Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Adam Dudkiewicz
|
aktualizacja

Jak nie Mars to Tytan. Na księżycu Saturna może powstać kolonia

15
Podziel się:

Najnowsze badania wskazują, że Tytan mógłby utrzymać kolonię liczącą 300 mln ludzi.

Jak nie Mars to Tytan. Na księżycu Saturna może powstać kolonia
(MaxPixels)

Za tą lokalizacją przemawia obecność gęstej atmosfery. Jeśli zdecydujemy się na zaludnienie powierzchni Tytana, będzie ona osłaniać kolonistów przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym. Tytan jest optymalną lokalizacją w układzie słonecznym na założenie kolonii, czytamy w badaniu. Także pod kątem źródeł energii.

Uczeni z Arizony i Kalifornii wskazują kilka możliwych sposobów zaopatrzenia potencjalnych mieszkańców w energię elektryczną. Ciekawą koncepcją jest wykorzystanie siły wiatru wiejącego na wysokości ok. 40 kilometrów. Jego prędkość dochodzi nawet do 20 metrów na sekundę.

Kolejnym źródłem energii mogło by być, pomimo sporej odległości od gwiazdy, promieniowanie słoneczne. By sprostać wszystkim potrzebom ewentualnych mieszkańców należałoby pokryć 10 proc powierzchni księżyca panelami słonecznymi. Pojawiła się także propozycja zbudowania elektrowni zamieniającej przepływ cieczy na energię. Chodzi o pokrywający księżyc ciekły metan.

Fale na Tytanie mają około centymetra wysokości, ale można by zbudować kanały, którymi ciecz będzie przepływać do niżej położonych zbiorników i generować energię - donosi serwis IFL Science.

*W ostateczności osadę może zasilać energia jądrowa. * W przeszłości w misjach kosmicznych wykorzystywano już pluton. To bardzo cenne źródło energii, którego okres połowicznego rozpadu wynosi 88 lat. Niewykluczone jednak, że musielibyśmy spakować go ze sobą w drodze do nowego domu.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(15)
nie ma jak w ...
5 lata temu
Kto chce niech leci gdzie chce ale ja nie :-) po co mars czy tytan?zadbać trzeba o byt na ziemi i będzie dobrze!!!
ivs
5 lata temu
ile wodolejcy skasowali za to "opracowanie" ?
Nowak ze WSI
5 lata temu
Stare polskie powiedzenie : "Zawijam kiecę i lecę "
Nowak ze WSI
5 lata temu
Jeżeli tam są oceany metanolu i etanolu ( a są ) to jest nieskończone źródło energii. Po co wymyślać na siłę ekologiczne źródła energii ? Kosmoekoteroryzm ? Czy głupota ekologów jak tych , którzy bronią kornika zamiast puszczy białowieskiej ?
popolupo
5 lata temu
metan=energia..... bez komentarza
Jojo
5 lata temu
Kto w te głupoty jeszcze wierzy. Nikt nigdzie nigdy nie poleci. Nikt nigdy nie był na księżycu. Ziemia jest płaska a cały ten kosmos to jedno wielkie kłamstwo.
Jupiter
5 lata temu
Bliżej są księżyce Jowisza
Tyatan
5 lata temu
Polecam Locomotiv dziecko nie będzie senne ani otępiałe
alvid
5 lata temu
a co z tymi co działki na księżycu kupili -odsprzedawać będą po niższej cenie ? HA HA
no to wio
5 lata temu
Wyślijcie tam Pokurcza i Sługusów.
Arkadiuszkn
5 lata temu
Jak czytam te bajki , to sm nie wieże ,co ci ludzie piszą . Nic nie będzie, żadnych koloni na żadnej planecie.za mali jesteśmy. Dróg nie nadarzającą kleić, a wybierają się na odległe planety by budować hotele.
ER
5 lata temu
Na Księżyc ONI zakazali ludziom lądować... Wystarczy popatrzeć na smutne miny w czasie wywiadu po powrocie misji Apollo 11. Byli zdruzgotani informacjami, które pozyskali. a powinni skakać z radości, że byli pierwszymi na naszym Księżycu, a burczeli cos pod nosem...
antyNwo
5 lata temu
jak to sie ma do checi pozostawienia 500mln ludzi na ziemi?
maro
5 lata temu
Całe te wyprawy kosmieczne to pic na wode!! w 69 niby byli na księzycu, ale od tamtej pory nikt tam nie polecial. o ficjalny powód/ nie ma takiej technologi. Od 20 lat sledze ich te wyprawy i ciagle slysze o kolejnych wyprawach na marsa...20 lat temu pisali ze za 10 lat skolonizujemy marsa, pozniej za 5 lat. a teraz ze juz tytana. Przez tyle lat nie wierze w ich cały kosmos. Bo dzis wyprawe na ksiezyc powinno miec w ofercie kazde biuro podrózy
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić