o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Bartosz Nowak
|
aktualizacja

Kierowcy Amazona nie mają czasu nawet na toaletę

56
Podziel się

Brytyjscy kierowcy internetowego giganta muszą mierzyć się z łamaniem prawa przez przełożonych, narażaniem się na niebezpieczeństwo, a nawet załatwianiem potrzeb fizjologicznych do papierowych toreb. Wszystko, by tylko wyrobić narzucone normy - wynika ze śledztwa reportera BBC.

Kierowcy Amazona nie mają czasu nawet na toaletę
(Sean Gallup/Getty Images)
bDUGiUhx

Dziennikarz obserwował kierowców dwa tygodnie. Widział zasypianie za kierownicą ze zmęczenia, brak płatnych urlopów czy chorobowego ze względu na formę zatrudnienia. Wyznaczane celów odbywa się bez wzięcia pod uwagę korków czy czasu na jakiekolwiek przerwy, przez co zadania postawione kierowcom często okazują się nie do zrealizowania - informuje bbc.com.

W efekcie doręczyciele łamią wszelkie zasady ruchu drogowego. Mając 11 godzin na dostarczenie 200 przesyłek, ryzykują zdrowie swoje i innych. A i tak ostatecznie ich wynagrodzenie bywa niekiedy niższe niż minimalna płaca na Wyspach.

Płacę powyżej minimum zapewniają nielegalne nadgodziny. Kierowcy muszą również z własnej kieszeni płacić za wypożyczenie czy ubezpieczenie samochodu. Minimalna płaca na Wyspach wynosi 7,2 funta za godzinę, czyli równowartość ok. 35 zł. W Polsce to majątek, jednak w Anglii to grosze. Tym bardziej, jeśli pod uwagę weźmie się warunki pracy. Firma najprawdopodobniej będzie musiała niedługo odpowiedzieć na kilka pytań zadanych przez brytyjski odpowiednik inspekcji pracy.

bDUGiUhz

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDUGiUia
KOMENTARZE
(56)
Bogdan
4 lata temu
przecież tak większość firm kurierskich pracuje (schenker,raben,dhl,itd.),nie tylko w Anglii.
P uk
4 lata temu
I oczywiście wszystko to legalnie !!!??? Co???
Gringo
4 lata temu
Jeżeli to prawda to ch.j wlascicielom amazona w doope
bDUGiUib
MariuszMaxKol...
4 lata temu
Ja mam 22 lata, mieszkam w dość małym mieście - nie ma tu pracy, a jak już jakąś znajdziesz to 1600 na rękę. Skończyłem dobre szkoły, ale nie daje mi to kompletnie nic. Realia w tym Państwie, przynajmniej dla młodych są jak w krajach Afrykańskich. Zakup mieszkania czy jakaś porządna wycieczka, to wręcz rzecz abstrakcyjna. Wyjechałbym, chociaż nie mam za co, ale mam chorą mamę i pracy szukam tutaj, w "swoim" Państwie. Moim zdaniem zamiast zajmować się kierowcami Amazona w UK, można by się skupić na naszych własnych problemach, np Kwocie wolnej od podatku, która z uczciwego obywatela czyni tu biedaka. Moi dziadkowie za 30 lat ciężkiej pracy, dostają teraz od Państwa po 1000 zł emerytury. Każdy jest tu równo okradany, a Politycy od lat mają pensje nic nie przypominające naszych zarobków, a później jeszcze emerytury i odprawy, o których TY możesz pomarzyć. Powiem coś więcej, media czy wiele źródeł informacji w tym kraju, to niemieckie czy zagraniczne jednostki, dbające o ich własne intresy
yolo
4 lata temu
racjonalny ma rację!!! to głupi polacy podnoszą głównie normy i wszyscy nas nienawidzą, pracowałem w anglii w hurtowni spożywczej, norma przekręcona przez Polaków o 100% i nie dało się tego wyrobić a ci co pokazali zwolnili się po pół roku bo sami nie dali rady, a norma została bo polaczka zrobili majstrem. Sami jako naród się wykończymy własną głupotą, nie zarobimy na tym bo nikt za żyłowanie normy nie podniósł kasy, a będziemy wyzywani, bici i poniżani, bo nas nienawidzą.
Najnowsze komentarze (56)
prol
4 lata temu
Polscy kurierzy zasuwają tak samo tyle ,że zarabiają 10 razy mnie !!!
kriss
4 lata temu
umowy śmieciowe nie tylko w Polsce
sąd pracy.
4 lata temu
Jak sobie ludzie dają tak mają. Sam właściciel czy jakiś kierownik roboty nie wykona.
Wiadomo
4 lata temu
Rozwiązanie już powstaje - automatyczne samochody. Tylko co z kierowcami, którzy nie będą mieć pracy?
edek
4 lata temu
Kapitalizm jest piękny. 1 grosz ważniejszy od rodziny.
julo
4 lata temu
Pracowalem w tym syfie, robilem tak wolno aby mnie wyrzucili , niestety sam musialem odejsc , fakt sa nie do wykonania targety ale i malo kto je wykonuje , Jest to najgorsze miejsce gdzie kiedykolwiek pracowalem ale robota jak kazda inna . Czlowiek do wszystkiego sie przyzwyczaja , a propo nikt mi nie zabronil isc do toalety
jkltliö-
4 lata temu
dlatego tez Amazo przenosisie do Gryfina
Marzena
4 lata temu
amazon to ściero drugi obóz koncentracyjny różnica ludzie zabijani są na raty a nie gazem od razu
bDUGiUhT
Tomasz Z
4 lata temu
Zapraszam do Poulanda tam też praca nie należy do łatwych szczególnie kierowanych przez Polaczków. Praca za darmo, ucinane godziny...Nie polecam
ja
4 lata temu
Prawda jest taka, że dopóki będą ludzie chętni robić w takich warunkach i za takie pieniądze to nikt nic nie zmieni. Co państwo obchodzi, że jeden z drugim robi za 1500 po 12h na dobę? Ważne, że robi bo podatki płaci.
DEx
4 lata temu
Amazon by tego nie robił ale niestety musi bo jak nie oni to kto inny za nich to zrobił.Konkurencja duża Problem polega na tym ze oni zawsze znajda chętnych do pracy
komentarz
4 lata temu
Czyli tak , jak w naszym kraju. Zapraszam dziennikarzy i inspektorów do krajowych zakładów pracy.
piotr34
4 lata temu
Kapitalizm w pelnej krasie.A jedzace korporacjom z reki neoliberalne pasnto i tak nic nie zrobi.
deport
4 lata temu
£4000 7dni w tygodniu
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić