Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Dagmara Smykla09.10.18 (15:32)

Droga Mleczna prawie zderzyła się z inną galaktyką

Blisko ogromnej kosmicznej kolizji było w okresie od 300 do 900 milionów lat temu. Skutki są widoczne do dzisiaj.
Wikimedia Commons CC0

Na kursie kolizyjnym z Drogą Mleczną była karłowata galaktyka w gwiazdozbiorze Strzelca. Europejski zespół badaczy poinformował, że miliony lat temu nasza galaktyka o włos minęła się z SagDEG.

Miliony gwiazd do dzisiaj zachowują się jak kręgi na wodzie. Naukowcy pod przewodnictwem Teresy Antoi z Uniwersytetu w Barcelonie przeanalizowali dziwny wzór, który zobaczyli w czasie studiowania zdjęć zrobionych przez sondę kosmiczną Gaię - informuje portal Astronomy. Satelita pokazuje dokładne położenie gwiazd, a także prędkość, z jaką się poruszają.

REKLAMA

Dziwne orbity gwiazd są śladem po tamtym wydarzeniu. Gwiazdy poruszające się w odmienny sposób to pozostałość po wchłonięciu ich przez Drogę Mleczną z galaktyki w gwiazdozbiorze Strzelca.

Myśleli, że kolizje zdarzały się znacznie wcześniej. Naukowcy wiedzieli, że Droga Mleczna doświadczyła wielu zderzeń z innymi galaktykami w ciągu 13,5 mld lat i wiele z nich wchłonęła. Jednak sądzili, że większość kolizji nastąpiła ponad 900 mln lat temu, ponieważ dysk Galaktyki wydaje się naruszony. Najnowsze odkrycie zmienia tę perspektywę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Sygnał z kosmosu. Radiowy "duch" trwał przez 25 lat

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij