Natalia Bogucka| 

Kierowca Ubera zbrodniarzem wojennym

19

Mężczyzna pracujący jako kierowca Ubera w stanie Wirginia w USA był somalijskim zbrodniarzem wojennym. Do sądu zgłosiła się jedna z osób, którą torturował.

Kierowca Ubera zbrodniarzem wojennym
(iStock.com)

Farhan Tani Warfaa zeznał, że został pobity i torturowany przez żołnierzy pod dowództwem Yusufa Abdi Ali. Ali przez ostatnie miesiące pracował jako kierowca Ubera. Cieszył się wysoką oceną klientów - 4,89.

Zeznania ofiary nie budziły wątpliwości. Mężczyzna powiedział, że Ali, znany również jako „pułkownik Tukeh”, wielokrotnie do niego strzelał. Po torturach Somalijczyk został pozostawiony na śmierć, ale udało mu się przeżyć, przekupując grabarzy, by go oszczędzili.

Sąd w Alexandrii uznał, że Ali był odpowiedzialny za tortury. Mężczyzna był dowódcą armii narodowej i zwolennikiem dyktatora Mohameda Siada Barre. Poszkodowany ma dostać od niego 500 tys. dolarów odszkodowania.

To była długa podróż w poszukiwaniu sprawiedliwości za to, co stało się ze mną i moją społecznością. Dzisiejszy werdykt był potwierdzeniem nie tylko dla mnie, ale także dla wielu innych w Somalilandzie, którzy cierpieli na polecenie pułkownika Tukeha - powiedział Farhan Tani Warfaa.

W ostatnim czasie Yusuf Abdi Ali był kierowcą Ubera. Jak podaje BBC, pracował tam przez ok. 18 miesięcy. Po wyroku został "na stałe usunięty" z aplikacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz także: Nagle skręciła na pasy. W aucie aż poszła szyba
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić