Wróć na

Koronawirus a temperatura powietrza. Covid-19 zniknie wraz z nadejściem lata?

29
Podziel się


Wraz ze wzrostem liczby chorych, rosną też wątpliwości dotyczące przenoszenia się i żywotności wirusa. Wielu ma nadzieję, że wraz z nadejściem letnich temperatur, zapomnimy o istnieniu koronawirusa SARS CoV-2. Nic bardziej mylnego, okazuje się, że temperatura może jedynie ograniczyć jego działanie. O komentarz poprosiliśmy dr. Pawła Grzesiowskiego.

Bilans chorych na koronawirusa w regionie rośnie - jak dotąd COVID-19 zdiagnozowano u 40 pacjentów.
Bilans chorych na koronawirusa w regionie rośnie - jak dotąd COVID-19 zdiagnozowano u 40 pacjentów. (PAP, Wojtek Jargiło/PAP)

Choć wirusy giną w temperaturze 60 stopni Celsjusza, wielu z nas ma nadzieję, że gdy termometry wskażą temperatury powyżej 25 stopni, problem epidemii Covid-19 rozwiąże się sam. Nie jest to jednak prawda.

Wiemy, że wirus ma potencjał przeżywania na powierzchniach różnego typu nawet przez kilka dni. W temperaturze pokojowej jest w stanie przeżyć na plastikowych czy metalowych przedmiotach dwa, trzy dni. W tym kontekście rzeczywiście im wyższa temperatura tym wirus będzie miał trudniejsze warunki do przeżycia – wyjaśnia dr Paweł Grzesiowski.

Nie oznacza to jednak, że zginie. Podobnie jak wirus grypy o zarażenie z człowieka na człowieka nie jest trudne, wystarczy kichnięcie.

Jednak musimy pamiętać, że koronawirus rozprzestrzenia się przede wszystkim drogą kropelkową, więc niestety, jeśli chodzi o samo zarażanie, to temperatura nie ma tu żadnego znaczenia. Proszę zwrócić uwagę na to, że nawet teraz zakażenia są odnotowywane w krajach na całym świecie, również tam, gdzie temperatury są zdecydowanie wyższe niż w Polsce – mówi Grzesiowski.

Koronawirus w Afryce

Faktycznie, jeśli spojrzeć na liczbę chorych w krajach afrykańskich, to jest ona znacznie niższa niż w Europie, a nawet samych Włoszech. Powód jest jednak prozaiczny i nie ma nic wspólnego z temperaturą.

Na łamach amerykańskiego czasopisma naukowego "The Scientist" ukazał się artykuł, w którym naukowcy wyjaśniają przyczynę tak małej ilości zachorowań w Afryce.

By stwierdzić, czy pacjent jest chory, należy zrobić mu test, który w krajach afrykańskich są niedostępne. W związku z tym oficjalne dane mogą być zaniżone.

Światowa Organizacja Zdrowia zauważa, że dla ludności afrykańskiej, koronawirus SARS CoV-2 może być szczególnie niebezpieczny, ze względu na duży odsetek osób z chorobami współistniejącymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

KOMENTARZE
(29)
fff
1 tyg. temu
Ja sie pytam teraz o cos innego gdzie jest smog
trolo
1 tyg. temu
Taaaa szczególnie w Australii gdzie jest teraz lato
Obserwator
1 tyg. temu
Taa w Hiszpanii zimno niby jest haha
rrr
1 tyg. temu
korona jest od dawna ale była diagnozowana jako inne choroby.
fakty
1 tyg. temu
Ten "koronawirus" to Nie jest choroba a...rodzaj broni biologiczno-bakteriologicznej!. Ten "koronawirus", to patogen który w naturze Nie występuje!. Jest odporny, tak samo jak na niskie, tak i wysokie temperatury!!!.
Najnowsze komentarze (29)
Jacku
6 dni temu
Jakby ginąć miał w temperaturze powyżej 25 stopni toby nie przeżył w nas 36,7
anty
1 tyg. temu
zniknie duda zniknie problem !!! nigdy wiecej pis
wer
1 tyg. temu
COVid zniknie z odejsciem dudy !!!
Ja.
1 tyg. temu
Skoro wirus ginie w temp. 60 stopni, to wytłumaczcie mi jakim cudem przeżył w nietoperzu gotowanym kilka minut w temperaturze 100 stopni?
rem..
1 tyg. temu
Kurde ale tu troli, testy nie wykazują czy ktoś choruje czy nie, wykazują jedynie istnienie przeciwciał, które produkuje organizm po zarażeniu, dlatego wykonuje się je na osobach z objawami, dla przykładu ta 16-letnia dziewczyna co umarła we Francji dwukrotnie miała wynik ujemny a dodatni wyszedł dopiero na kilka godzin przed jej śmiercią, a wszystkim trolom proponuję wycieczkę do Niemiec, wykonują tysiące testów bo mają dziesiątki tysięcy zarażonych i właśnie wprowadzili selekcję kogo ratować a komu pozwolić umrzeć, tam będzie wam jak w domu
rem..
1 tyg. temu
Taa, jaka jest średnia temperatura w Iranie? mają więcej chorych niż Włochy panie i panowie "eksperci"
aama
1 tyg. temu
Tak piszecie,zeby pisac.....
fakty
1 tyg. temu
Ten "koronawirus" to Nie jest choroba a...rodzaj broni biologiczno-bakteriologicznej!. Ten "koronawirus", to patogen który w naturze Nie występuje!. Jest odporny, tak samo jak na niskie, tak i wysokie temperatury!!!.
jarosław K
1 tyg. temu
Abstract Increasing the intracellular Zn2+ concentration with zinc-ionophores like pyrithione (PT) can efficiently impair the replication of a variety of RNA viruses, including poliovirus and influenza virus. For some viruses this effect has been attributed to interference with viral polyprotein processing. In this study we demonstrate that the combination of Zn2+ and PT at low concentrations (2 mM Zn2+ and 2 mM PT) inhibits the replication of SARS-coronavirus (SARS-CoV) and equine arteritis virus (EAV) in cell culture. The RNA synthesis of these two distantly related nidoviruses is catalyzed by an RNA-dependent RNA polymerase (RdRp), which is the core enzyme of their multiprotein replication and transcription complex (RTC). Using an activity assay for RTCs isolated from cells infected with SARS-CoV or EAV—thus eliminating the need for PT to transport Zn2+ across the plasma membrane—we show that Zn2+ efficiently inhibits the RNA-synthesizing activity of the RTCs of both viruses. Enzymatic studies using recombinant RdRps (SARS-CoV nsp12 and EAV nsp9) purified from E. coli subsequently revealed that Zn2+ directly inhibited the in vitro activity of both nidovirus polymerases. More specifically, Zn2+ was found to block the initiation step of EAV RNA synthesis, whereas in the case of the SARS-CoV RdRp elongation was inhibited and template binding reduced. By chelating Zn2+ with MgEDTA, the inhibitory effect of the divalent cation could be reversed, which provides a novel experimental tool for in vitro studies of the molecular details of nidovirus replication and transcription.
fgh
1 tyg. temu
Kto wykupi polskie biznesy, kiedy będą upadały po zamrożeniu gospodarki
myslacy
1 tyg. temu
to patrzcie na tajlandie, wietnam, malezje, indonezje. temperatura tam rzadko spada ponizej 30. A w marcu jest w okolicy 33-35. I co? covid jest, rozprzestrzenia sie jak i w europie. fakt, mniejsza liczba zachorowan, ale czy ma na to wplyw temperatura? trudno powiedziec. nie tam kwarantanny jak w polsce, ale ludzie nosza maski, a przed wejsciami do marketow czy urzedow mierza temperature i sa rozstawione pojemniki z zelem do dezynfekcji rak. w polsce takie srodki sie stosuje? watpie. w kazdym razie nie liczyl bym na ustapienie wirusa przez samo nadejscie lata. raczej trzeba zagadac do chinczykow z prosba o sprzet, leki i wymiane (taka na powaznie) doswiadczen. mowie to ja, jedyny myslacy na tym forum rozpolitykowanych trolli
CNNNC
1 tyg. temu
Witamina C to podstawa . Okolo 5 gramow na dzien
Kika
1 tyg. temu
Tu by pomogla tylko sroga zima, wymrozić i mieć spokój, a że zimy nie było w tym roku to mamy teraz setki wirusów
radca
1 tyg. temu
Czyli Pan Andrzej Duda będzie na zawsze prezydentem? Bo przecież wyborów nie da sie przeprowadzić......
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić