REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 43 minuty temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Barbara Jaros20.05.19 (20:07)

Dziwne zachowanie dżdżownic zadziwiło klimatologów. Teraz mają problem

Dżdżownice zaczęły zamieszkiwać glebę najbardziej wysuniętych na północ lasów Ziemi. Zdaniem ekspertów może to spowodować nieznane jeszcze zmiany klimatyczne.
iStock.com

Zjawiskiem zainteresowała się Cindy Show z Canadian Forest Service. Amerykanka zajmująca się badaniami nad emisją dwutlenku węgla natknęła się na nie przypadkiem kilka lat temu. Specjalistka analizowała skład gleby w lasach borealnych w północnej Albercie, gdy zauważyła, że w podłożu pojawiły się niespotykane dotąd w tajdze dżdżownice.

Byłam zaskoczona. Ich aktywność widać na pierwszy rzut oka - mówiła Shaw w rozmowie z "The New Yor Times".

REKLAMA

Dżdżownice zniknęły z północnych regionów Ameryki Północnej 10 tys. lat temu, w epoce lodowcowej. Teraz ich inwazyjne gatunki z południowej Europy, które sprowadzili ze sobą wieki temu osadnicy ze Starego Kontynentu, opanowują lasy borealne, a ich rozprzestrzenianie przyspieszają drogi, bieżniki opon, łodzie, wędkarze, a nawet ogrodnicy. Żywiąc się, robaki uwalniają do atmosfery znaczną część węgla znajdującego się w leśnym podłożu. To niepokoi klimatologów.

Zagrożenie jest na tyle nowe, że naukowcy nie wiedzą jeszcze, czego się spodziewać. "Nie do końca rozumiemy tempo i skalę tej zmiany" - przyznała Shaw, dodając, że zależność między węglem a dżdżownicami jest złożona. Te ostatnie są uwielbiane przez ogrodników ze względu na swoją umiejętność rozkładania materiału organicznego w glebie. Uwalniane przez robaki składniki odżywcze wspomagają rozwój roślin i drzew, które pochłaniają dwutlenek węgla. Jednocześnie jest on jednak uwalniany do atmosfery przez te same dżdżownice, które wcześniej przyspieszyły rozkład.

Nie wiadomo, czy w efekcie robaki wpłyną korzystnie na atmosferę, czy też przyczynią się do jej zniszczenia. To dlatego naukowcy nazwali zmianę w tajdze "dżdżownicowym dylematem". Erin K. Cameron z Saint Mary's University w mieście Halifax w 2015 roku przedstawiła wyniki badania, z którego wynika, że nowi przybysze opanowali już 9 proc. lasów borealnych Ameryki Północnej. Do roku 2049 mają już zamieszkiwać 50 proc. tajgi.

Kanadyjka opracowała też model, którego zadaniem było określenie wpływu dżdżownic na ściółkę. "Widzimy, że ilość węgla na dnie lasu zmniejszyła się o 50–94 procent, głównie w ciągu pierwszych 40 lat” - powiedziała. Jeśli obliczenia badaczki się potwierdzą, będzie to oznaczać, że dżdżownice wpływają na równowagę na planecie, zwiększając obciążenie atmosfery.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij