Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 
aktualizacja 

Australia. Powstała wizualizacja pożarów. Widok jest przerażający

738

Sytuacja w Australii staje się coraz niebezpieczniejsza. Na podstawie danych, które zebrała agencja NASA, stworzono mapę z obszarami ogarniętymi płomieniami. Wizualizacja 3D tak wstrząsnęła internautami, że wiele osób uznało ją za fake.

Australia. Powstała wizualizacja pożarów. Widok jest przerażający
(NASA Australia)

Wizualizację przygotowano na podstawie zdjęć satelitarnych. Jak informuje "Snopes", wykonano je w okresie od 5 grudnia 2019 r. do 5 stycznia 2020.

Autorem wizualizacji jest Anthony Hearsey. To artysta specjalizujący się w fotografii i retuszu. W trakcie prac nad wizualizacją Hearsey oznaczył wszystkie obszary, które zostały dotknięte przez pożary. Część z nich już ugaszono.

Według ustaleń "Snopes", na początku internauci uznali wizualizację za fake. Jednak informacja została wkrótce potwierdzona, gdy przedstawiciele NASA umieścili ją na swojej oficjalnej stronie. Regularnie zdarzały się także pomyłki, gdy czytelnicy brali wizualizację za prawdziwą fotografię.

Zobacz także: Zobacz też: Potężne pożary w Australii

Wśród osób wątpiących w autentyczność wizualizacji jest wielu Polaków. Negatywne reakcje i niedowierzanie dało się zaobserwować m.in., kiedy ilustracja została udostępniona na Twitterze przez Donalda Tuska.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Od trzech lat Australia zmaga się z ekstremalną suszą. To właśnie brak opadów i wysoka temperatura przyczyniły się do rozprzestrzeniania pożarów. Na niektórych obszarach zaserwowano ogniste tornada i burze bez opadów. Władze Australii wezwały mieszkańców do jak najszybszej ewakuacji.

Według najnowszych ustaleń, ogień zniszczył już powierzchnię o wielkości 8 mln hektarów. Odnotowano także ofiary śmiertelne – życie straciło 25 osób i 500 mln zwierząt. Internet obiegły zdjęcia i nagrania, na których widać setki martwych kangurów i koali.

Trwa ładowanie wpisu:instagram

Niestety, nie wszyscy są w stanie opuścić zagrożony teren. Przedstawiciele australijskiej straży pożarnej potwierdzili, że ewakuacja z niektórych regionów jest zbyt niebezpieczna i na podróż jest już za późno. Ich mieszkańcy są więc zmuszeni szukać bezpiecznych schronień na własną rękę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić