Dagmara Smykla
|

Jemy mikroplastiki. Naukowcy mają na to dowód

32 reakcje
0
0
32
Podziel się

Najnowsze badanie sugeruje powszechną obecność cząstek niektórych tworzyw sztucznych w ludzkich przewodach pokarmowych.

Jemy mikroplastiki. Naukowcy mają na to dowód
(iStock.com, Cn0ra)

Potwierdziły się obawy naukowców. Międzynarodowy zespół badaczy przeanalizował próbki kału ośmiu osób z Polski, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Włoch, Japonii, Holandii, Rosji i Austrii. We wszystkich znaleziono cząsteczki tworzyw sztucznych - informuje "The Guardian"

To pierwsze tego rodzaju badanie i potwierdza to, co od dawna podejrzewaliśmy - tworzywa sztuczne ostatecznie dotarły do ludzkiego jelita. Obawiamy się, jak to wpływa na nasze zdrowie, a zwłaszcza pacjentów z chorobami przewodu pokarmowego - powiedział Philipp Schwabl z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu.

Znaleźli aż 9 odmian z 10 branych pod uwagę. To cząstki wielkości od 50 do 500 mikrometrów. Autorzy badania oszacowali, że "ponad 50 proc. światowej populacji może mieć mikroplastiki w układzie pokarmowym", choć podkreślili potrzebę przeprowadzenia badań na większą skalę, aby to potwierdzić.

Wciąż nie wiemy, jaki wpływ na organizm człowieka mają mikroplastiki. Prawdopodobnie mogą wywoływać reakcję alergiczną układu trawiennego i przenosić toksyczne chemikalia i patogeny, czyli czynniki chorobotwórcze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

32
0
0
KOMENTARZE
(32)
dsfsddfs
rok temu
Nie ma się co martwic politycy też je mają i nic z tym nie robią. A koncerny na ich głupocie kapustę trzepią bo żadnych ograniczeń im nie wprowadzą.
malowana lala
rok temu
Kupa natalii siwiec składa się w całości z plastiku.
Oliwia
rok temu
no i super mikrosilikony ?
takie tam
rok temu
A czy to ja pakowałem wszystko w ten plastyk ? Trzeba było używać szkła i papieru i nie było by problemu ( oprócz skupu butelek oczywiście ).
qwd
rok temu
bo woda powinna byc w szklanych butelkach zwrotnych a nie w plastiku, jak i cala reszta.
Najnowsze komentarze (32)
gość
rok temu
Oby najwięcej mikroplastiku albo nawet makroplastiku znalazło siew przewodzie Kaczego.
apetito
rok temu
Żryj i nie marudź
ja
rok temu
A słyszeliście że między ziarnami normalnego ryżu sa spreparowane plastykowe ziarenka . To jest szok . I my to jemy bez wiedzy
Anna
rok temu
co za dużo to nie zdrowo, tak w sam raz powinno być.
artur
rok temu
Moze wlasnie takimi problemami powinny sie zajmowac nasze rządy bo za 20-30 lat ludzie beda padac jak muchy a wtedy bedzie juz za pozno na natychmiastowa poprawe . Czlowiek dla zysku jest w stanie zrobic i sprzedac innemu czlowiekowi doslownie wszystko nawet karmic go plastikiem ,straszni jestesmy jako gatunek ,dlatego mysle ze pomalu nadchodzi na nas kres.
ja
rok temu
Czy to dlatego kał jest taki niesmaczny?
antykomer
rok temu
i co tu odkrywać. Przecież ludzie żyją na wielkich wysypiskach. Plastik to przekleństwo tego stulecia. Chirurg mi kiedyś mówił, że coraz więcej młodych ludzi przychodzi z objawami bólowymi jelit i mają choroby układu pokarmowego jak osoby po 70tce.
Plastik
rok temu
Chociażby z pasty do zębów...
aleks
rok temu
podziękujmy hindusom
Polak
rok temu
W Austrii w rejonie Alp nie wolno sprzedawać napojów w plastiku.
Dalej,dalej t...
rok temu
Napisałem następny drugi komentarz. Zobaczymy,czy się ukaże.
polo
rok temu
Kobiety winny być zadowolone .
500+
rok temu
Wiemy jaki wpływ plastkiki mają wpływ na wieloryby - zjadają nasze plastkikowe buteki i umierają... na ocenanie wyspa ze śmieci 2x większa od terytorium Polski , to nie jest ekologiczna katastrofa mondrole konsumpcyjne janusze i grażyny?
qwd
rok temu
bo woda powinna byc w szklanych butelkach zwrotnych a nie w plastiku, jak i cala reszta.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić