REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 3 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Bartłomiej Bajerski22.10.18 (09:15)

Kim Dzong Un wydał 4 miliardy dolarów na swoje luksusy

Analiza chińskich dokumentów celnych nie pozostawia wątpliwości. Tylko w zeszłym roku przywódca Korei Północnej wydał na import luksusowych towarów kilkaset milionów dolarów.
PAP/Newscom

Lista zakupów Kim Dzong Una może przyprawić o ból głowy. Obejmuje dobra sprowadzone przez władze w Pjongjangu od momentu objęcia steru przez obecnego przywódcę Korei Północnej. Ujawnił ją polityk południowokoreańskiej Partii Wolności - podaje "Chosun Ilbo".

Wydatki na luksusy Kima od 2012 roku wyniosły co najmniej 4 miliardy dolarów. Połowa tej sumy poszła na zakupy sprzętu elektronicznego z najwyższej półki. Luksusowe samochody kosztowały 1,4 miliarda dolarów. To największe pozycje na liście, ale nie jedyne.

REKLAMA

Na alkohole, którymi Kim lubi się raczyć, Pjongjang wydał 165 milionów dolarów. Sprzęt optyczny kosztował 147 milionów, kosmetyki i perfumy - 52,5 miliona, a za zegarki zapłacono 49 milionów dolarów. Na liście są jeszcze między innymi wyroby ze skóry (48 milionów), futra (47 milionów) i biżuteria (7,11 miliona dolarów).

Wszystkie te dobra trafiły do Korei Północnej mimo obowiązujących sankcji. W 2017 roku wydatki Kima Dzong Una na zakupy luksusowych towarów wyniosły 640 milionów dolarów. Suma ta odpowiada niemal 18 procentom całkowitego importu Koreańczyków z Chin.

Departament Stanu USA

Sprowadzonymi dobrami cieszy się Kim i jego rodzina. W garażach północnokoreańskiego przywódcy parkuje m.in. kuloodporny Mercedes i ostatnio sprowadzony Rolls-Royce (charakterystyczny znak marki widać na kołach na zdjęciu powyżej). Drogie prezenty dostają również wierni towarzysze. Władca Korei Północnej najbardziej lubi ich nagradzać prestiżowymi zegarkami.

Gdyby Korea Północna wykorzystała pieniądze, które wydała na luksusowe produkty w zeszłym roku, aby kupić ryż na rynku międzynarodowym, mogłaby kupić około 1,65 miliona ton ryżu, co stanowi dwukrotność jej niedoboru - powiedział Yoon Sang-hyun z południowokoreańskiej Partii Wolności, który ujawnił dane o wydatkach Kima na luksusy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij