Bartosz Nowak| 

Cywilizacja z epoki lodowej. To odkrycie zmieni podręczniki

25

W indonezyjskiej jaskini archeolodzy odkryli pozostałości po cywilizacji, która mogła żyć nawet 30 tys. lat temu. Malunki z epoki lodowcowej są być może wykonane przez jednych z pierwszych na świecie artystów.

Cywilizacja z epoki lodowej. To odkrycie zmieni podręczniki
(Pixabay.com)

Odkrycie to ma fundamentalne znaczenie. Do tej pory naukowcy podejrzewali, że polujące i zbierające płody ziemi społeczności pierwszych Homo sapiens były raczej ubogie pod względem kulturowym. Okazało się jednak, że nie tylko potrafili malować na ścianach jaskiń, ale również tworzyli "biżuterię" oraz ozdabiali swoje narzędzia.

Dla archeologów to prawdziwe skarby. Znaleźli m.in. korale z zębów babirussy, prymitywnej świni żyjącej jedynie na tej wyspie, a także naszyjnik z kości palca kuskuśca niedźwiedziego. Na miejscu znajdowały się również kamienne narzędzia z wyrytymi krzyżami, motywami przypominającymi liście i innymi wzorami geometrycznymi, których znaczenie jest niejasne.

Odkrycia dokonano w Indonezji. Jaskinia, w której znaleziono kolekcję przedmiotów datowanych nawet na 30 tys. lat wstecz, położona jest na wyspie Sulawesi wchodzącej w skład Archipelagu Malajskiego i Wielkich Wysp Sundajskich - informuje serwis Asian Correspondent.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić