Bartosz Nowak| 

Instagram rujnuje psychikę młodych ludzi

24
Podziel się:

Ze wszystkich najważniejszych mediów społecznościowych to właśnie Instagram został oceniony najniżej pod względem wpływu na zdrowie psychiczne młodych użytkowników.

Instagram rujnuje psychikę młodych ludzi
(iStock/jakubzak)

To była walka pięciu gigantów social media. Facebook, Twitter, YouTube, Instagram i Snapchat oceniane były pod względem czternastu zdrowotnych i psychologicznych aspektów, takich jak niepokój, depresja, samotność, znęcanie się nad słabszymi czy obraz ciała. Na pytania w ankiecie odpowiadało 1479 osób w wieku 14-24. To oni zadecydowali, że Instagram i Snapchat uzyskały najgorsze wyniki. Na drugim biegunie znalazł się YouTube.

To interesujące zobaczyć Instagram i Snapchat jako liderów rankingu najgorszych dla zdrowia psychicznego i samopoczucia - obie platformy są skupione na zdjęciach i to właśnie najwyraźniej jest powód, że uczucia niedowartościowania i lęków pojawiają się w głowach młodych ludzi - twierdzi Shirley Cramer, szefowa brytyjskiego Royal Society for Public Health.

Organizacje zdrowotne wnoszą o środki bezpieczeństwa. Przede wszystkim postulują wprowadzenie wyskakujących na ekranie powiadomień, kiedy użytkownicy zbyt długo korzystają z mediów społecznościowych. Pomysł ten popierało 70 proc. ankietowanych młodych osób. Drugim pomysłem jest informowanie, kiedy zdjęcie było cyfrowo manipulowane - informuje BBC News.

Media społecznościowe mają swoje zalety i wady. Pomagają poczuć się częścią czegoś większego, nawiązać kontakty z innymi. Mogą dać motywację, pomysły, być dobrze płatną pracą. Z drugiej strony potrafią odciągnąć od prawdziwego świata, tworząc iluzję czegoś lepszego. Często prowadzą do depresji poprzez ciągłe porównywanie się użytkowników z innymi, "perfekcyjnymi" ludźmi i ich bajkowym życiem.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić