Radosław Opas
Radosław Opas| 

Egipt. Brutalnie zamordowali biskupa. Dwaj mnisi skazani na śmierć

17

Koptyjscy mnisi dopuścili się zbrodni na biskupie Epifaniuszu w 2018 roku. Teraz wielki mufti Egiptu Szawki Ibrahim Abdel-Karim Allam potwierdził, że zostaną oni skazani na karę śmierci.

Egipt. Brutalnie zamordowali biskupa. Dwaj mnisi skazani na śmierć
(twitter.com, @CopticMediaUK)

Zabili z powodu różnicy zdań. Wykluczeni już z klasztoru św. Makarego w Wadi an-Natrun mnisi Izajasz i Filoteusz mieli zamordować biskupa z powodu sporu, który istniał między nimi. Dokładna jego istota nie jest jednak znana - podaje BBC.

Sprawcy użyli ostrego narzędzia. Jeden z mnichów uderzył 64-letniego biskupa metalowym prętem w głowę, w wyniku czego duchowny zmarł. Jego ciało zostało znalezione w kałuży krwi. Drugi mężczyzna został oskarżony o pomoc w zabójstwie.

Na wyrok musiał zgodzić się wielki mufti Egiptu. Sąd skazał mnichów na karę śmierci w lutym 2019 roku. Jednak według obowiązującego prawa musiał potwierdzić ją Shawki Allam, największy i najważniejszy religijny autorytet w kraju. Oskarżeni wciąż mogą złożyć apelację.

Zobacz także: Zobacz także: Sekretny kościół pierwszych chrześcijan

Sprawa wywołała poruszenie w Egipcie. Papież Tawadros II zapowiedział przywrócenie dyscypliny wśród członków zakonów. Pierwszym krokiem ma być wstrzymanie na rok rekrutacji nowych mnichów oraz zakaz korzystania z mediów społecznościowych.

Koptowie mają długą tradycję. Zwolennicy Kościoła Koptyjskiego stanowią około 1 proc. ludności kraju. Uważają oni, że ich wiara liczy aż ok. 2 tys. lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić