Wróć na
Barbara Jaros
|

Globalne ocieplenie przybiera na sile. WMO zaprezentowała dowody

28
Podziel się

Skutki globalnego ocieplenia są coraz mocniej odczuwalne - twierdzi Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). Według nowego raportu rekordowy poziom gazów cieplarnianych powoduje wzrost temperatury do "coraz bardziej niebezpiecznego poziomu".

Globalne ocieplenie przybiera na sile. WMO zaprezentowała dowody
(iStock.com)
bCYQeDkR

W 1993 roku poziom dwutlenku węgla w atmosferze wynosił 357 ppm. Obecnie wzrósł do 405,5 ppm. Ma to znaczący wpływ na ocieplenie klimatu. 2018 jest czwartym najcieplejszym rokiem w historii pomiarów, ze średnią temperaturą prawie o 1°C powyżej poziomu z okresu 1850-1900. Lata 2015-2018 były czterema najgorętszymi z odnotowanych.

Ten raport wyraźnie pokazuje, że skutki zmian klimatu przyspieszają. Wiemy, że jeśli obecny trend się nie zmieni, temperatura może podnieść się o 3 do 5°C w porównaniu do średniej z czasów ery przedindustrialnej - powiedziała prof. Samantha Hepburn z Deakin University w Australii.

W tym samym tygodniu pojawiły się podobne doniesienia ze strony innej organizacji. Międzynarodowa Agencja Energetyczna poinformowała o gwałtownym wzroście emisji CO2 w 2018 roku. W tym roku WMO przygotowała już 25. roczny raport na temat stanu klimatu - informuje BBC.

bCYQeDkT

WMO zwróciła też uwagę na podniesienie poziomu wód na całym świecie. Według raportu w 2018 roku był on o 3,7 mm wyższy niż w poprzednich latach.

To powód do zmartwienia dla wszystkich mieszkańców nisko położonych stref przybrzeżnych zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się - podkreśliła dr Sally Brown z Uniwersytetu w Southampton.

Z raportu wynika, że w 2018 roku klęski żywiołowe dotknęły 62 mln osób. Wszystkie miały być związane z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i klimatycznymi, takimi jak powodzie, tajfuny, huragany i pożary. Początek roku 2019 niewiele się pod tym względem różnił - niszczycielski cyklon Idai pochłonął już 761 ofiar.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCYQeDkZ

Zobacz też: Plama na oceanie. Chodziło nie tylko o zmianę klimatu

bCYQeDlu
KOMENTARZE
(28)
OcieplenieBud...
rok temu
Govno prawda i tyle. Już kiedyś było cieplej i zimniej też. Wymyślili to tylko po to żeby więcej z ludzi doić i tyle, a baranów nie brakuje.
Qd
rok temu
Wina np Niemiec czy fracji dwa razy wysza emisja niż polski czy słowacji
kopydlok
rok temu
Dla wnikliwych polecam film: "Globalne Ocieplenie" - Największy Przekręt w Historii Świata.
bCYQeDlv
Kamil
rok temu
A przed epoką lodowcowa czemu była u nas Afryka? Straszaki wp i reszta ,może szczepionka na to jest ,co ?
Glabzdr+
rok temu
Należy obłożyć wulkany kwotami od emisji CO2. Może w końcu przyhamują z tymi erupcjami.
Najnowsze komentarze (28)
svd
rok temu
oczywiście, nie ma NAJMNIEJSZYCH wątpliwości , że globalne ocieplenie jest winą Donalda Tuska.Kiedy w końcu stanie przed Trybunałem i zostanie oskarżony? ile tysięcy razy trzeba powtarzać tą oczywistą oczywistość!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Petronifikacj...
rok temu
Ta, globalne zidiotecenie. Podatki część druga. Jak doić ludzi itd.
asd
rok temu
Zacznijmy od polityków. Niech przesiądą się na rowery.
naukowiec
rok temu
Wystarczy, że USA i Chiny ograniczą emisję CO2, a ziemia zostanie uratowana...
człowiek
rok temu
Ja tam nie widzę problemu z globalnym ociepleniem. Już kupiłem działkę na Marsie. Moje wnuki będą się przyglądać, jak ginie życie na ziemi... Mówimy oczywiście o ludziach, bo zwierzęta i rośliny przeżyją...
Katolik
rok temu
I dobrze niech będzie 5 stopni więcej będzie cieplej zima precz do Afryki
Ktosik
rok temu
Poziom CO2 powinien wynosić ponad 4000 ppm, inaczej zdechniemy.
Piotr
rok temu
A dinozaury wigineły bo miesiacami rzucano w nie kamieniami - dr. nauk prehistorycznych Ewa Kopacz
bCYQeDln
Realista
rok temu
A więc jak będzie 3-5 stopni cieplej to będzie u nas ciepło jak w poprzednich epokach tej planety. Nie ma globalnego ocieplenia, zmiany temperatury są cykliczne co ma związek choćby z presesją równonocy czy aktywności słonecznej.
rozum
rok temu
Co za bzdury ! Wczoraj czytałem o tym, że jeden z lodowców zwiększa swoje rozmiary !
😡
rok temu
Samoloty statki zbrojenia
Gro
rok temu
62 miliony ludzi tylko jest 8 miliardów ze 4 spokojnie mogłoby zniknac
Heh
rok temu
A niech się ociepla tylko niech wreszcie wyjdzie słońce
Proste
rok temu
Dlaczego Grenlandia nazywa się Grenlandia?,nie zawsze była skuta lodem dopiero od 600 lat. Z tym globalnym ociepleniem ,chodzi o to by przy okazji okraść naiwne eurospołeczeństwo ,by cała europa( bo dała się nabrać) płaciła kilku żydom za powietrze.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić