Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Bogucka
|

Arktyka. Wraz ze śniegiem z nieba spada plastik

33
Podziel się:

Badania naukowców wykazały, że mikroskopijne cząsteczki plastiku spadają na Arktykę wraz z opadami śniegu. Naukowcy nie spodziewali się, że występuje on w takiej ilości.

Arktyka. Wraz ze śniegiem z nieba spada plastik
(ALFRED-WEGENER-INSTITUT / MINE TEKMAN)

Wyniki badań niemiecko-szwajcarskiego zespołu naukowców opublikowano w czasopiśmie "Science Advances". Wynika z nich, że na litr wody przypada 10 tys. mikrocząsteczek plastiku. Oznacza to, że nawet na Arktyce ludzie wdychają zawarty w powietrzu plastik, choć naukowcy nie zbadali jeszcze, jaki wpływ ma to na zdrowie.

Opublikowane wyniki są o tyle zaskakujące, że Arktyka jest często uznawana za jeden z ostatnich dziewiczych regionów świata. Wiele cząsteczek było tak małych, że naukowcy nie mogli ustalić, skąd pochodzą. W śniegu znaleziono także fragmenty gumowych opon, lakieru, farb i włókien syntetycznych.

Spodziewaliśmy się pewnego zanieczyszczenia, ale znalezienie tak wielkich ilości mikroplastiku było prawdziwym szokiem. To oczywiste, że większość mikroplastiku odkrytego w śniegu pochodzi z powietrza - powiedziała BBC dr Melanie Bergmann.

Naukowcy uważają, że cząsteczki plastiku są rozwiewane przez wiatr. Następnie - za pomocą mechanizmów, które nie są jeszcze w pełni poznane - trafiają do atmosfery i są z niej "wypłukiwane" przez opady atmosferyczne, a w szczególności śnieg. Badacze zakładają, że niektóre zanieczyszczenia mogły pochodzić ze statków, które ocierają się o lód. Inne pochodzą prawdopodobnie z turbin elektrowni wiatrowych lub z ubrań.

Zobacz także: Zobacz także: Renifery są już tak głodne, że jedzą wodorosty

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(33)
Eheg3hrh
3 lata temu
A może mikroplastik jest zdrowy?. .
Kuul
3 lata temu
W czym problem wycofać plastik i po sprawie.
Antyfan click...
3 lata temu
Czyżby kolejny clickbaittttt??
sreko
3 lata temu
ciekawe jaki wpływ miały próby atomowe na ziemi
eko
3 lata temu
to już fakt, jeszcze powinni zbadać ile ma obecny człowiec w sobie tego syfu i gdzie zakumulowane.
ola
3 lata temu
Duńczycy tacy podobno żyjący ekologicznie,a sklep TIGER z plastikami mają
:))
3 lata temu
Żeby nastąpiła kumulacja pary wodnej w powietrzu w kroplę potrzebne jest ciało stałe, więc [wsio ryba], co lata nad głową.... plastik, piasek, sadza
Master
3 lata temu
Ludzie sami się wykończą. Wdychany i zjadany plastik to rak. Niedługo nie będzie miał kto nawet leczyć, bo lekarze nawet będa chorzy. I wszystko w imię mamony i wygodnego życia.
ds
3 lata temu
MUUUUAAHAHHAHAHAHHAHAHHAHAHAHHAHAHAHA! Ostatnio coś tak idiotycznie głupiego widziałem jak przypadkiem znalazłem sie w poblizu TV
Tk
3 lata temu
A gdzie pani Kinga Rusin i jej ekologiczny samochód, nich się podzieli swymi mądrymi spostrzeżeniami
Oddaj kasę
3 lata temu
Może by się skusili i sprawdzili czy i ile w latach 40stych ubiegłego wieku spadało ludzkich części spalonych w niemieckich obozach??? I ile co2 wygenerowali!!!
kiedyś to
3 lata temu
i cola była w szklanych butelkach,oranżada "o smaku cytrynowym",mleko,śmietana...nawet przednie reflektory w samochodach..!
a ja mówiłem
3 lata temu
..."tośta mnie nie słuchaliśta"...!
Jarek
3 lata temu
Wiekszego sheet’u nie slyszalem ...
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić