Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Albert Kamiński
|
aktualizacja

"Góra boga". Wybuch tego wulkanu jest nieuchronny

78
Podziel się:

Wulkan Ol Doinyo Lengai znajduje się na granicy erupcji, która może zniszczyć jedne z ważniejszych pamiątek ludzkości.

"Góra boga". Wybuch tego wulkanu jest nieuchronny
(Wikimedia Commons CC BY, Celia Nyamweru)

Lengai jest potocznie nazywany "górą boga". Eksperci ostrzegają, że ten położony w Tanzanii wulkan może wybuchnąć w każdej chwili. Chmury czarnego dymu i popiołu, które w ten sposób powstaną, spowodują niezliczone szkody w promieniu przekraczającym 100 km - pisze "Daily Star".

Wulkan zmiecie z powierzchni ziemi ważne znalezisko archeologiczne. Chodzi o miejsce, gdzie znajdują się ślady człowiekowatych istot sprzed 3,6 mln. Te "ludzkie" odciski stóp znaleziono w odległości 110 km od wulkanu, na południu jeziora Natron.

Naukowcy obawiają się wybuchu już od dawna. Od 2016 roku monitorują wulkan i obserwują wzmożone emisje popiołów i powiększające się pęknięcia na szczycie góry. Teraz badacze stoją na stanowisku, że jego erupcja jest "bliska", choć trudno określić, kiedy nastąpi.

"Bliska" w naszym przypadku, znaczy sekundę, kilka tygodni, miesięcy, albo rok lub więcej - powiedziała geofizyk, dr Sarrah Stamps.

Lengai jest klasyfikowany jako czynny stratowulkan. Oznacza to, że naprzemiennie wydobywa się z niego magma oraz materiał piroklastyczny, czyli pyły, popioły i bomby wulkaniczne. To niezwykle niebezpieczny dla otoczenia rodzaj wulkanu.

Jedną z największych dotychczasowych erupcji jest wybuch wulkanu Tambora w Indonezji. W 1815 r. w powietrze wyleciało tam 140 mld ton pyłów i skał, pozostawiając po sobie zagłębienie o głębokości 600 m i średnicy kilku kilometrów. Skutki było czuć na całym świecie, czyniąc rok 1816 "rokiem bez lata", kiedy nawet w czerwcu w USA notowano ujemne temperatury, a w Europie powodując największy głód XIX w. Podobnie może stać się i w tym przypadku.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

KOMENTARZE
(78)
Pawlo1994
4 lata temu
Wydobywają się pyly itd a diesle im przeszkadzają. Niemcy maja największy przemysł w Europie i sami emitują najwięcej gazów, manipulacja ludźmi!!! 😠😠😠
VASCO
5 lata temu
Ja też nie mogę się doczekać tym bardziej że jeszcze długo poczekamy i nic nie odczujemy
usa terroryst...
5 lata temu
raczej w pentagon to skonczyloby by sie 50 % atakow terrorystycznych
d.ska
5 lata temu
Jak czytam te komentarze to się zastanawiam czy ze wzrostem cywilizacji czasem inteligencja ludzi nie maleje
lukasz
5 lata temu
niech wybuchnie ,niech bedzie zima cały rok i niech sie wreszcie ludzią oczy otworzą bo jest za dobrze na tym świecie takie jest moje zdanie a widać to po tym jak ludzie się traktują i jaki mają do siebie wzajemny szacunek.
zbych
5 lata temu
nie martw sie to zycie to tylko przystanek czeka CIE wiecznosc
Obywatel
5 lata temu
U nas już wybuchł, głód lada moment
Sana
5 lata temu
Proszę autora o poprawienie błędow stylistycznych: skutki odczujemy, a nie poczujemy. Analogicznie - skutki "były odczuwalne,, a nie "było czuć", bo nie chodzi w tym zdaniu o to, że fetor np. gazów wulkanicznych czuć było na całym świecie, a o to, że erupcja pyłów wulkanicznych miała np. wpływ na zachwianie klimatu na całym globie. Natomiast prehistoryczne istoty były "człekokształtne", a nie "człowiekowate". Naprawdę wstyd robić takie szkolne błędy, jeżeli żyje się z pisania!
oslo
5 lata temu
Dla kogo ten abonametn rtv ?
H5
5 lata temu
3.6 mil ? bahhahaahaaaa
zmiana
5 lata temu
czas na zmiane Urzytkownikow Ziemi - najpierw posprzatac trzeba
Nick
5 lata temu
Pani Merkel zaprosi kolejny milion ....
kubel
5 lata temu
to są naturalne zawory bezpieczeństwa
POPOL
5 lata temu
SZKODA RZE NIEWYBUCHNIE POD SEJMEM ALE BYLBY SPOKUJ W KRAJU
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić