Angelika Karpińska| 

Co dalej z programem 500 Plus? Co z dopłatami? Rząd szykuje zmiany

117

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że rząd kończy z bezpośrednimi dopłatami typu "nowe 500 plus". Czy to oznacza koniec programu 500 plus i dawania ludziom pieniędzy do ręki?

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. (Getty Images)

Kilka miesięcy temu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że w tej kadencji nie będzie "kolejnych bezpośrednich dopłat typu nowe 500 plus". Przekazała, że rząd nie będzie już dawał ludziom pieniędzy do ręki, ale zapewniła, że przygotuje inne usługi wspierające rodziny.

Chcemy silniej wspierać rodziny wielodzietne. W tej kadencji nie będzie kolejnych bezpośrednich dopłat typu nowe 500 plus , ale pojawią się inne usługi wspierające rodziny. Jako rząd będziemy dyskutować, jak dalej ułatwiać im życie - mówiła Jadwiga Emilewicz w rozmowie z "Business Insider".

Koniec "nowych programów typu 500 plus" nie oznacza jednak, że świadczenie 500 plus nie będzie już wypłacane. Kluczowy program Prawa i Sprawiedliwości ma dalej funkcjonować.

Waloryzacja 500 plus

Od jakiegoś czasu pojawiają się jednak spekulacje o możliwej podwyżce 500 plus. Wzrost cen i usług powoduje bowiem spadek realnej wartości świadczenia. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg wyraziła jednak w tej sprawie jasne stanowisko.

Póki co, nie planujemy waloryzacji świadczenia 500 Plus - powiedziała Marlena Maląg.

W projekcie ustawy budżetowej na 2020 r. na wydatki w zakresie rodziny i polityki społecznej zaplanowano kwotę 70,2 mld zł. Na program 500 plus przeznaczonych będzie 39,2 mld zł.

Zobacz także: Emilewicz: Celem 500 plus nie była wyłącznie demografia”

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić