Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Bartosz Nowak
|

Cywilizacja z epoki lodowej. To odkrycie zmieni podręczniki

19
Podziel się:

W indonezyjskiej jaskini archeolodzy odkryli pozostałości po cywilizacji, która mogła żyć nawet 30 tys. lat temu. Malunki z epoki lodowcowej są być może wykonane przez jednych z pierwszych na świecie artystów.

Cywilizacja z epoki lodowej. To odkrycie zmieni podręczniki
(Pixabay.com)

Odkrycie to ma fundamentalne znaczenie. Do tej pory naukowcy podejrzewali, że polujące i zbierające płody ziemi społeczności pierwszych Homo sapiens były raczej ubogie pod względem kulturowym. Okazało się jednak, że nie tylko potrafili malować na ścianach jaskiń, ale również tworzyli "biżuterię" oraz ozdabiali swoje narzędzia.

Dla archeologów to prawdziwe skarby. Znaleźli m.in. korale z zębów babirussy, prymitywnej świni żyjącej jedynie na tej wyspie, a także naszyjnik z kości palca kuskuśca niedźwiedziego. Na miejscu znajdowały się również kamienne narzędzia z wyrytymi krzyżami, motywami przypominającymi liście i innymi wzorami geometrycznymi, których znaczenie jest niejasne.

Odkrycia dokonano w Indonezji. Jaskinia, w której znaleziono kolekcję przedmiotów datowanych nawet na 30 tys. lat wstecz, położona jest na wyspie Sulawesi wchodzącej w skład Archipelagu Malajskiego i Wielkich Wysp Sundajskich - informuje serwis Asian Correspondent.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(19)
Paweł
3 lata temu
Podobnego odkrycia dokonano również w Polsce w jaskini Borsuczej na Jurze. Odkryto rytualny pochówek niemowlęcia sprzed 30tyś lat wraz z około 500 paciorkami, co świadczy o wysokiej kulturze dokonujących pochówku. Ale w książkach do historii tego jeszcze nie ma.
ecofun
5 lata temu
Jakby na to wszystko nie patrzec, to uwazam, ze zadna "cywilizacja" nigdy nie smiala, tak zdewastowac i zatruc matki Ziemii, jak ta dzicz korporacyjno-konumpcyjna jaka dzis uwaza sie za najmadrzejsza, po ktorej milon lat nawet trawa nie bedzie rosla.
sdfg
5 lata temu
sdfgsdfgfg
Fred
5 lata temu
Epoki LODOWEJ? Wygineli od nadmiaru seksu oralnego?
jojo
5 lata temu
OT po prostu widać jaki zacofany jest ten kaczystan. Świat nam ucieka w każdej dziedzinie, a nam publikuje sie pewne istotne fakty lub nie
globtroter
6 lat temu
korale z zębów noszą teraz górale z Chile
O3
6 lat temu
Jakby tak popatrzyć chłodnym okiem i selektywnie, to obecnie na Ziemi funkcjonuje jakby inna i do tego ukryta cywilizacja.
patolog
6 lat temu
to z tej jaskini pochodzi stefek szczaw-mirabelka
OJOJOJOJOJOJO...
6 lat temu
#W jaskini w BLAUBEUREN w Niemczech odkryto figurkę " Venus " symbol płodności, która ma ok. 40 tys.lat, więc proszę uzupełnić wiedzę,,,,
Otaku
6 lat temu
Sami jesteście prymitywni! babirussa jest dobrze wyewulowana, nie posiada prymitywnych cech! To świnia domowa jest prymitywna!
J
6 lat temu
odsyłam archeologia zakazana you tube PAULINA MOSKALIK KRZYSTOF TARASIEWICZ TARTAJCIO TECHNOLOGIE KESHEGO LEMURIA
Archieolog
6 lat temu
Rewelacja! Nowość! O badaniach w Indonezyjskich jaskiniach mówi się od ponad 10 lat, ale tutaj to hit dnia. Zresztą informacja wyolbrzymiona do granic. Malowidła na ścianie i "podrapane" narzędzia nie oznaczają cywilizacji. Przecież w innych rejonach świata są bodaj równie stare malowidła na ścianach, i nikt tego nie nazywa "cywylizacyjom". Ot pierwotni ludzie lub praludzie, albo wręcz jakaś gałąź ewolucji człowieka pobazgrała sobie na ścianie.
ufo
6 lat temu
To kosmici byli.
Herr Tusk
6 lat temu
To cywilizacja która musiała upaść przez pedałów i lewactwo.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić