REKLAMA
Odświeżone godzinę temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Dagmara Smykla20.03.19 (11:56)

Grzegorz Schetyna napisał dla "Guardiana". Obiecuje przywrócenie Polski do Europy

"Możemy pokonać rządzących prawicowych populistów, a następnie pomóc Emmanuelowi Macronowi zreformować UE" - zapowiada Grzegorz Schetyna w artykule opublikowanym dzisiaj w brytyjskim "The Guardian".
East News

To przede wszystkim odpowiedź na apel Emmanuela Macrona. Grzegorz Schetyna w proeuropejskim manifeście przedstawił się jako lider polskiej opozycji i zapowiedział wygraną w najbliższych wyborach. Impulsem do napisania artykułu opublikowanego w "The Guardian" miało być dla niego wezwanie prezydenta Francji do zreformowania Unii Europejskiej.

To znak nadziei dla całego kontynentu. Różnimy się pod wieloma względami, ale za to zgadzamy w sprawach fundamentalnych - podkreślił Schetyna.

REKLAMA

"Jesteśmy na dobrej drodze do pokonania PiS". Zdaniem Schetyny silna pozycja Polski w UE jest gwarantem naszego bezpieczeństwa, a rządy partii Jarosława Kaczyńskiego całkowicie zmarginalizowały nasz kraj. Dlatego "każdy rozsądny polityk" powinien dążyć do odbudowania dobrych relacji z innymi państwami UE.

Czy kraj bez niezależnego sądownictwa może pozostać w UE? Myślę, że nie - ostrzega przed Polexitem Schetyna.

Schetyna chce uczestniczyć w inicjatywach Macrona. Lider PO zgodził się z prezydentem Francji, który zaapelował o wzmocnienie granic zewnętrznych Unii, wspólną politykę gospodarczą i obronną oraz zapewnienie procesom demokratycznym ochrony przed manipulacjami z zewnątrz. Podkreślił wagę ściślejszej współpracy z NATO.

Kluczem do naszego wspólnego sukcesu jest zdolność do obrony - transatlantycka tam, gdzie to możliwe, a europejska, gdy jest to konieczne - podkreślił Schetyna.

Nie we wszystkim się jednak zgadzają. Schetyna zdecydowanie odrzucił pomysł tworzenia nowych agencji unijnych, które według Macrona miałyby wdrożyć proponowane reformy. Polski polityk uważa, że w ten sposób tylko pogłębi się biurokrację, na którą narzeka wielu obywateli Unii. Za to wyrównanie płac wewnątrz UE skutkowałoby utratą miejsc pracy w Polsce i Europie Środkowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Złe wieści dla PiS. Koalicja Europejska liderem sondażu

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij