ŁD| 

500+. Pytamy Polaków o program PiS [BADANIE]

128

Pieniądze na 500+ nie biorą się znikąd. Nie biorą się nawet, jak wieść gminna czasem niesie, z enigmatycznych "pieniędzy rządowych". Pytamy Polaków, czy wiedzą, kto łoży środki na flagowy program PiS.

500+. Pytamy Polaków o program PiS [BADANIE]
(East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Programem 500+ objęte są miliony dzieci w całej Polsce. Dokładne dane nie są znane, ale można podejrzewać, że korzystających będzie przybywać.

Wszystko za sprawą ubiegłorocznej zmiany. Od 1 lipca 2019 r. świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia osiemnastego roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

Pieniądze na 500+ pochodzą z podatków, jakie sami płacimy. Wie o tym większość Polaków, ale nie wszyscy. W naszym badaniu, jakie przeprowadziliśmy na panelu Ariadna, 80 proc. odpowiedziało zgodnie z prawdą, a 9 proc. stwierdziło, że program opłaca rząd, ale nie z pieniędzy pochodzących z podatków.

Zobacz też: 500+ doczeka się podwyżki? Minister stawia sprawę jasno

Co ciekawe, wyborcy PiS są mniej świadomi pochodzenia środków z 500+ niż elektorat KO. W przypadku partii rządzącej 70 proc. badanych wie, że program jest opłacany z podatków, a w przypadku KO aż 92 proc.

Nie dziwi to, jeśli wziąć pod uwagę odpowiedzi na inne pytanie. 72 proc. wyborców PiS twierdzi, że zastanawiało się kiedyś, skąd biorą się pieniądze na 500+. To mniej niż w przypadku opozycji. Zaciekawienie tym tematem deklaruje 86 proc. pytanych wyborców KO.

W sumie 73 proc. badanych zastanawiało się, skąd pochodzą pieniądze na ten program. Reszta (27 proc.) twierdzi, że nigdy ich to nie interesowało.

Nota metodologiczna:
Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1053 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.
Termin realizacji: 14 - 18 lutego 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić