Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Argentyna. Odkryto listę nazistów. Na ich kontach może być fortuna

923

Dokumenty odkryte w Argentynie ujawniają nazwiska 12 tys. nazistów ukrywających się przed laty w Argentynie. Wielu z nich miało konta w szwajcarskich bankach, na których mogą być zgromadzone fortuny ukradzione w czasie wojny.

Argentyna. Odkryto listę nazistów. Na ich kontach może być fortuna
(Wiesenthal Centre)

W Argentynie odkryto dokumenty z 12 tys. nazwisk nazistowskich zbrodniarzy. Papiery znaleziono w magazynie w byłej nazistowskiej kwaterze głównej w Buenos Aires.

Sprawą zajęło się Centrum Szymona Wiesenthala z siedzibą w Los Angeles. Poprosiło Credit Suisse Group o identyfikację nieaktywnych kont bankowych i nazwisk znalezionych na liście. Żydowska agencja od lat działa na rzecz ofiar Holocaustu i zajmuje się poszukiwaniami zbrodniarzy wojennych, ukrywających się po całym świecie.

Uważamy, że na tych długo nieaktywnych kontach zgromadzone są pieniądze żydowskich ofiar - twierdzi Centrum.

Zobacz także: Ambasador Izraela przyznaje: to najwiekszy dołek w naszych relacjach

Niemcy zaczęli rozkradać majątki żydowskie już w latach 30. Najwięcej zabrano jednak już podczas II wojny światowej i okupacji. Większość z tych pieniędzy umieszczano na kontach w szwajcarskich bankach.

Centrum Szymona Wiesenthala wydało w tej sprawie oświadczenie. Na swojej stronie napisali, że wielu nazistów wymienionych w argentyńskich dokumentach "miało jeden lub więcej rachunków bankowych w Schweizerische Kreditanstalt, który stał się później bankiem Credit Suisse".

Bank ma bliżej przyjrzeć się tej sprawie. Podczas drugiej wojny światowej i po niej kilka krajów Ameryki Południowej, w tym Argentyna, było bezpiecznymi schronieniem dla nazistów. Wśród słynnych uciekinierów był Adolf Eichmann, jedna z kluczowych osób odpowiadających za Holocaust.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić