Bartosz Nowak| 

Instagram rujnuje psychikę młodych ludzi

24

Ze wszystkich najważniejszych mediów społecznościowych to właśnie Instagram został oceniony najniżej pod względem wpływu na zdrowie psychiczne młodych użytkowników.

Instagram rujnuje psychikę młodych ludzi
(iStock/jakubzak)

To była walka pięciu gigantów social media. Facebook, Twitter, YouTube, Instagram i Snapchat oceniane były pod względem czternastu zdrowotnych i psychologicznych aspektów, takich jak niepokój, depresja, samotność, znęcanie się nad słabszymi czy obraz ciała. Na pytania w ankiecie odpowiadało 1479 osób w wieku 14-24. To oni zadecydowali, że Instagram i Snapchat uzyskały najgorsze wyniki. Na drugim biegunie znalazł się YouTube.

To interesujące zobaczyć Instagram i Snapchat jako liderów rankingu najgorszych dla zdrowia psychicznego i samopoczucia - obie platformy są skupione na zdjęciach i to właśnie najwyraźniej jest powód, że uczucia niedowartościowania i lęków pojawiają się w głowach młodych ludzi - twierdzi Shirley Cramer, szefowa brytyjskiego Royal Society for Public Health.

Organizacje zdrowotne wnoszą o środki bezpieczeństwa. Przede wszystkim postulują wprowadzenie wyskakujących na ekranie powiadomień, kiedy użytkownicy zbyt długo korzystają z mediów społecznościowych. Pomysł ten popierało 70 proc. ankietowanych młodych osób. Drugim pomysłem jest informowanie, kiedy zdjęcie było cyfrowo manipulowane - informuje BBC News.

Media społecznościowe mają swoje zalety i wady. Pomagają poczuć się częścią czegoś większego, nawiązać kontakty z innymi. Mogą dać motywację, pomysły, być dobrze płatną pracą. Z drugiej strony potrafią odciągnąć od prawdziwego świata, tworząc iluzję czegoś lepszego. Często prowadzą do depresji poprzez ciągłe porównywanie się użytkowników z innymi, "perfekcyjnymi" ludźmi i ich bajkowym życiem.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić