Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Kim Dzong Un pokazał się publicznie po 22 dniach. Miał ważny powód

18

Rząd Korei Północnej wprowadził ograniczenia w obawie, że do kraju dotrze epidemia koronawirusa. Ze względów bezpieczeństwa Kim Dzong Un nie brał udziału w publicznych wystąpieniach przez ponad trzy tygodnie. Zrobił wyjątek z powodu ważnej rocznicy państwowej.

Kim Dzong Un pokazał się publicznie po 22 dniach. Miał ważny powód
(Getty Images, Pyeongyang Press Corps/Pool)

16 lutego w Korei Północnej jest obchodzone święto państwowe – Dzień Lśniącej Gwiazdy. To rocznica przyjścia na świat Kim Dzong Illa, ojca obecnego lidera Korei.

Kim Dzong Un udał się do Pałac Kumsusan w północno-wschodniej części Pjongjang. Znajduje się tam mauzoleum poświęcone pamięci Kim Dzong Illa oraz jego posąg. Lider Korei Północnej złożył ojcu publiczny hołd.

Kim Dzong Un udał się do Kumsusan w towarzystwie wysoko postawionych urzędników. Jak podaje "Daily Mirror", przywódcy towarzyszyli Ch'oe Ryong Hae, przewodniczący Prezydium Najwyższego Zgromadzenia Ludowego i Pak Pong Ju, wiceprzewodniczący Komisji Spraw Państwowych.

Zobacz także: Zobacz też: Popis jeździectwa Kim Dzong Una

Kim był Kim Dzong Ill?

Kim Dzong Ill był przywódcą Korei Północnej w latach 1994–2011. Przejął władzę jako następca swojego ojca Kim Ir Sena, lidera i zarazem założyciela Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej.

Zgodnie z oficjalnym przekazem Kim Dzong Ill przyszedł na świat w 1941 roku na górze Pektu-san. W ramach obchodów tej rocznicy około 50 tysięcy Koreańczyków wzięło udział w pielgrzymce na najwyższy szczyt w kraju. Sam Kim Dzong Un jeszcze w grudniu 2019 roku wziął udział w sesji zdjęciowej na jej stoku, gdzie pozował na grzbiecie białego rumaka.

Czy koronawirus dotarł do Korei Północnej?

Zgodnie z oficjalnymi przekazami w Korei Północnej nie wystąpiły przypadki koronawirusa. Osoby przybywające z Chin są poddawane kwarantannie. Jak podaje "Daily Mirror", obowiązuje je zakaz kontaktów ze światem zewnętrznym.

Jeden z urzędników poddanych kwarantannie wbrew zakazowi udał się do łaźni publicznej. Z powodu złamania prawa i w obawie, że może kogoś zarazić, Kim Dzong Un wydał rozkaz jego rozstrzelania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić