REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Bartłomiej Bajerski10.11.17 (16:01)

Coś roztapia lód Antarktydy od spodu. NASA: Rozwiązaliśmy zagadkę

Eksperci potwierdzili teorię o "pióropuszu", który rozgrzewa lód od dołu. Nawet sami odkrywcy byli mocno zaskoczeni.
NASA

Źródłem wysokiej temperatury jest skała, który wynosi się ku górze z płaszcza Ziemi. Specjaliści amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej stworzyli model potwierdzający podejrzenia sformułowane pierwszy raz 30 lat temu przez naukowców z Uniwersytetu w Kolorado. Gorąca, płynna skała pod ciśnieniem znajduje sobie miejsce i wąskimi językami pnie się do góry, rozlewając się pod skorupą. Zjawisko to nazywane jest "pióropuszem".

Zjawisko tłumaczy to, co dzieje się w regionie Ziemi Marii Byrd na Antarktydzie. Chodzi o aktywność wulkaniczną tam, gdzie zalega gruba pokrywa lodowa. Innymi anomaliami są szybkie topnienie, pękanie lodu i tworzenie się rzek i jezior pod jego powierzchnią, a także wybrzuszenia na powierzchni - informuje "The Independent".

REKLAMA
NASA

Pióropusz powstał wiele lat przed zlodowaceniem tego rejonu świata. Zgodnie z szacunkami było to od 50 milionów do 110 milionów lat temu.

Potwierdzenie teorii sprzed 30 lat mocno zaskoczyło samych badaczy.

Był to pomysł, w który trudno było uwierzyć, ponieważ lód nad pióropuszem jest wciąż obecny. Myślałam, że to szaleństwo - powiedziała Helene Seroussi uczestnicząca w projekcie.

Zobacz także: Wielka góra lodowa oderwała się od Antarktydy

NASA potwierdziła podejrzenia dzięki swoim wyliczeniom. Stworzony model pozwolił określić, ile geotermalnego ciepła byłoby potrzebne, by na Ziemi Marii Byrd lód mógł topić się w zaobserwowanym tempie. Aby upewnić się, że model matematyczny odpowiada rzeczywistości, porównali go z danymi zebranymi na Antarktydzie przez ekipy NASA.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij