Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Barbara Jaros
|

Globalne ocieplenie przybiera na sile. WMO zaprezentowała dowody

13
Podziel się:

Skutki globalnego ocieplenia są coraz mocniej odczuwalne - twierdzi Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). Według nowego raportu rekordowy poziom gazów cieplarnianych powoduje wzrost temperatury do "coraz bardziej niebezpiecznego poziomu".

Globalne ocieplenie przybiera na sile. WMO zaprezentowała dowody
(iStock.com)

W 1993 roku poziom dwutlenku węgla w atmosferze wynosił 357 ppm. Obecnie wzrósł do 405,5 ppm. Ma to znaczący wpływ na ocieplenie klimatu. 2018 jest czwartym najcieplejszym rokiem w historii pomiarów, ze średnią temperaturą prawie o 1°C powyżej poziomu z okresu 1850-1900. Lata 2015-2018 były czterema najgorętszymi z odnotowanych.

Ten raport wyraźnie pokazuje, że skutki zmian klimatu przyspieszają. Wiemy, że jeśli obecny trend się nie zmieni, temperatura może podnieść się o 3 do 5°C w porównaniu do średniej z czasów ery przedindustrialnej - powiedziała prof. Samantha Hepburn z Deakin University w Australii.

W tym samym tygodniu pojawiły się podobne doniesienia ze strony innej organizacji. Międzynarodowa Agencja Energetyczna poinformowała o gwałtownym wzroście emisji CO2 w 2018 roku. W tym roku WMO przygotowała już 25. roczny raport na temat stanu klimatu - informuje BBC.

WMO zwróciła też uwagę na podniesienie poziomu wód na całym świecie. Według raportu w 2018 roku był on o 3,7 mm wyższy niż w poprzednich latach.

To powód do zmartwienia dla wszystkich mieszkańców nisko położonych stref przybrzeżnych zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się - podkreśliła dr Sally Brown z Uniwersytetu w Southampton.

Z raportu wynika, że w 2018 roku klęski żywiołowe dotknęły 62 mln osób. Wszystkie miały być związane z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i klimatycznymi, takimi jak powodzie, tajfuny, huragany i pożary. Początek roku 2019 niewiele się pod tym względem różnił - niszczycielski cyklon Idai pochłonął już 761 ofiar.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: Plama na oceanie. Chodziło nie tylko o zmianę klimatu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
svd
3 lata temu
oczywiście, nie ma NAJMNIEJSZYCH wątpliwości , że globalne ocieplenie jest winą Donalda Tuska.Kiedy w końcu stanie przed Trybunałem i zostanie oskarżony? ile tysięcy razy trzeba powtarzać tą oczywistą oczywistość!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Petronifikacj...
3 lata temu
Ta, globalne zidiotecenie. Podatki część druga. Jak doić ludzi itd.
naukowiec
3 lata temu
Wystarczy, że USA i Chiny ograniczą emisję CO2, a ziemia zostanie uratowana...
człowiek
3 lata temu
Ja tam nie widzę problemu z globalnym ociepleniem. Już kupiłem działkę na Marsie. Moje wnuki będą się przyglądać, jak ginie życie na ziemi... Mówimy oczywiście o ludziach, bo zwierzęta i rośliny przeżyją...
Katolik
3 lata temu
I dobrze niech będzie 5 stopni więcej będzie cieplej zima precz do Afryki
Ktosik
3 lata temu
Poziom CO2 powinien wynosić ponad 4000 ppm, inaczej zdechniemy.
Piotr
3 lata temu
A dinozaury wigineły bo miesiacami rzucano w nie kamieniami - dr. nauk prehistorycznych Ewa Kopacz
Realista
3 lata temu
A więc jak będzie 3-5 stopni cieplej to będzie u nas ciepło jak w poprzednich epokach tej planety. Nie ma globalnego ocieplenia, zmiany temperatury są cykliczne co ma związek choćby z presesją równonocy czy aktywności słonecznej.
rozum
3 lata temu
Co za bzdury ! Wczoraj czytałem o tym, że jeden z lodowców zwiększa swoje rozmiary !
😡
3 lata temu
Samoloty statki zbrojenia
Gro
3 lata temu
62 miliony ludzi tylko jest 8 miliardów ze 4 spokojnie mogłoby zniknac
Heh
3 lata temu
A niech się ociepla tylko niech wreszcie wyjdzie słońce
Proste
3 lata temu
Dlaczego Grenlandia nazywa się Grenlandia?,nie zawsze była skuta lodem dopiero od 600 lat. Z tym globalnym ociepleniem ,chodzi o to by przy okazji okraść naiwne eurospołeczeństwo ,by cała europa( bo dała się nabrać) płaciła kilku żydom za powietrze.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić