REKLAMA
Odświeżone 6 minut temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Łukasz Dynowski29.06.19 (15:21)

Korea Północna ma nowego smartfona. Kim Dzong Un wyłączył wiele funkcji

Na nowym smartfonie w Korei Północnej działają tylko aplikacje zatwierdzone przez Kim Dzong Una. Urządzenia nie można też połączyć z żadną zagraniczną siecią Wi-Fi, mimo że zostało wyprodukowano poza granicami komunistycznego państwa.
Alexander Safronov / East News

Smartfona Pjongjang 2425 stworzono w Chinach. Wskazuje na to numer seryjny na urządzeniu, które testował portal Daily NK. Może to zaskakiwać ze względu na izolacyjną politykę Korei Północnej. Z drugiej strony państwo Kim Dzong Una ma dobre relacje z Chinami, a sam przywódca podjął niedawno w Pjongjangu prezydenta Chin Xi Jinpinga.

Urządzenie ma niewiele funkcji. Użytkownicy nie mogą nawet korzystać z fabrycznie wgranych zdjęć i dzwonków. Eksperci twierdzą, że po sprowadzeniu smartfonów z Chin zainstalowano w nich nowe oprogramowanie.

REKLAMA

Korea Północna mogła zamówić produkcję telefonów przy dwustronnym porozumieniu, że oprogramowanie zostanie zmienione – powiedział jeden z ekspertów, prosząc o zachowanie anonimowości.

Zobacz też: Kiedy twoim szefem jest Kim Dzong Un

Co w takim razie może zaoferować smartfon? Ze zdjęć, na których widać urządzenie wynika, że użytkownicy mogą skorzystać z aplikacji do nauki języków chińskiego i angielskiego. Są też: zatwierdzona przez władze encyklopedia, aplikacja pogodowa oraz materiały do czytania – oczywiście również tylko takie, które zdobyły akceptację Kima.

Nie jest to pierwszy smartfon w Korei Północnej. Urządzenia te są w kraju produkowane już od ok. 5 lat. W sprzedaży znajdują się smartfony trzech firm – Arirang, Pjongjang oraz Jindallae. W 2017 roku liczba ich użytkowników wynosiła 3,8 miliona, co odpowiada 15 proc. populacji. Smartfony nie umożliwiają jednak połączenia ze światem zewnętrznym, ponieważ władze Korei Północnej uważają, że pozyskane tą drogą informacje mogłyby zaszkodzić reżimowi Kim Dzong Una.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij