Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Chińczycy będą dezynfekować banknoty w obawie przed koronawirusem

60
Podziel się:

Ludowy Bank Chin w trybie nadzwyczajnym wydał obywatelom cztery miliardy juanów. Wszystkie banknoty są nowe – stara gotówka zostanie poddana dezynfekcji i zamknięta na co najmniej 7 dni. Tak rząd walczy z epidemią koronawirusa.

Chińczycy będą dezynfekować banknoty w obawie przed koronawirusem
(Getty Images, Feature China/Barcroft Media)

Jak podaje "Euro News", mieszkańcy Chin zaczęli ostatnio wykazywać szczególną niechęć do posługiwania się gotówką. Ludowy Bank Chin zdecydował się skorzystać z zapasów pieniędzy, które są przechowywane na wypadek kryzysowych sytuacji.

Pieniądze zostały wydane mieszkańcom prowincji Hubei. Właśnie w tym regionie doszło do większości przypadków koronawirusa. Wymieniono tam gotówkę o łącznej wartości 4 miliardów juanów (ponad 297 milionów złotych).

Ludowy Bank Chin udzielił również wsparcia dla państwowych przedsiębiorstw. Fan Yifei, wiceprezes banku, wyraził nadzieję, że ten ruch pomoże w ożywieniu gospodarki, która przechodzi kryzys z powodu koronawirusa.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus w Chinach. Kobieta pluła na przyciski w windzie

W jaki sposób juany zostaną podane dezynfekcji?

Juany zostaną poddane dezynfekcji przy zastosowaniu światła ultrafioletowego lub wysokich temperatur. Następnie cała gotówka zostanie zamknięta na okres od 7 do 14 dni, w zależności od nasilenia epidemii w danym regionie.

Fan Yifei zapowiedział, że klienci już wkrótce otrzymają ewentualną brakującą gotówkę. W ten sposób Ludowy Bank Chin chce zapewnić obywatelom bezpieczeństwo w trakcie przeprowadzania transakcji. Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła, że koronawirus może być przenoszony na obiektach, których dotykały zarażone osoby. Wcześniej uważano, że może rozprzestrzeniać się wyłącznie drogą kropelkową.

W 2017 roku przeprowadzono ankietę wśród obywateli Chin. Prawie trzy czwarte uczestników zadeklarowało, że korzystają przede wszystkim z płatności kartą i wydają zaledwie 100 juanów (ok. 56 zł) w gotówce miesięcznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić