REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Dagmara Smykla23.10.18 (20:28)

Jemy mikroplastiki. Naukowcy mają na to dowód

Najnowsze badanie sugeruje powszechną obecność cząstek niektórych tworzyw sztucznych w ludzkich przewodach pokarmowych.
Cn0ra / iStock.com

Potwierdziły się obawy naukowców. Międzynarodowy zespół badaczy przeanalizował próbki kału ośmiu osób z Polski, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Włoch, Japonii, Holandii, Rosji i Austrii. We wszystkich znaleziono cząsteczki tworzyw sztucznych - informuje "The Guardian"

To pierwsze tego rodzaju badanie i potwierdza to, co od dawna podejrzewaliśmy - tworzywa sztuczne ostatecznie dotarły do ludzkiego jelita. Obawiamy się, jak to wpływa na nasze zdrowie, a zwłaszcza pacjentów z chorobami przewodu pokarmowego - powiedział Philipp Schwabl z Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu.

REKLAMA

Znaleźli aż 9 odmian z 10 branych pod uwagę. To cząstki wielkości od 50 do 500 mikrometrów. Autorzy badania oszacowali, że "ponad 50 proc. światowej populacji może mieć mikroplastiki w układzie pokarmowym", choć podkreślili potrzebę przeprowadzenia badań na większą skalę, aby to potwierdzić.

Wciąż nie wiemy, jaki wpływ na organizm człowieka mają mikroplastiki. Prawdopodobnie mogą wywoływać reakcję alergiczną układu trawiennego i przenosić toksyczne chemikalia i patogeny, czyli czynniki chorobotwórcze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Plastik jest wszędzie. Naukowcy znaleźli go w ludzkim kale

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij