Angelika Karpińska| 
aktualizacja 

Koronawirus. Badania pokazują, ile przypadków może być niewykrytych

231

Na całym świecie potwierdzono już ponad 200 tys. zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Najnowsze badania pokazują jednak, że aż 86 proc. przypadków może być niewykrytych.

Koronawirus. Badania pokazują, ile przypadków może być niewykrytych
(Getty Images, Antonio Masiello)

W czasopiśmie "Science" opublikowano badania finansowane przez National Institute of Health. Naukowcy prześledzili przebieg epidemii koronawirusa w Chinach, by oszacować odsetek nieudokumentowanych zakażeń oraz stopień ich zaraźliwości.

Z badań wynika, że aż 6 z 7 przypadków zachorowań na COVID-19 nie zostało zgłoszonych przed wprowadzeniem kwarantanny w Wuhan. Wiele osób przechodziło chorobę bezobjawowo, dlatego mogło nie zdawać sobie z niej sprawy. Niewykryte przypadki koronawirusa stanowiły źródło aż 79 proc. potwierdzonych zakażeń.

Te nieudokumentowane infekcje powodują rozprzestrzenianie się epidemii - powiedział jeden z autorów badania, Jeffrey Shaman z Uniwersytetu Columbia.

Jak zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa?

Naukowcy podkreślają, że dzięki działaniom chińskiego rządu i zwiększonej świadomości ludzi, tempo rozprzestrzeniania się wirusa znacznie się zmniejszyło. To, jak pandemia rozwinie się w innych krajach, w znacznej mierze zależy więc od ograniczeń wprowadzanych przez władze i tego, czy społeczeństwo będzie się do nich stosować.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Nie wiemy, jak długo ten wirus będzie się rozprzestrzeniał. To wielka planeta z miliardami ludzi, więc może być tu co najmniej przez kilka lat. Może stać się endemiczny. Dlatego uważam, że konieczne jest jak najszybsze opracowanie szczepionki - podkreślił Jeffrey Shaman/

Na całym świecie potwierdzono ponad 200 tys. przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. 8,2 tys. osób zmarło.

Zobacz także: Mity o koronawirusie. Obalamy często powielane kłamstwa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić