Filip Buliński
Filip Buliński| 

Holandia ograniczyła prędkość na autostradach do 100 km/h. Powodem ekologia

19

Od 16 marca kierowcy w Holandii muszą stosować się do nowego przepisu, który mówi, że w godzinach 6.00-19.00, na wszystkich autostradach obowiązuje ograniczenie prędkości do 100 km/h. Powodem takich zmian, tym razem nie są względy bezpieczeństwa, a… ekologia.

Holandia obniża maksymalną dozwoloną prędkość na swoich autostradach.
Holandia obniża maksymalną dozwoloną prędkość na swoich autostradach. (East News)

W większości europejskich krajów, ograniczenie prędkości na autostradach wynosi 120 lub 130 km/h. Tak do tej pory było też w Holandii, gdzie wymienione prędkości można było osiągnąć w zależności od danego odcinka. Przyszedł jednak czas na zmiany. Holenderski rząd zdecydował, że od 16 marca w godzinach 6.00-19.00 kierowcy będą musieli stosować się do nowych przepisów.

Zmiana prędkości na autostradach w Holandii. Mandaty już za przekroczenie dozwolonej prędkości o 5 km/h

Poza wyznaczonymi godzinami, obowiązywać mają "stare" ograniczenia. Kierowcy powinni wziąć sobie do serca nowe przepisy, bowiem Holandia słynie z gęstej sieci fotoradarów, a za już za przekroczenie prędkości o 5 km/h, możemy dostać mandat w wysokości 30 euro (ok. 132 zł). Urządzenia zostały już dostosowane do nowego prawa.

Choć może się wydawać, że zmiana podyktowana była chęcią obniżenia liczby wypadków, nowe ograniczenie ma wpłynąć na poprawę powietrza, dzięki niższej emisji szkodliwych substancji. Mimo dużego zamiłowania Holendrów do rowerów, Niderlandy zmagają się z przekroczonymi normami zawartości poszczególnych związków w powietrzu. Spowodowane jest to m.in. przez wysoki wskaźnik gęstości zaludnienia oraz niewielką liczbę terenów kompensacyjnych i rezerwatów przyrody. Jeśli zmiana przyniesie pozytywne efekty, być może pomysł Holendrów zostanie wdrożony także w innych krajach.

Zobacz także: Rowerzysta kontra szlaban. Nagranie monitoringu

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić