aktualizacja 

Koronawirus. Szczepionka podana ochotnikom. 18 osób już po kwarantannie

126

Pierwsi wolontariusze z Chin ukończyli dwutygodniową kwarantannę po przyjęciu szczepionki na koronawirusa w ramach prób klinicznych. Do tej pory w badaniu wzięło udział ponad 100 ochotników. Wkrótce naukowcy planują rozszerzenie badań za granicą.

Próby kliniczne szczepionki na koronawirusa.
Próby kliniczne szczepionki na koronawirusa. (East News, Associated Press)

17 marca Chiny rozpoczęły pierwsze próby kliniczne dotyczące szczepionki przeciwko koronawirusowi. Wzięło w nich udział ponad 100 zdrowych dorosłych między 18 a 60 rokiem życia. Do tej pory 18 spośród nich przeszło już 14-dniowy okres kwarantanny.

Kandydaci zostali podzieleni na trzy grupy. Każdej z nich wstrzyknięto inną ilość szczepionki. Na czas obserwacji mają przebywać w specjalnym odizolowanym ośrodku w Wuhanie.

Zobacz także: Kwarantanna zaostrzona. Sypią sie kary. Co się zmieniło?

Pierwsza grupa ochotników wróciła już do domów. Po przebyciu koniecznej kwarantanny 18 uczestników, którzy rozpoczęli badanie jako pierwsi, ukończyli obserwację medyczną i powrócili do domów. Będą jednak monitorowani przez kolejnych 6 miesięcy.

Zgodnie z relacjami uczestników czują się dobrze. Według wypowiedzi wolontariuszy w trakcie badania ich stan zdrowia był bardzo dobry lub doświadczyli lekkich dolegliwości w miejscu wstrzyknięcia zastrzyku.

Szczepionkę opracowała dr Chen Wei z Chińskiej Akademii Wojskowych Nauk Medycznych wraz z zespołem. Naukowcy zapowiadają, że jeśli kolejne próby wyjdą pozytywnie, badanie zostanie rozszerzone na kolejne państwa w ramach współpracy międzynarodowej. Wyniki badań mają zostać opublikowane w kwietniu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić