Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Barbara Jaros
|
aktualizacja

Dziwne zachowanie dżdżownic zadziwiło klimatologów. Teraz mają problem

418
Podziel się:

Dżdżownice zaczęły zamieszkiwać glebę najbardziej wysuniętych na północ lasów Ziemi. Zdaniem ekspertów może to spowodować nieznane jeszcze zmiany klimatyczne.

Dziwne zachowanie dżdżownic zadziwiło klimatologów. Teraz mają problem
(iStock.com)

Zjawiskiem zainteresowała się Cindy Show z Canadian Forest Service. Amerykanka zajmująca się badaniami nad emisją dwutlenku węgla natknęła się na nie przypadkiem kilka lat temu. Specjalistka analizowała skład gleby w lasach borealnych w północnej Albercie, gdy zauważyła, że w podłożu pojawiły się niespotykane dotąd w tajdze dżdżownice.

Byłam zaskoczona. Ich aktywność widać na pierwszy rzut oka - mówiła Shaw w rozmowie z "The New Yor Times".

Dżdżownice zniknęły z północnych regionów Ameryki Północnej 10 tys. lat temu, w epoce lodowcowej. Teraz ich inwazyjne gatunki z południowej Europy, które sprowadzili ze sobą wieki temu osadnicy ze Starego Kontynentu, opanowują lasy borealne, a ich rozprzestrzenianie przyspieszają drogi, bieżniki opon, łodzie, wędkarze, a nawet ogrodnicy. Żywiąc się, robaki uwalniają do atmosfery znaczną część węgla znajdującego się w leśnym podłożu. To niepokoi klimatologów.

Zagrożenie jest na tyle nowe, że naukowcy nie wiedzą jeszcze, czego się spodziewać. "Nie do końca rozumiemy tempo i skalę tej zmiany" - przyznała Shaw, dodając, że zależność między węglem a dżdżownicami jest złożona. Te ostatnie są uwielbiane przez ogrodników ze względu na swoją umiejętność rozkładania materiału organicznego w glebie. Uwalniane przez robaki składniki odżywcze wspomagają rozwój roślin i drzew, które pochłaniają dwutlenek węgla. Jednocześnie jest on jednak uwalniany do atmosfery przez te same dżdżownice, które wcześniej przyspieszyły rozkład.

Nie wiadomo, czy w efekcie robaki wpłyną korzystnie na atmosferę, czy też przyczynią się do jej zniszczenia. To dlatego naukowcy nazwali zmianę w tajdze "dżdżownicowym dylematem". Erin K. Cameron z Saint Mary's University w mieście Halifax w 2015 roku przedstawiła wyniki badania, z którego wynika, że nowi przybysze opanowali już 9 proc. lasów borealnych Ameryki Północnej. Do roku 2049 mają już zamieszkiwać 50 proc. tajgi.

Kanadyjka opracowała też model, którego zadaniem było określenie wpływu dżdżownic na ściółkę. "Widzimy, że ilość węgla na dnie lasu zmniejszyła się o 50–94 procent, głównie w ciągu pierwszych 40 lat” - powiedziała. Jeśli obliczenia badaczki się potwierdzą, będzie to oznaczać, że dżdżownice wpływają na równowagę na planecie, zwiększając obciążenie atmosfery.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(418)
miGas8
rok temu
Tak głoopiego artykułu jeszcze nie czytałem...
ferdrk
3 lata temu
Nareszcie będą dżdżownice do łowienia ryb w Kanadzie.
Profesor
3 lata temu
Czy te artykuły piszą upośledzeni ?
Czajo
3 lata temu
Tak najlepiej obwiniać jakieś robaki A to co ludzie robią to nic Bo przecież zapłacili karę pieniężną. Warto skupić się na transporcie lotniczym to jest faktyczny problem z którym nikt nic nie robi
przerazacz
3 lata temu
Już myślałem że zaczęły drążyć bunkry w skale
Tadeusz
3 lata temu
Dlaczego przed wieloma, wieloma wiekami czy epokami były trzęsienia ziemi które dały nam tak wysokie góry na całej kuli ziemskiej i zlodowacenia czy ocieplenia do tego że powstały pustynie ? Winę ponosi człowiek ? Może jest odpowiedzialny ktoś kto uciekł z ziemi w kosmos ? Czy jest możliwe że dżdżownice załatwiły dinozaury ?
proboszcz
3 lata temu
Głupota i niewiedza autora tego tekstu są porażające. Bez wątpienia to absolwent jakiejś PiSowskiej szkoły. Można być nieukiem, ale żeby aż tak...
Jeremi
3 lata temu
Potrzebuję te robaki bo chce iść na ryby
pik pik
3 lata temu
Wysłać wędkarzy z PZWu. Wytrzebią glizdy na sumie.
vt6
3 lata temu
jeden byl taki madry to zostal gajowym na barce w sandomierzu
prawda
3 lata temu
erupcja jednego wulkanu daje wiecej co2 itp niz ludzie przez ostatnie 100lat. sprawdzcie i pogoncie tych darmozjadow do roboty!!!
stefan
3 lata temu
dwutlenek wegla jest nam niezbedny .... nie łykajcie ściemy, dowiedzcie sie
biała dama
3 lata temu
umieram ze strachu..
eWa
3 lata temu
dżdżownice spowodują zmiany klimatyczne ? następna ekspertka
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić