Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Muller
|

Dzwoniąc na 997 nie połączą już z policją. W Polsce rusza rewolucja

137
Podziel się:

Mieszkańcy województwa śląskiego jako pierwsi w Polsce przestaną łączyć się bezpośrednio z policją wybierając numer 997.

Dzwoniąc na 997 nie połączą już z policją. W Polsce rusza rewolucja
(PAP/Andrzej Grygiel)

Zmiany będą wprowadzane stopniowo. Od poniedziałku 13 listopada wybierając 997 zamiast do komend i komisariatów policji mieszkańcy Katowic będą kierowani do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Telefony odbierze operator numeru alarmowego 112, który zdecyduje, czy powiadomi o zdarzeniu policję, czy wezwie inne służby. W razie przeciążenia linii telefony będą przełączane do innych województw - donosi polsatnews.pl.

Policja się cieszy, bo jak twierdzi komendant wojewódzki w Katowicach, zmiana odciąży wielu dyżurnych. Gen. Krzysztof Justyński twierdzi, że będzie ich można skierować "do ich podstawowych zadań", czyli kierowania "siłami i środkami jednostki".

Od przyszłego tygodnia dyżurni policjanci, zamiast telefonicznie od obywateli, będą otrzymywać informację elektronicznie od dyżurnego na linii 112. Różnica ma polegać przede wszystkim na ujednolicaniu przekazu tak, by łatwiej było podejmować decyzję o zadysponowaniu posiadanymi środkami.

Najpierw nowy system powiadamiania zostanie uruchomiony w Katowicach już w poniedziałek. W kolejnych dniach do WCPR będą przełączane numery 997 kierujące do kolejnych jednostek policji w śląskich miastach i powiatach - dodaje serwis.

*Pomysłodawcy zmian zapewniają, że nowy system ma być odporny na przeciążenia. *Jeżeli w danym regionie numer 112 będzie zbyt często wybierany, połączenia będą przekierowane do innego centrum w innym województwie. Śląskie Centrum Powiadamiania Ratunkowego jest jednym z największych w kraju. Jednocześnie pracować w nim może 36 operatorów. Właśnie dlatego tam będzie wdrażany pilotażowy program odchodzenia od numeru 997.

Zobacz także: Zobacz także: Policjanci z Katowic zapobiegli "ustawce" pseudokibiców

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(137)
50latek
5 lata temu
Czy ten kto wpadł na ten pomysł dzwonił kiedykolwiek na 112.$$
tor
5 lata temu
gadka szmatka a czas leci
El Camino
5 lata temu
Nie, nie Niemcy ćwiczą atak na Polskę lecz Rosjanie tak mówi Singer minister obrony Polski.
Mamamama
5 lata temu
Kiedyś dzwoniłam na 112 żeby policja zrobiła porządek z sąsiadami impreza trwała do 4 rano. Po paru minutach zadzwoniono do mnie i powiedziano że dodzwoniłam się na Piekary i mam dzwonic na 997 a na 997 nikt nie odbierał.
xyz
5 lata temu
Czyli będzie trzeba dłużej czekać na przyjazd policji. Zamiast zadzwonić do dyżurnego który wyśle patrol to połączy mnie najpierw z konsultantem, później ten konsultant dzwoni do dyżurnego na lokalnej komendzie i powtarza mu to samo co usłyszał ode mnie, wtedy dyżurny przekazuje to co usłyszał od konsultanta policjantom z patrolu i dopiero wtedy ci wyjeżdżają do wezwania. Ciekawe ile informacji po drodze zostanie pominiętych lub przeinaczonych
Marek
5 lata temu
Kiedyś też dzwoniłem na 112 że jedzie pijany samochodem w stronę Nowego Sącza. Kazali mi jechać za nim. Mądre co.
Majk
5 lata temu
Moim zdaniem, ktoś zamienił się z osłem na rozumy. Ciekaw jestem, ile czasu dłużej bedzie czekał na ratunek człowiek, któremu jakiś wariat podczas napadu przystawi nóż do szyji a swiadkowie zadzwonią do Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, tam z powodu przeciążenia linii telefon zostanie przełączony do innego województwa, z stamtąd z tego samego powodu do nastepnego, gdzie wreszcie operator napisze wiadomość do odpowiedniego organu????????? Przecież czlowiek zostanie pozbawiony zycia przez napastnika zanim ten system zadziała. Jestem przekonany, że w pierwszej kolejnosci porządki w resorcie bezpieczeństwa powinny sie zacząć od zwolnienia barana, ktory tą głupotę wymyślił, bo to właśnie on jest największym zagrożeniem w tym systemie.
Jordanka
5 lata temu
Dzwonię na 112, bo nie pamiętam numeru Pogotowia. Wszystko opowiadam operatorowi numeru, ten mnie łączy z pogotowiem. A tam mnie ponownie przepytują. Sprawdzają moją pamięć czy opóźniają działanie służb?
Zły pomysł
5 lata temu
wydłuży czas przybycia na miejsce pomocy o conajmniej 20 minut
floska
5 lata temu
Panie Muller! Kto Pana uczył polskiego? DZWONIĄC (pod numer...) nie POŁĄCZĘ się... Połączą mnie lub nie to ONI. Poziom języka ojczystego wśród dziennikarzy schodzi na psy.
PRAWDA
5 lata temu
Jedno wielkie oszustwo czy to nie przypadkiem rodziny (policjantów) trzeba będzie na słuchawki zatrudnić.bez sensu przekręt.
J.M.K.
5 lata temu
"W razie przeciążenia linii telefony będą przełączane do innych województw"! Dzwoniąc z Ustrzyk Gornych połączę się ze Świnoujściem. Tyż piknie!
r6t7i
5 lata temu
komuś rozum odebrało
rr
5 lata temu
i całe szczęście kontakt z policją może przynieść tylko nieszczęście
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić