Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Natalia Bogucka
|
aktualizacja

Ekspert WHO ostrzega: nie ma gwarancji, że powstanie szczepionka na koronawirusa

225
Podziel się:

Jeden z głównych światowych ekspertów zajmujących się nowym koronawirusem powiedział, że nie ma gwarancji, iż powstanie skuteczna szczepionka na COVID-19. Podkreślił, że wirus może być stałym zagrożeniem i ludzie będą musieli nauczyć się sobie z nim radzić.

David Nabarro, wysłannik WHO ds. COVID-19.
David Nabarro, wysłannik WHO ds. COVID-19. (Getty Images, Albin Lohr-Jones)

David Nabarro, profesor Imperial College London i wysłannik WHO ds. COVID-19 powiedział, że opracowanie szczepionki na niektóre wirusy jest bardzo trudne. Zaznaczył, że należy brać pod uwagę możliwość, że skuteczna i bezpieczna szczepionka na koronawirusa nie powstanie.

Niektóre wirusy są bardzo, bardzo trudne, jeśli chodzi o opracowanie szczepionek. W najbliższej przyszłości będziemy musieli znaleźć sposoby na radzenie sobie z tym wirusem jako stałym zagrożeniem - powiedział gazecie "The Observer" David Nabarro.

Ekspert podkreślił, że najlepszym sposobem na walkę z koronawirusem jest izolowanie osób, które mają objawy choroby, a także tych, którzy mieli z nimi kontakt. Dodał, że należy chronić przede wszystkim osoby starsze, które są narażone na ciężki przebieg choroby.

Oznacza to izolowanie tych, którzy wykazują objawy choroby, a także ich kontaktów. Starsi ludzie będą musieli być chronieni. Ponadto zdolność szpitali do zajmowania się przypadkami musi być zapewniona. To będzie nowa norma dla nas wszystkich - stwierdził wysłannik WHO ds. COVID-19.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Szczepionka na koronawirusa. Jak idą prace?

W laboratoriach na całym świecie opracowuje się ponad 60 potencjalnych szczepionek na koronawirusa. Większość jest w fazie przedklinicznej, ale niektóre szczepionki są już testowane na ludziach.

Zobacz także: Dr Mariola Fotin-Mleczek pracuje nad szczepionką na koronawirusa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(225)
Kasia
3 lata temu
Nie chcemy szczepionek. Wyprodukujcie lekarstwo.
Inka
3 lata temu
Z WHO niech pierwsi się zaszczepią.
bert uk
3 lata temu
Nie rozumie po co jakas szczepionka organizm sam powinienen zwalczyc wirusa tak jest stworzony a szczepionkatylko zabije czlowieka ,ale im o to chodzi o nic wiencej
Fifi
3 lata temu
Koranowirus to totalna ściema.
Anioły
3 lata temu
USA nie pozwoli na szczepionkę zrobili bombę biologiczną i kilkadziesiąt milionów musi umrzeć
...
3 lata temu
W końcu dobra wiadomość od WHO.
polak
3 lata temu
Panie pseudo ekspercie dziękujemy za szczepionki i tym podobne trucizny
przeciw
3 lata temu
przywrócić spluwaczki. Bez spluwaczek wszędzie ślina i wirusy.
przeciwślinie
3 lata temu
przywrócić spluwaczki. Bez spluwaczek wszędzie ślina i wirusy.
Jola
3 lata temu
Nic nie wiedza kataru nie umiejac wyleczyc
Nicki
3 lata temu
No nie... zaraz padne na glebe... O tym samym pisalem juz 4 tygodnie temu, iloraz inteligencji spada ostatnio w sposob zastraszajacy u homo sapiens :O
Ana
3 lata temu
Fajnie, byłoby gdyby antyszczepionkowcy zamiast wykorzystywać zbiorową odporność nabytą przez osoby zaszczepione nie miały takich samych praw a żłobkach, przedszkolach i innych miejscach zbiorowych emisji. Transmisja różnych patogenów nie przerywa się sama z siebie a dopóki świat kręci się wokół pieniądza, ludzie i towary będą krążyć po świecie dając drogę do naturalnych mutacji patogenów, które nie mogłyby same z siebie pokonać tysięcy czy wręcz milionów kilometrów. Przykłady na naszym podwórku: otwarcie rynku pracy dla Ukraińców, którzy nie mieli szczepień na odrę - efekt chyba dobrze znany wszystkim, czy była taka śmiertelność w naszym kraju na odrę w latach osiemdziesiątych?
Tomek
3 lata temu
Natura nieraz dowiodła że potrafi sobie radzić doskonale bez interwencji człowieka.
Antyk
3 lata temu
pewnie jest ze Szwecji
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić