Jak oszczędzają Polacy? Przede wszystkim niezbyt efektywnie

32

Stawiamy na bezpieczne i sprawdzone rozwiązania. Rzadko staramy się, aby oszczędności przyniosły nam dodatkowy zysk.

Jak oszczędzają Polacy? Przede wszystkim niezbyt efektywnie
(flickr.com, Philip Brewer)

Ponad 70% oszczędności Polaków spoczywa obecnie na niskooprocentowanych depozytach bankowych złotowych, walutowych oraz w gotówce. Dla porównania w Stanach Zjednoczonych jest to poziom zaledwie około 10%. Rodzi się więc pytanie o efektywność pomnażania pieniędzy przez Polaków. Biorąc pod uwagę rekordowo niskie stopy procentowe pozostawianie środków na lokacie wydaje się marnotrawstwem. Pokazuje że cały czas istnieje przestrzeń do edukacji społeczeństwa w zakresie lokowania pieniędzy.

Oszczędności Polaków za 2017 rok przekroczyły poziom biliona złotych. Była to kwota wyższa o 70 miliardów zł w stosunku do 2016 r, co pokazuje dodatnią dynamikę wzrostu oszczędności w kraju. Jak powinniśmy zatem zagospodarować swoją gotówką i pomnożyć ją bardziej efektywnie?

Do tego celu możemy śmiało użyć funduszy pieniężnych i funduszy gotówkowych, które przy minimalnym ryzyku dadzą nam możliwość wygospodarowania podobnej stopy zwrotu jak np. na rynku nieruchomości - mówi w rozmowie z MarketNews24 Adam Wolski, RDM Wealth Management.

Można dostrzec, że coraz częściej doceniamy fundusze inwestycyjne. Dają one możliwość osiągania zdecydowanie wyższego zysku niż lokata bankowa. Dodatkową zaletą tego typu instrumentów jest szybki dostęp do pieniędzy bez utraty dotychczas wypracowanego zysku.

W dzisiejszych czasach nie trzeba chodzić od jednej instytucji do drugiej w poszukiwaniu odpowiedniego dla nas funduszu. Wystarczy udać się w jedno miejsce, które oferuje fundusze różnych TFI. Niektórzy posiadają nawet ponad 1000 funduszy w swojej ofercie.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Źródło:MarketNews24
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić