Karolina Woźniak| 

Czarnobyl. Pożar w Strefie Wykluczenia przybiera na sile

137

Strażacy zmagają się z pożarem w Strefie Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, który rozpoczął się 4 kwietnia. Państwowa Służba Ratunkowa poinformowała, że pożar wciąż się rozprzestrzenia. Płonie m.in. Czerwony Las, najbardziej skażone promieniotwórczo miejsce w całej Strefie.

Pożary w Czarnobylu przybierają na sile.
Pożary w Czarnobylu przybierają na sile. (East News, STR/AFP/East News)

W gaszeniu pożaru bierze udział 366 strażaków, a także trzy samoloty An-32P i trzy helikoptery, które zrzuciły 370 ton wody. Ogień objął porastające obwód kijowski trawy, trzciny, a także lasy. Linia ognia znajduje się około kilometr na zachód od byłej elektrowni jądrowej i blisko miasta Prypeć.

Pożar w Czarnobylu przybiera na sile. Zrzucono 370 ton wody

Jak podała rosyjska agencja TASS, poziom promieniowania w Kijowie jest "w normie". Państwowa Agencja Atomistyki nie widzi na ten moment zagrożenia dla Polski. Jednocześnie policja zidentyfikowała 27-letniego mężczyznępodejrzanego o podłożenie ognia niedaleko strefy zamkniętej.

Po wybuchu reaktora w jego pobliżu znalazło się bardzo dużo pyłu radioaktywnego, który wciąż może znajdować się w ziemi, a ogień, który spala łąki, może go uwolnić. Jeśli tak by się stało, radioaktywny pył mógłby spaść w miejscach, które są zamieszkane przez ludzi.

Zobacz także: Zobacz także: Mokrzysz. Potężny pożar składowiska

**Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na [ dziejesie.wp.pl ](http://www.dziejesie.wp.pl)**

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić