o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Coś roztapia lód Antarktydy od spodu. NASA: Rozwiązaliśmy zagadkę

207
Podziel się

Eksperci potwierdzili teorię o "pióropuszu", który rozgrzewa lód od dołu. Nawet sami odkrywcy byli mocno zaskoczeni.

Coś roztapia lód Antarktydy od spodu. NASA: Rozwiązaliśmy zagadkę
(NASA)
bELbTgoR

Źródłem wysokiej temperatury jest skała, który wynosi się ku górze z płaszcza Ziemi. Specjaliści amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej stworzyli model potwierdzający podejrzenia sformułowane pierwszy raz 30 lat temu przez naukowców z Uniwersytetu w Kolorado. Gorąca, płynna skała pod ciśnieniem znajduje sobie miejsce i wąskimi językami pnie się do góry, rozlewając się pod skorupą. Zjawisko to nazywane jest "pióropuszem".

Zjawisko tłumaczy to, co dzieje się w regionie Ziemi Marii Byrd na Antarktydzie. Chodzi o aktywność wulkaniczną tam, gdzie zalega gruba pokrywa lodowa. Innymi anomaliami są szybkie topnienie, pękanie lodu i tworzenie się rzek i jezior pod jego powierzchnią, a także wybrzuszenia na powierzchni - informuje "The Independent".

bELbTgoT

Pióropusz powstał wiele lat przed zlodowaceniem tego rejonu świata. Zgodnie z szacunkami było to od 50 milionów do 110 milionów lat temu.

Potwierdzenie teorii sprzed 30 lat mocno zaskoczyło samych badaczy.

Był to pomysł, w który trudno było uwierzyć, ponieważ lód nad pióropuszem jest wciąż obecny. Myślałam, że to szaleństwo - powiedziała Helene Seroussi uczestnicząca w projekcie.

Zobacz także: Zobacz także: Wielka góra lodowa oderwała się od Antarktydy
bELbTgoZ

NASA potwierdziła podejrzenia dzięki swoim wyliczeniom. Stworzony model pozwolił określić, ile geotermalnego ciepła byłoby potrzebne, by na Ziemi Marii Byrd lód mógł topić się w zaobserwowanym tempie. Aby upewnić się, że model matematyczny odpowiada rzeczywistości, porównali go z danymi zebranymi na Antarktydzie przez ekipy NASA.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bELbTgpu
KOMENTARZE
(207)
wedf
4 lata temu
w kredzie za czasów dinozaurów było około plus 4 stopnie na biegunach jakoś ociepliło się bez emisji CO2 przez człowieka a po kredzie się samo oziębiło bez udziału człowieka. Jak ziemia wejdzie w cykl ocieplenia to obecnie człowiek całe G może zdziałać
ropniak
4 lata temu
Temat zastępczy, tymczasem paliwo w ciągu miesiąca skoczyło o 30 groszy na litrze.
XXX
4 lata temu
WSZYSTKO PRZEZ PIS ;P
bELbTgpv
guzolot
4 lata temu
Globalne ocieplenie jest ale nie ma nic współnego z działalnością człowieka. To co robią różne marionetki to globalne zaczadzenie mózgów. Od początków istnienia ziemi istniały cyklicznie ocieplenia i oziębienia planety. Co ciekawsze zawsze najpierw rosła temperatura a dopiero potem rosła zawartość CO2 w atmosferze. nigdy odwrotnie. Lecz cóż z tego... powietrzem się doskonale kroi kasę z ludzi w europie.
Głos
4 lata temu
NASA to patologia Ameryki do wciskania kitów o kosmosie i okrągłej ziemi, nie słuchajcie tych bzdur bo prawda wyjdzie sama na jaw, tak jak z WTC z 11 września o rzekomym zamachu. USA TO NAJWIĘKSI OSZUŚCI ŚWIATA
ala
4 lata temu
to wina PIS - Podgrzać i Stopić
Just True
4 lata temu
A co z globalnym ociepleniem, już nie aktualne?
set
4 lata temu
niech zabiorą te okręty atomowe
Brajan
4 lata temu
Przecież każde dziecko wie, że powodem tego jest polski węgiel i Kaczafi!!! A nie jakiś pióropusz!
d tu
4 lata temu
lodowiec się topi i wywiera mniejszy nacisk na skałę (fragment płaszcza ziemskiego) na którym się znajduje, a to powoduje rozprężenie w skorupie Ziemii i w konsekwencji uruchamia ruchy tektoniczne i procesy wulkaniczne...
Komentarz
4 lata temu
N8e ma gl9balnego ocieplenia z winiku zwiekszonej emisji CO2,ale my przyspieszamy epoke lodowcowa, o troszeczke. Moze czas najwyzszy zebysmy wygineli jak "dinozalrowie". Te zmiany pogodowe powodoje czas. Zmiany ktore następują cyklicznie od milionow lat. Nasz emisja co2 to naprawde ulamek tego co sie dzieje na ziemi.
wdwdwd
4 lata temu
to doktor ZŁO w swoim termobarycznym żelazku
Cmoki
4 lata temu
Proste to jak barszcz. Atlantyda wyłania się z dna..
bELbTgpn
Ekolog
4 lata temu
DPF nie ma nic wspólnego z emisją CO2 nieuku, ale że to ściema z tym ociepleniem, to prawda.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić