o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Wojciech Darewicz
|
aktualizacja

Jakie rozmiary ma koronawirus. Zobacz, jak się chronić i z jakiego materiału zrobić maseczkę

127
Podziel się

Trwa światowa pandemia koronawirusa. Sprzętu ochronnego brakuje nawet dla personelu medycznego, dlatego świadomi zagrożenia obywatele wielu krajów próbują poradzić sobie na własną rękę. Aby jednak poprawnie wykonać np. maseczkę ochronną, warto wiedzieć, z czym walczymy. Zobaczcie, jaki rozmiar ma wirus z Wuhan oraz z jakim materiałem mamy szansę na faktyczne jego zatrzymanie.

Koronawirus pod mikroskopem.
Koronawirus pod mikroskopem. (Domena publiczna)
bDZNVzEB

Koronawirus jest bardzo, bardzo mały. Ludzki włos o grubości 0,1 mm to przy nim olbrzym. Gdyby porównać koronawirusa do pojedynczego piksela na zdjęciu, okazałoby się, że jest on ok. 30 razy mniejszy.

Koronawirus jest mniejszy niż 0,3 mikrometra (60-140 nm). Przenosi się drogą kropelkową przez aerozol biologiczny, którego drobinki mają od 20 do 300 mikrometrów średnicy.

bDZNVzED

Jak mały jest koronawirus? Zobacz porównanie

To, w jak małych cząstkach rozprzestrzenia się koronawirus, obrazuje poniższa grafika. Patrząc od prawej jako pierwszą przedstawiono na niej cząstkę PM10, czyli mieszaninę cząstek, która zazwyczaj unosi się w powietrzu. Druga w kolejności jest czerwona krwinka. Trzecia to PM 2.5, czyli najbardziej szkodliwe zanieczyszczenia – są tak drobne, że mogą się przedostawać bezpośrednio do krwiobiegu. Czwarta z kolei jest bakteria. Dopiero po niej widzimy koronawirusa, który jest niewiele większy od najmniejszych drobinek, jakie jest w stanie zatrzymać filtr cząstek.

Koronawirus. Z czego można wykonać maseczkę ochronną domowym sposobem?

Nie drzyjcie starych koszul. W walce z tak małym przeciwnikiem nie pomoże większość materiałów. Co zatem się nadaje? Jeśli nie jesteście w stanie zdobyć prawdziwych maseczek ochronnych, własne powinniście wykonać przede wszystkim z materiału worka od odkurzacza. Oczywiście mowa o workach materiałowych, nie papierowych. Jak wynika z poniższej grafiki, kuchenne ściereczki raczej nie stanowią bariery dla koronawirusa. Może nią za to być "harmonijka", którą znajdziecie w oczyszczaczach powietrza HEPA, gdy je rozetniecie.

bDZNVzEJ

Pamiętajcie by nosić maseczki ochronne. Dzięki nim mikrokrople z naszego oddechu nie rozprzestrzeniają się w powietrzu. Lepiej chronieni jesteśmy również my sami, bo zamiast dotykać twarzy, przykładamy palce do maseczki i ograniczamy transmisję wirusa z własnych dłoni.

Zobacz także: Zobacz także: Koronawirus. Jak gwiazdy spędzają kwarantannę?
bDZNVzEK

Epidemia koronawirusa w Polsce. Aktualnie wiadomo o 749 zarażonych i 8 zmarłych. Jedna osoba wyzdrowiała. To pacjent zero z Zielonej Góry.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDZNVzFe
KOMENTARZE
(127)
Zuje Kamienie
9 miesięcy temu
Wy już nawet nie zastanawiacie się nad telewizyjnym bełkotem,tylko jak coś tam podają to tak na pewno jest.A dla wszystkich posiadaczy tych Chińskich niebiesko zielonych masek mam złą wiadomość ten "materiał" ja go nazywam Chińska szmata nie ma żadnych atestów i nawet pewnie sami Chinole nie mają pojęcia z czego to jest zrobione,ale prawda jest taka że włókna tej szmaty odrywają się z każdym wydechem i zostają wciągnięte do waszych płuc wraz z wdechem oraz zanieczyszczonym powietrzem które wdychacie z powrotem. Pisząc prościej trujecie się swoim własnym powietrzem. Ja maski nazywam "zawory EGR" a ich nosicieli "Diesle"
JUDASZ-447
12 miesięcy temu
Dlaczego niema maseczek to efekt zdziczałego planu Leszka Balcerowicza sprywatyzować zakłady odzieżowe i inne za judaszowskie srebrniki po to by nie było konkurencji dla firm zagranicznych.
olo23
12 miesięcy temu
na latarniach rozwiesic zlodzieji i bandytow
bDZNVzFf
Skawar
12 miesięcy temu
Prędzej siatką ogrodzeniowa zatrzyma komary niż szmatka wirusa Wirusa byle co nie zatrzyma Podobnie jak debilstwa naszych PISowskich władz !!!
Obywatel
rok temu
Zaniedbania w służbie zdrowia sa od dekad, od komunizmu do dzisiaj. Reforma służby zdrowia nie jest potrzebna bo politycy mają swoją słuzbe zdrowia, fizjoterapeutów, pielegniarki, lekarzy. Dlaczego nie mówimy o tym wprost, rzadzą się , trwonią nasze pieniadze, żyja z naszej pracy, z naszych pieniędzy. Czy od dekad politycy interesowali się losem POLAKÓW ????
ala
rok temu
Wszedzie sa takie zaniedbania, nawet w Krajach zachodnich , nie tylko w Polsce. Nikt nie pomyslal,ze moze byc epidemia, pandemia. Wiecej daje sie pieniedzy na zbrojenia niz na sluzbe zdrowia. Politycy na calym Swiecie maja swoje szpitale, personel i dlatego nie martwia sie o ludzi. Umiereraja starsi ludzie, bedzie wiecej emerytur, domow starcow ...itd
widziący
rok temu
Artykuł o tym jak mały jest wirus i jak trudno go zatrzymać "byle czym". A na samym dole reklama zwykłych maseczek tytułowanych "antywirusowe" za niecałe 6PLN. Brawo BRAWO Brawo Wirusa ledwo zatrzymują filtry Hepa!
mecik
rok temu
no dobra a filtry powietrza samochodowe czy to wystarczajaca bariera.?
Zadowolony
rok temu
Nie narzekajcie przecież dostaliśmy 500+; 13 emeryturę to co na maseczki nas nie stać? było nie przehulać to i na respirator by starczyło. Dobra władza dała to nie narzekać i jeszcze na wybory iść.
andreoj
rok temu
ale dziadostwo,brakuje wam tłumaczy?
...
rok temu
Filtr HEPA i wirus? Co za bzdura. Filtry HEPA nawet H14 czy H15 nie zatrzymują cząstek mniejszych niż 0,1 um.
Locke
rok temu
Panie redaktorze wirus nie ptak sam nie lata potrzebuje srodowiska wodnego np śliny a krople są niebotycznie wielkie i na masce się zatrzymują . no ale to gdybanie bo gdzie maskę kupisz zwłaszcza jak jedna ma sens gdy zmieniasz co 15 minut. Wiedza to potęga ale od samodzielnego myślenia nie zwalnia nawet redaktorów.
Rikistan
rok temu
Podziękowaliście swoim bożkom za koronawirusa i inne choroby ?
bDZNVzEX
Stachu
rok temu
ludzie nie dajcie się zwariować, Yarek w TV Trwam mówił że nie ma wielkiego zagrożenia i nawet wybory można organizować
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić