Natalia Bogucka| 

Gigantyczny pingwin znaleziony w Nowej Zelandii. Był wielkości człowieka

55

W regionie Canterbury na Wyspie Południowej w Nowej Zelandii odkryto skamieniałości gigantycznego pingwina. Miał ok. 1,6 m wysokości i ważył ok. 80 kg.

Gigantyczny pingwin znaleziony w Nowej Zelandii. Był wielkości człowieka
(Canterbury Museum)

Nowo odkryty gatunek pingwina prawdopodobnie żył na terenie Nowej Zelandii w epoce paleogenu, między 66 a 56 milionów lat temu. Ptak, nazwany przez Muzeum w Canterbury "pingwinem potworem", został wpisany na listę wymarłych, gigantycznych zwierząt żyjących w Nowej Zelandii.

To jeden z największych gatunków pingwinów, jaki kiedykolwiek znaleziono - powiedział BBC Paul Scofield z Muzeum w Centerbury.

Eksperci przypuszczają, że pingwiny Crossvallia waiparensis mogły osiągnąć tak duże rozmiary, ponieważ nie miały zagrożenia ze strony dużych gadów morskich. Zniknęły one z oceanów mniej więcej w tym samym czasie, w którym wyginęły dinozaury. Zdaniem naukowców, gigantyczne pingwiny spędzały dużo czasu w wodzie. Oprócz nich, żyły wówczas gigantyczne żółwie, koralowce i rekiny.

Zobacz także: Zobacz także: Gwiazda internetu. Świeci w ciemności

Nie jest do końca jasne, dlaczego gigantyczne pingwiny zniknęły z wód półkuli południowej. Najczęściej występującą teorią jest ta, że wynikło to z rosnącej konkurencji ze strony ssaków morskich.

Obecnie największym gatunkiem pingwina jest pingwin cesarski. Osiąga on ok. 120-130 cm wzrostu i 20-45 kg masy ciała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić