Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aneta Michałowska
|
aktualizacja

Jesz szkodliwe ryby? Ten kalkulator zna odpowiedź

34
Podziel się

Specjalny internetowy kalkulator pozwala określić, czy rodzaj i ilość zjadanych ryb jest bezpieczna dla naszego zdrowia. Pomysł naukowców z Uniwersytetu w Lizbonie sfinansowała Unia Europejska.

Jesz szkodliwe ryby? Ten kalkulator zna odpowiedź
(Domena publiczna)
bETAsLKJ

Program oblicza zawartość toksyn w spożytych rybach. Najpierw trzeba podać swoją płeć i przedział wiekowy, a następnie wymienić gatunki zjedzonych ryb.

Dzięki temu dowiemy się, ile m.in. metylortęci trafiło do naszego organizmu. Ten związek może mieć szkodliwy wpływ na układ nerwowy, pokarmowy i odpornościowy. Choć przyjęło się, że owoce morza są bardzo zdrowe, to zwiększające się zanieczyszczenie mórz powoduje, że do ich organizmów, a w konsekwencji także naszych, przenikają niebezpieczne substancje chemiczne.

bETAsLKL

Pomysł jest częścią projektu EDSafeSEAFOOD. Należy go jednak traktować z pewnym przymrużeniem oka, wiedząc że ma czysto orientacyjny charakter. Prawdę powie nam raczej lekarz i wyniki badań.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bETAsLLm
KOMENTARZE
(34)
OLA
5 lata temu
LUBIĘ COLĘ I CZASEM PIJĘ, ALE PONIEWAŻ JESTEM DOROSŁA I WIEM JAKI MA WPŁYW NA MOJĄ FIGURĘ- NIKT NIE ODPOWIADA ZA MOJE WYBORY !!! UWAŻAM ŻE TEN POZEW TO GŁUPOTA.
Ewa
5 lata temu
Lubię morskie tłuste ryby. Dobre tłuszcze jak wszystko muszą być w diecie. Ważne są proporcje i ilość pokarmu. Jak się przestrzega zasad to mozna żyć zdrowo i mieć szczupłą sylwetkę, poczytajcie sobie odchudzanie z elementami fizjologii i biochemii, warto coś wiecej wiedzieć, mnie to bardzo pomogło mam już 14 kg mniej.
SKLEP RYBNY
5 lata temu
Jak nie zjem przynajmniej raz na tydzień ryby to mnie kuśka nie staje ?????
bETAsLLn
loki
5 lata temu
Naukowcy mają gdzieś powody chorób. Nikt w całej Polsce, nie zapyta chorych na raka o to co jedli, co pili, gdzie przebywali. A przecież najczęstsze odpowiedzi byłyby zapewne powodem choroby. No ale po co?
Adi
5 lata temu
Wasza ignorancja jest szokująca!!. To że wasze życie jest skracene przez śmieciowe jedzenie, lichej jakości powietrze nic dla was nie znaczy??. Może przez to wasze życie zostanie skrócone o kilka, kilkanaście lat... ale wasi wnukowie nawet tego nie dożyją.... brak sił brak wyobrażni.... każdy myśli tylko o sobie.
Roman
5 lata temu
Mi wyszło w teście, że moje spożycie ryb jest zdrowe. Jem tylko karpia na wigilię:)
kosmita
5 lata temu
ja juz nic nie jem zywie sie energia kosmiczna wiec juz nie mam toksyn bede calkowicie zrowy zanim zdechne
Monż
5 lata temu
Moja zaczęła smażyć zamrożone ryby. Patrzę co jest grane: - ryby więdną, maleją a wody wciąż przybywa no cud.
prorok
5 lata temu
Jedynym wyjściem jest zmniejszenie populacji o 50-70 % , wszystko już mamy zatrute wodę , powietrze , ziemię nie ma skrawka czystej przestrzeni to właśnie jest FILOZOFIA ŚMIERCI a nie aborcja , antykoncepcja i eutanazja . Ale możemy być spokojni wielcy tego świata już usilnie dążą do wojny , oni przetrwają ,my nie .
Pop
5 lata temu
Jedno z pytan: Ile homara jesz tygodniowo?
rty
5 lata temu
a widzieliscie dzisiaj cos bez chemii
Remigiusz
5 lata temu
Amerykańscy naukowcy odkryli, że życie jest szkodliwe dla zdrowia.
Endrju89
5 lata temu
To najlepiej żryjcie kurz
bETAsLLf
darbda
5 lata temu
A dlaczego nikt nie mówi o pierwiastku radioaktywnym "CEZ", którego jest coraz więcej w morskich rybach? Przecież to składnik paliwa jądrowego. (próby nuklearne na Atlantyku + Fukuszima)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić