Angelika Karpińska| 

Drastyczny spadek jakości nasienia Europejczyków. Naukowcy ostrzegają

49

Według najnowszych badań szwajcarscy mężczyźni mają jedne z najgorszych plemników w Europie. „Jakość nasienia młodych Szwajcarów jest w stanie krytycznym” - ostrzegają naukowcy.

Drastyczny spadek jakości nasienia Europejczyków. Naukowcy ostrzegają
(iStock.com)

* Aż 17 proc. młodych Szwajcarów najprawdopodobniej będzie miało trudności w poczęciu dziecka.* Zgodnie z progami ustalonymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) ich nasienie jest słabej jakości. Na mililitr ejakulatu mają poniżej 15 mln plemników.

Średnie stężenie plemników wśród młodych mężczyzn w Europie wynosi od 41 do 67 milionów na ml nasienia. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Andrology Szwajcarzy mają średnio 47 milionów na ml.

Naukowcy z Uniwersytetu w Genewie przebadali jakość nasienia 2500 mężczyzn w wieku od 18 do 22 lat w ramach rekrutacji wojskowej. Przybyli oni z różnych części Szwajcarii. Badanie nie wykazało różnic w jakości nasienia między różnymi regionami geograficznymi kraju. Znaczenia nie miało również to, czy mężczyźni pochodzili z obszarów miejskich, czy wiejskich.

Słabej jakości nasienie mają również mężczyźni z Danii, Norwegii i Niemiec. Największe stężenie plemników w spermie wśród Europejczyków mają natomiast Litwini, Estończycy i Hiszpanie.

W krajach uprzemysłowionych nastąpił drastyczny spadek jakości nasienia. Jak podaje The Independent, naukowcy nie ustalili konkretnej przyczyny, ale może to wynikać z czynników środowiskowych, takich jak powszechne stosowanie pestycydów. W krajach wysoko rozwiniętych powszechny jest też niezdrowy styl życia np. palenia, picia alkoholu, narkotyków czy nadwagi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz także: Seks 2 razy w ciągu godziny
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić