Barbara Jaros| 

Globalne ocieplenie przybiera na sile. WMO zaprezentowała dowody

33

Skutki globalnego ocieplenia są coraz mocniej odczuwalne - twierdzi Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). Według nowego raportu rekordowy poziom gazów cieplarnianych powoduje wzrost temperatury do "coraz bardziej niebezpiecznego poziomu".

Globalne ocieplenie przybiera na sile. WMO zaprezentowała dowody
(iStock.com)

W 1993 roku poziom dwutlenku węgla w atmosferze wynosił 357 ppm. Obecnie wzrósł do 405,5 ppm. Ma to znaczący wpływ na ocieplenie klimatu. 2018 jest czwartym najcieplejszym rokiem w historii pomiarów, ze średnią temperaturą prawie o 1°C powyżej poziomu z okresu 1850-1900. Lata 2015-2018 były czterema najgorętszymi z odnotowanych.

Ten raport wyraźnie pokazuje, że skutki zmian klimatu przyspieszają. Wiemy, że jeśli obecny trend się nie zmieni, temperatura może podnieść się o 3 do 5°C w porównaniu do średniej z czasów ery przedindustrialnej - powiedziała prof. Samantha Hepburn z Deakin University w Australii.

W tym samym tygodniu pojawiły się podobne doniesienia ze strony innej organizacji. Międzynarodowa Agencja Energetyczna poinformowała o gwałtownym wzroście emisji CO2 w 2018 roku. W tym roku WMO przygotowała już 25. roczny raport na temat stanu klimatu - informuje BBC.

WMO zwróciła też uwagę na podniesienie poziomu wód na całym świecie. Według raportu w 2018 roku był on o 3,7 mm wyższy niż w poprzednich latach.

To powód do zmartwienia dla wszystkich mieszkańców nisko położonych stref przybrzeżnych zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się - podkreśliła dr Sally Brown z Uniwersytetu w Southampton.

Z raportu wynika, że w 2018 roku klęski żywiołowe dotknęły 62 mln osób. Wszystkie miały być związane z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i klimatycznymi, takimi jak powodzie, tajfuny, huragany i pożary. Początek roku 2019 niewiele się pod tym względem różnił - niszczycielski cyklon Idai pochłonął już 761 ofiar.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: Plama na oceanie. Chodziło nie tylko o zmianę klimatu
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić