dorzucili do tego jeszcze sny, podczas których odczuwają gigantyczny strach. Wybierali najgorsze sny spośród listy dziewięciu zaproponowanych przez naukowców.

Wyniki badań pokazują, że koszmary odzwierciedlają braki w codziennym życiu. Projekt przeprowadzili psychologowie z Uniwersytetu Cardiff. Szukali odpowiedzi na pytanie, czy brak zaspokojenia trzech podstawowych potrzeb człowieka - autonomii, uznania i przynależności - wpływa na nasze sny.

REKLAMA

Ludzie są bardziej zadowoleni ze swojego życia, jeśli czują, że je kontrolują, są pozytywnie nastawieni do tego, co robią i są blisko związani z innymi ludźmi w sferze społecznej. Brak realizacji tych potrzeb może prowadzić do niepokoju, depresji i innych problemów zdrowia psychicznego - mówi Netta Weinstein z Uniwersytetu Cardiff, która stała na czele grupy specjalistów.

Ludzie, którzy czuli się sfrustrowani i niekompetentni za dnia, częściej śnili później koszmary. Z kolei ci zadowoleni z siebie byli rzadziej narażeni na mary senne. Naukowcy przepytali pod tym kątem 200 osób, które wypełniały specjalnie przygotowane ankiety. Druga grupa, złożona ze 110 osób, przez trzy dni notowała stan swojego samopoczucia oraz to, co im później się śniło.

Zobacz także: 6 najdziwniejszych chorób psychicznych

Weinstein mówi, że jej badania mają szerszy wymiar. Powinny być - jej zdaniem - przesłaniem dla ludzi, którzy stale czują się sfrustrowani, samotni, niekompetentni lub bezradni. Radzi takim osobom, by wykorzystywały każdą, nawet najmniejszą okazję do zyskania uznania, większej pewności siebie i pogłębienia relacji z ludźmi.

Badania pokazują, że doświadczenia te są bardzo szkodliwe nie tylko dla naszej zdolności do funkcjonowania w ciągu dnia, ale również dla naszej zdolności do dobrego spania w nocy - mówi badaczka.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij