o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
ŁD
|
aktualizacja

Całowanie dzieci w usta. Polacy mocno podzieleni [NASZE BADANIE]

59
Podziel się

Całus w policzek to norma, ale w usta? Zapytaliśmy Polaków, co sądzą o takiej formie wyrażania uczuć wobec dzieci.

Zapytaliśmy Polaków, co sądzą o całowaniu dzieci w usta
Zapytaliśmy Polaków, co sądzą o całowaniu dzieci w usta (East News, Design Pics)
bDTbMysB

W starożytnej Grecji pocałunek dwóch osób w usta, niezależnie od płci, wyrażał równość statusu. W średniowieczu w usta całowali się nawet rycerze.

Dziś wydaje się, że pocałunek w usta częściej ma wymiar erotyczny i jest zarezerwowany dla par. Nie razi jeszcze, gdy całują się w ten sposób bliscy członkowie rodziny, ale nawet w takim przypadku konsternacja może rosnąć wraz ze wzrostem różnicy wieku między dwiema osobami.

Zobacz też: Pierwszy pocałunek. Niektórzy chcą o nim zapomnieć

bDTbMysD

Pokazał to niedawny przykład z USA, gdzie były wiceprezydent Joe Biden podczas wiecu w stanie Iowa publicznie pocałował w usta wnuczkę. Gest Bidena spolaryzował społeczeństwo – jedni chwalili, że dziadek jest blisko z wnuczką i nie boi się okazywać uczuć, podczas gdy inni ganili, twierdząc, że przekroczył granice dobrego smaku.

Z naszego badania, jakie przeprowadziliśmy na panelu Ariadna, wynika, że zdaniem Polaków rodzicowi w ogóle nie wypada całować dziecka w usta, bez względu na wiek. Takiej odpowiedzi udzieliło 41 proc. pytanych.

Według 24 proc. respondentów dziecko całować wypada, nawet jeśli jest już pełnoletnie.

bDTbMysJ

Pozostali twierdzą, że całować w usta wypada, ale tylko do pewnego wieku – kiedy dziecko jest niemowlakiem (11 proc.), ma nie więcej niż kilka (17 proc.) lub kilkanaście lat (7 proc.).

Głosy rozkładają się podobnie niezależnie od płci pytanych, niemniej nieco więcej kobiet (43 proc.) niż mężczyzn (39 proc.) uważa, że rodzicowi nie wypada całować dziecka w usta bez względu na jego wiek.

bDTbMysK

A jakie jest Wasze zdanie? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1085 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Termin realizacji: 7 - 11 lutego 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDTbMyte
KOMENTARZE
(59)
sceptyk
rok temu
Jestem absolutnie przeciw całowaniu dzieci w usta. W ten sposób można przekazać wirusa opryszczki, HPV, grypy i podobnych, Epsteina-Barra, czy paciorkowca anginy. Warto ryzykować?
grart
rok temu
Odrażające i niehigieniczne. Te ciotki i wujkowie z mokrymi ustami, brrr!
Magda
rok temu
Nie wyobrażam sobie nie dać buziaka córce, która sama nadstawia ten swój najukochańszy dziób. Nie ma się co dziwić, że w społeczeństwie nie ma miłości, skoro w ogóle takie tematy są brane pod dyskusję. Współczuję co niektórym ludziom braku prawdziwej rodzicielskiej miłości.
bDTbMytf
1234567890
rok temu
przeciw bez względu na wiek
STKMS
rok temu
A ja myślę że czy całować czy nie to jest zwyczaj i zasady przyjęte w określonej wspólnocie rodzinnej i pozostałym od tego wara(nie mówię o patologii). Ocena tego jest niedopuszczalna i mieszanie się w te sprawy mogą dla krytyka skończyć się przykro. Czas przyjąć do wiadomości że wolni ludzie się różnią.
Najnowsze komentarze (59)
Buźka
rok temu
Ja mają 4 dzieci uczę ich, by tak nie robić, ale zarazem nie widzę w tym nic złego w szczególności jak są małe.
jamci
rok temu
jacy poprawni się robimy, jeszcze trochę i będzie jak w skandynawii gdzie do dziecka na odległosć i zimny chów, bo to jest teraz na topie brrr.
babcia
rok temu
My zaczynamy już we wszystkim dopatrywać się jakiś niemoralnych czynów , a to jest wyraz dużej miłości i sami musimy wyczuć kiedy i gdzie należy całować w usta.Do pewnego czasu wnuki to lubią , ale czym starsze to już należy zachować się inaczej nie obrażając ich uczuć.
Dany
rok temu
Kiedyś to było modne. Polaków noc nie dzieli. Nasi przodkowie przelewali krew za ojczyznę i byli katolikami. My też przelejemy i katolikami jesteśmy. W razie wojny kraj się oczyści.
mania
rok temu
Nie ma to nic wspólnego z "nie wypada" tylko nie można, bo przenosi się choroby. Tak jak nie można pchać dziecku do buzi polizanego smoczka czy łyżeczki. Mam 66 lat i moja Mama już nas tego uczyła. Dzięki temu nie mam próchnicy, choć moje koleżanki już dawno mają sztuczne szczęki. Swoją wnuczkę też całuję tylko w główkę albo policzek i sama po niej zjem, ale nigdy nie dam zjeść jej po mnie.
lipka
rok temu
A moim zdaniem niech każdy decyduje sam za siebie czy będzie całować swoje dziecko w usta czy nie.
Serce
rok temu
Dewotki z radia maryja nich całują ojca Tadeusza w zad
Gocha
rok temu
Z dzieciństwa nie mam dobrych wspomnień związanych z witaniem się rodziną. Mój mąż skwitował to krótko "te śmierdzące ciotki". Dlatego my całujemy wnuki w czułko. Ale ostatnio wnusia na powitanie wystawiła tego swojego słodkiego dziubka i dałam całuska. Jeśli dziecko samo chce,to czemu nie.
bDTbMysX
Ech
rok temu
Nie ma znaczenia czy wypada, czy nie wypada jest po prostu niehigieniczne, a dla małych dzieci bywa wręcz niebezpieczne choćby ze względu na wirusy np. opryszczki, grypy itd.
Nikita
rok temu
Dlaczego ostatnio każdej najdrobniejsze czynności przypisywane jest podtekst seksualny? Całuję córkę w usta, sama nastawiać mi pysiaka. Nie widzę w tym nic złego. Uważa, że najbliższej rodzinie wypada tzn. rodzicom, dziadkom. Za chwilę kwestionowanie będzie np. zmienianie dzieciom pieluszki (róbmy to z zamkniętymi oczami bo nie wypada dzieciom zaglądać między nogi!!!!) Przesada i szukanie na siłę problemów, tam gdzie ich nie ma!
Mama
rok temu
Niemowlęta całuje się w pupę.
iuryueu
rok temu
To teraz zakażmy dzieciom przytulania się bo to zboczone, potem załóżmy im odrazu glany i moro i heja do żłobkoarmii. Mają stać na baczność z je""anymi smoczkami w buzi. I bić, dużo bić - bo ci, co widzą dziwne rzeczy w buziaku danemu dziecku to popierają jeszcze torturowanie psycho-fizyczne dzieci. A prawda jest taka, ze normalny czlowiek widzi w tym buziaku macierzynską czułość a pedofile (również ci utajeni mocno) widzą w tym podtekst seksualny.
Kadia76
rok temu
Ja moje maluchy caluje bo jak same mi.podstawiaja te swoje buzki moje ukochane skarby
jtbe
rok temu
Kiedyś w dość dużym gronie była osoba, która jeszcze nie wiedziała, że ma groźnego wirusa i zaraża. Z całego kilkunastoosobowego towarzystwa nie zachorowała tylko jedna osoba. Wszyscy inni byli poważnie chorzy, gorączka, wymioty, powikłania. Teraz ograniczamy pocałunki nawet bliskich krewnych.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić