Jakub Tujaka| 
aktualizacja 

Jakie choroby może wywołać klimatyzacja? Lista jest bardzo długa

14

Wielu właścicieli samochodów bagatelizuje problem serwisowania układu klimatyzacji. Nieświadomość zagrożeń, jakie niesie ze sobą wdychanie zanieczyszczeń także w autobusach czy biurach, to duży błąd. Przedstawiamy listę chorób, które może wywołać nieumiejętne korzystanie z klimatyzacji.

Jakie choroby może wywołać klimatyzacja? Lista jest bardzo długa
(Materiały prasowe)

Filtry i parowniki klimatyzacji to elementy, które występują zarówno w układach montowanych w samochodach, autobusach, jak i w systemach chłodzenia powietrza w budynkach. Z większością zanieczyszczeń powietrza nasz organizm radzi sobie sam, jednak wystarczy delikatne osłabienie układu immunologicznego, a drobnoustroje mogą spowodować poważne spustoszenie.

Warto znać objawy chorób, na które ludzie zapadają przez klimatyzację, ponieważ bagatelizowanie ich może być niebezpieczne dla życia. Co ciekawe, w polskim prawie nie ma zapisów o obowiązku czyszczenia i dezynfekowania układów klimatyzacji, za wyjątkiem placówek ochrony zdrowia, gdzie każdą klimatyzację należy wyczyścić co 24 miesiące. Państwowy Zakład Higieny natomiast od wielu lat alarmuje, że nieczyszczone instalacje mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia.

Nie wszystkie choroby są zagrażają bezpośrednio życiu, jednak mają realny wpływ na jego jakość. Wiele objawów chorobowych jest lekceważonych, nie łączy się ich z przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach. Część z nich mija równie szybko, jak się pojawia. Najczęściej zrzucamy je na karb lagodnej grypy czy zwykłego przeziębienia.

Lista chorób wywoływanych m.in przez nieczyszczoną klimatyzację:

Alergie
Od kilku lat alergolodzy notują spory wzrost zachorowań na alergie. Szacuje się, że już blisko 30 proc. ludzi boryka się z takim problemem. Typowe alergeny to roztocza, pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt, pleśnie, grzyby i łupież. W tłoczonym przez klimatyzację powietrzu najczęściej występują mikroelementy wszystkich tych alergenów. W wilgotnym środowisku stają się jeszcze bardziej niebezpieczne.

Zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych
Zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych często wynikają z zanieczyszczeń powietrza lub ze zbyt nisko ustawionej temperatury klimatyzatora. Szczególnie niebezpieczne są bardzo duże różnice pomiędzy powietrzem na zewnątrz i wewnątrz pojazdu, co ma miejsce w upalne dni. Takie zapalenia mogą doprowadzić do grzybiczego zapalenia płuc.

Bakterie
Lekarze informują, że od 10 do 50 proc. populacji jest nosicielami bakterii gronkowca. Przez całe lata może ona nie dawać objawów, aż do momentu osłabienia organizmu. Wtedy bakterie powodują zakażenia skóry (czyraki i ropnie), zapalenie opon mózgowych, zapalenie płuc, a nawet zapalenie wsierdzia. Najczęściej do zakażenia dochodzi drogą kropelkową, a także przez systemy klimatyzacyjne.

Herpeswirusy – wirusy te wywołują np. zapalenie spojówek czy ospę wietrzną oraz opryszczkę. Do ludzkiego organizmu dostają się tak, że drobinki te przyczepiają się do kurzu - także tego wypychanego przez klimatyzację.

Tularemia
Ostra i zakaźna choroba bakteryjna, której objawy pojawiają się nagle ok. miesiąca po zakażenieniu. Najczęstsze widoczne objawy to: wyczerpanie organizmu, wysoka gorączka, wymioty i wysypka.

Legionelloza
Choroba ta objawia się suchym kaszlem, gorączką dochodzącą do 40 stopni C, problemami z oddychaniem i zaburzeniami świadomości. Oprócz tego, u osób zarażonych występuje także ciężkie zapalenie płuc. Choroba postępuje bardzo szybko i lekarze mają problemy z jej wyleczeniem, ponieważ powodująca ją bakteria jest odporna na antybiotyki.

Bakteria powodująca tę chorobę nazywa się Legionella Pneumophilla. Rozwija się ona w wilgotnym środowisku, np. w źle oczyszczonej klimatyzacji.

Zakażenia pleśnią i grzybami

Produkty wytwarzane przez grzyby i pleśnie są jednymi z najsilniejszych naturalnych trucizn. Lżej przechodzone grzybice objawiają się swędzącymi podrażnieniami skóry i problemami z oddychaniem. Co ciekawe, grzyby potrafią przeczekać w uśpieniu nawet 12 lat, aż polepszą się ich warunki do rozwoju.

Grypa

Objawy grypy są podobne do przeziębienia, ale bardziej gwałtowne. Najczęściej są to bóle głowy i mieśni, silny katar, osłabienie i wysoka gorączka. Wirusy grypy także lubią czyhać w uśpieniu w naszej klimatyzacji i czkać na moment osłabienia organizmu.

Jak zapobiegać chorobom?

Najważniejsza jest systematyczna wymiana filtrów. W budynkach zaleca się robić to nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy, a w przypadku samochodów warto pamietać o serwisie jesienią i wiosną. Oprócz tego zawsze należy wykonać ozonowanie układu klimatyzacji i ozonowanie wnętrza auta. Jeśli spędzamy w samochodzie kilka godzin tygodniowo, to warto zadbać o to, aby oddychać w nim czystym powietrzem. Czyste fotele, podsufitka i dywaniki na pewno poprawią atmosferę wewnątrz auta.

Do mycia urządzeń chłodniczych powinno się używać wyłącznie specjalistycznych środków czyszczących. Nie bójmy się zapytać, jakich środków używa serwis, w którym zostawiamy auto i sami nie oszczędzajmy na preparatach, którymi oczyszczamy wnętrze pojazdu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić