Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Wojciech Darewicz
|
aktualizacja

Coca-Cola ujawniła, ile plastiku produkuje rocznie

57
Podziel się:

Na ujawnienie tych danych Coca-Cola zdecydowała się po raz pierwszy. To krok, na który nie zdobyła się m.in. Pepsi. Ilość została podana w tonach. Doprawdy trudno sobie ją wyobrazić.

Coca-Cola ujawniła, ile plastiku produkuje rocznie
(flickr.com)

3 mln ton rocznie. Tyle plastiku potrzeba, by zapakować i przetransportować wszystkie wytwarzane przez koncern produkty.

Trudno jest sobie z wizualizować jak wyglądają 3 mln ton. Ale każdy z pewnością jest sobie w stanie wyobrazić płetwala błękitnego. No to teraz wyobraźcie sobie 15 tys. takich wielorybów. To mniej więcej tyle samo – pisze BBC.

Dane od Coca-Coli to część większego raportu. Przygotowała go Fundacja Ellen MacArthur, która stara się wywierać naciski na firmy oraz rządy, w celu ograniczenia zaśmiecania ziemi plastikiem. Niestety nie wszystkie czołowe marki zgodziły się przyznać, w jakim stopniu ich produkty przyczyniają się do generowania plastikowych zanieczyszczeń. Znalazły się wśród nich Pepsi, L’Oreal i H&M.

Coca-Cola obiecuje. Firma ogłosiła w zeszłym roku,że będzie odchodziła od plastiku. Do 2030 r. chce przejść całkowicie na butelki zwrotne oraz metalowe puszki. Ma do dotyczyć działalności koncernu na całym świecie oraz wszystkich produkowanych przez niego marek napojów.

Problem plastiku coraz bardziej widoczny. O plastikowych hałdach jest na świecie coraz głośniej, dużo mówi się też o mikroplastiku, który odkłada się w naszych organizmach. W ślady Coca-Coli poszły zatem inne znane firmy. One również ujawnił, ile plastiku produkują co roku.

  • Nastle: 1,7 mln ton
  • Unilevry: 610 tys. ton
  • Colgate: 287 tys. ton
  • Burberry: 200 tys. ton

Coraz większa świadomość. Wiele światowych marek stara się być otwartymi na kwestie ograniczania produkcji plastiku. W lutym bieżącego roku Nestle pozbyło się plastikowych słomek ze wszystkich swoich produktów. Zastąpiono je papierowymi. Tymczasem Burberry, zapowiedziało, że zamierza skończyć z niszczeniem niesprzedanych akcesoriów, ubrań i perfum. Po publikacji danych, z których wynikało, że firma co roku pozbywa się w ten sposób towaru wartego niemal 29 mln funtów, spotkała ją fala krytyki.

Zobacz także: Plastik jest wszędzie. Naukowcy znaleźli go w ludzkim kale

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(57)
T
4 lata temu
Kiedys byly szklane butelki później w latach 90 plastikowe zwrotne butelki w Polsce i gdzie sie to podziało ⁉️
Mikey
4 lata temu
Co to za analfabeta pisal? Orty plus Nastle i Unilevry...
Słownik
4 lata temu
Nie „Unilevry”, a „Unilever”... Kto pisał ten „artykuł”?
pawel cz-wa
4 lata temu
kiedyś nie było plastików i było dobrze, butelki zwrotne były, sprzedawało się do sklepów, butelka z mleka też były skupywane, a teraz co masz tony śmieci za które musisz jeszcze płacić firmą, które to jeszcze odbiera i sprzedaje dalej.... PRL jaki był ale nie był taki zły porónując do dzisiejszych czasów,
Ssss
4 lata temu
Wystarczy wprowadzic wysokie oplaty za butelki ja w skandynawi i nie bedzie problemu z plastikem.
Ben
4 lata temu
Komu przeszkadzały szklane butelki? Były ekologiczne!
Taki se obser...
4 lata temu
Tak naprawdę, to cola jest zielona, tylko tak ją barwią żeby nie odrzucało zbyt mocno na jej widok. :)
Ed
4 lata temu
Ktoś to jeszcze pije?
Maciej Slimok
4 lata temu
NAstle, UniLEVRY, Boshe kogo wy tam trzymata?!
Michał Kupiec...
4 lata temu
No to kapitalizmowi zajęło 28 lat od upadku socjalizmu by dojść do rozwiązać wypracowanych w socjalizmie... ciekawa sprawa.
v
4 lata temu
Unilevry ??? co to ?
mmm
4 lata temu
po prostu trzeba wprowadzić zakaz produkcji tego syfu a kto pije coca colę itp. to frajer dorabiający światowych trucicieli, kasujący własne zdrowie
hmm
4 lata temu
Ani Coca -Cola ani inne firmy nie produkują plastiku a jedynie używają produktów z plastiku (opakowania). W dobie druku 3D normą powinno być skupowanie i przerabianie na filament zamiast wywalania do oceanu
aj!
4 lata temu
Ajajaj!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić