o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
ŁD
|

500+. Pytamy Polaków o program PiS [BADANIE]

65
Podziel się

Pieniądze na 500+ nie biorą się znikąd. Nie biorą się nawet, jak wieść gminna czasem niesie, z enigmatycznych "pieniędzy rządowych". Pytamy Polaków, czy wiedzą, kto łoży środki na flagowy program PiS.

500+. Pytamy Polaków o program PiS [BADANIE]
(East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)
bDePPaCZ

Programem 500+ objęte są miliony dzieci w całej Polsce. Dokładne dane nie są znane, ale można podejrzewać, że korzystających będzie przybywać.

Wszystko za sprawą ubiegłorocznej zmiany. Od 1 lipca 2019 r. świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia osiemnastego roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Pieniądze na 500+ pochodzą z podatków, jakie sami płacimy. Wie o tym większość Polaków, ale nie wszyscy. W naszym badaniu, jakie przeprowadziliśmy na panelu Ariadna, 80 proc. odpowiedziało zgodnie z prawdą, a 9 proc. stwierdziło, że program opłaca rząd, ale nie z pieniędzy pochodzących z podatków.

bDePPaDb

Zobacz też: 500+ doczeka się podwyżki? Minister stawia sprawę jasno

Co ciekawe, wyborcy PiS są mniej świadomi pochodzenia środków z 500+ niż elektorat KO. W przypadku partii rządzącej 70 proc. badanych wie, że program jest opłacany z podatków, a w przypadku KO aż 92 proc.

bDePPaDh

Nie dziwi to, jeśli wziąć pod uwagę odpowiedzi na inne pytanie. 72 proc. wyborców PiS twierdzi, że zastanawiało się kiedyś, skąd biorą się pieniądze na 500+. To mniej niż w przypadku opozycji. Zaciekawienie tym tematem deklaruje 86 proc. pytanych wyborców KO.

W sumie 73 proc. badanych zastanawiało się, skąd pochodzą pieniądze na ten program. Reszta (27 proc.) twierdzi, że nigdy ich to nie interesowało.

bDePPaDi

Nota metodologiczna:
Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1053 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Termin realizacji: 14 - 18 lutego 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDePPaDC
KOMENTARZE
(65)
Adrian
8 miesięcy temu
A według tych procent, które nie wiedzą, to niby skąd się biorą te pieniądze z mennicy czy jak
ojciec
8 miesięcy temu
Zlikwidować 500+ i inne plusy w miejsce zwiększonej kwoty wolnej od podatku. Pora skończyć ze sponsorowaniem ludzi, którzy nie płacą podatku dochodowego.
olo
8 miesięcy temu
Próba ogólnopolska licząca N=1053 osób - dziękuje postoje, próba tak wiarygodna jak ten cały portal. Polityce mówię NIE.
bDePPaDD
Waldek
8 miesięcy temu
Chętnie zapłacę podatek z którego pieniądze pójdą na 500+ kto wie czy kiedyś te dzieci nie skończą studiów i np nie będą nas dobrze leczyć.
Brylant
8 miesięcy temu
500+ TAK,ale z progiem dochodowym!!!!
Najnowsze komentarze (65)
Miły
8 miesięcy temu
Pieniądze biorą się z Vatu, który wcześniej był nie płacony i szmuglowany przez zdolnych "przedsiębiorców". Teraz jest szereg ograniczeń min platformy do rejestracji ropopochodnych itp, oddzielne konta na Vat itd. Wystarczy nie kraść!
Qwerty
8 miesięcy temu
Kwestia ciągłego trwania programu 500+ i polityki socjalnej jest najważniejsza. Bez ciągłości nie będzie efektów tych wydatków
zik
8 miesięcy temu
A w innych europejskich krajach, to skąd się biorą pieniądze, na podobne programy ???!! Przecież to oczywista oczywistość!!!!!!
Paweł
8 miesięcy temu
Jak by Platforma rządziła to by było dopiero 500+. Mega artykuł. Gratuluje
mama
8 miesięcy temu
kiedy wychowywałam swoją czwóreczkę, mamiono nas że będzie lepiej, że w tym celu musimy zaciskać pasa, ekipa rządząca ociekała w luksusy i słyszało się że w innych zachodnich krajach płaci się na dzieci, że kobiety nie muszą pracować bo zajmują się wychowywaniem swoich pociech wszyscy u nas im zazdrościli i pytali się dlaczego u nas tak nie ma, ludzie wyjeżdżali za granicę i świecili nam w oczy jak tam mają fajnie i ściągali swoje rodziny. Tam płacono na cudze dzieci my płacimy na SWOJE. Jestem za 500+ bo widzę jak w moim otoczeniu fajnie te pieniądze są inwestowane w rozwój dzieci, dodatkowe korepetycje, nauka języków, sport czy inne zainteresowania. W wakacje nad morzem spotkałam matkę z trójką dzieci która z dziećmi mogła wyjechać pierwszy raz na takie wakacje dzięki tym pieniądzom.Dzięki temu że rodziny mają pieniądze rozwija się gospodarka i ludzie mają pracę, nigdy nie zapomnę jak musiałam zastawiać obrączkę aby kupić mleko dla dzieci. Jeśli ma nasze społeczeństwo się rozwijać to musimy inwestować zwłaszcza w dzieci. Ciężko pracuję już prawie 38 lat i nie żal mi pieniędzy na ten cel:) A co do patologii, no cóż była i będzie bez względu na to czy jest czy nie ma 500+, tak opisujecie to jak by to był cały nasz naród a nie tylko jakiś odsetek. A pro po, nie jestem zwolenniczką PIS ani już PO czy innej partii.
iga
8 miesięcy temu
Co w tym złego, że kasa idzie na DZIECI??? Oczywiście, że dany procent to pzrepije, bo tak jest zawsze, ale chciałabym zauważyć, że gdyby szkoły i nauczyciele to zgłaszały, że dzieci mimo że mają 500 plus to chodzą głodne i zaniedbane to wtedy przychodzi kontrola z MOPSu i zabierają zasiłek. Więc nasze społeczeństwo, sąsiedzi, nauczyciele muszą zacząć reagować, skoro wiadomo, że każdemu dziecku się należy.
Partiota
8 miesięcy temu
Wszystkie pieniądze POwinne iść do PO w całości wtedy by było sprawiedliwe jak kiedyś ale się zmieniło i pieniądze idą do potrzebujących Polaków! muszą się wreszcie w tym PO z tym pogodzić i przestać mataczyć, muszą wreszcie być za Polakami.
Karolina
8 miesięcy temu
Ludzi nie obchodzi skąd są tylko,że dostają-to tak jak pączkiem czy wódką zamykają usta ludziom na wsi,by głosowali np.na PIS. Ludzi mało obchodzi,że jedzenie podrożeje,co to jest ekonomia czy podatek.To przykre,że interesuje ich tylko zjeść i siedzieć w domu.Wolnej niedzieli spędzić nie potrafią inaczej niż zwykle,czyli tv i jedzenie.A z drugiej strony skąd się bierze kasa na podwyżki dla polityków?Na to zawsze mają.Mianownik jest ludzi jeden:MIEĆ NIE BYĆ.
bDePPaDv
Neo
8 miesięcy temu
A skąd pieniądze na Rydzyka ? A skąd pieniądze na Kościół ? A skąd pieniądze na Tvpis ?
I ło
8 miesięcy temu
W Niemczech jest wypłacany na dzieci "Kindergeld" i nikt nie ma z tym problemu. Normalne, że podatki się na to płaci, pracuję w Niemczech i też muszę na kindergeld płacić, bo nie pobieram tego zasiłku, ponieważ jestem kawalerem. Życie i tyle. Powodzenia
A wiesz?
8 miesięcy temu
Żeby te pieniądze były to ok, Morawiecki oficjalnie przyznał, że drukują obligacje, żeby pokryć program 500+...
jurek
8 miesięcy temu
jak bym chce to mogę wszystko... świadomość to odpowiedzialność za siebie..
jarek eu
8 miesięcy temu
ponoć górski opłaca snajpera i nawet się nie przytula...
karol
8 miesięcy temu
więc to tak jak myślę... dobra news, ja nie mam zamiaru tego nikomu pokazywać a po drugie to nie moja wina.. coś ciekawego.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić