ŁD| 
aktualizacja 

Całowanie dzieci w usta. Polacy mocno podzieleni [NASZE BADANIE]

126

Całus w policzek to norma, ale w usta? Zapytaliśmy Polaków, co sądzą o takiej formie wyrażania uczuć wobec dzieci.

Zapytaliśmy Polaków, co sądzą o całowaniu dzieci w usta
Zapytaliśmy Polaków, co sądzą o całowaniu dzieci w usta (East News, Design Pics)

W starożytnej Grecji pocałunek dwóch osób w usta, niezależnie od płci, wyrażał równość statusu. W średniowieczu w usta całowali się nawet rycerze.

Dziś wydaje się, że pocałunek w usta częściej ma wymiar erotyczny i jest zarezerwowany dla par. Nie razi jeszcze, gdy całują się w ten sposób bliscy członkowie rodziny, ale nawet w takim przypadku konsternacja może rosnąć wraz ze wzrostem różnicy wieku między dwiema osobami.

Zobacz też: Pierwszy pocałunek. Niektórzy chcą o nim zapomnieć

Pokazał to niedawny przykład z USA, gdzie były wiceprezydent Joe Biden podczas wiecu w stanie Iowa publicznie pocałował w usta wnuczkę. Gest Bidena spolaryzował społeczeństwo – jedni chwalili, że dziadek jest blisko z wnuczką i nie boi się okazywać uczuć, podczas gdy inni ganili, twierdząc, że przekroczył granice dobrego smaku.

Z naszego badania, jakie przeprowadziliśmy na panelu Ariadna, wynika, że zdaniem Polaków rodzicowi w ogóle nie wypada całować dziecka w usta, bez względu na wiek. Takiej odpowiedzi udzieliło 41 proc. pytanych.

Według 24 proc. respondentów dziecko całować wypada, nawet jeśli jest już pełnoletnie.

Pozostali twierdzą, że całować w usta wypada, ale tylko do pewnego wieku – kiedy dziecko jest niemowlakiem (11 proc.), ma nie więcej niż kilka (17 proc.) lub kilkanaście lat (7 proc.).

Głosy rozkładają się podobnie niezależnie od płci pytanych, niemniej nieco więcej kobiet (43 proc.) niż mężczyzn (39 proc.) uważa, że rodzicowi nie wypada całować dziecka w usta bez względu na jego wiek.

A jakie jest Wasze zdanie? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach.

Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1085 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Termin realizacji: 7 - 11 lutego 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić