o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Ewelina Kolecka
|
aktualizacja

Koronawirus. Chiny pozwane. Missouri żąda odszkodowania

159
Podziel się

Władze amerykańskiego stanu Missouri wystosowały pozew przeciwko Chinom. Azjatycki kraj został oskarżony o oszustwo, w którego konsekwencji doszło do wybuchu pandemii COVID-19. To tylko jeden z długiej listy zarzutów.

Koronawirus. Chiny pozwane. Missouri żąda odszkodowania
(Getty Images)
bDmZfOMR

Jak podaje Fox News, pozew został złożony we wtorek 21 kwietnia. Nie tylko stan Missouri zdecydował się na taki krok – do sądu wpłynęło aż siedem zbiorowych aktów oskarżenia, przygotowanych w imieniu prywatnych grup.

Dlaczego stan Missouri złożył pozew przeciwko Chinom?

Stan Missouri oskarża Chiny o zatajanie informacji odnośnie zagrożenia koronawirusem. Jak twierdzą autorzy pozwu, mimo świadomości niebezpieczeństwa komunistyczny rząd nie dzielił się wiedzą z międzynarodową opinią publiczną. W konsekwencji zaniedbania doszło do pandemii, która objęła między innymi Stany Zjednoczone.

Autorzy pozwu wyliczają strefy życia, które ucierpiały w wyniku pandemii COVID-19. Podają, że koronawirus zakłócił bezpieczeństwo, życie, zdrowie i porządek publiczny, a także negatywnie odbił się na gospodarce stanu Missouri. Łączną wysokość poniesionych strat oszacowano na około 44 miliardy dolarów.

bDmZfOMT
Zobacz także: Zobacz też: Jak przetrwać kryzys? Psycholog odpowiada

Powtarzające się bezprawne i nieuzasadnione zaniechania Chin wyrządziły szkodę – i znacznie zakłóciły – w życiu, zdrowiu i bezpieczeństwie znacznej liczby mieszkańców Missouri, niszcząc [...] porządek społeczny i gospodarkę stanu – stwierdzono w pozwie.

Na temat sytuacji w stanie zabrał głos amerykański polityk Eric Schmitt. Jako jeden z dwudziestu republikańskich prawodawców zwrócił się z prośbą do prokuratora generalnego Williama Barra i sekretarza stanu Michaela Pompeo. Wspólnie domagali się wniesienie sprawy przeciwko Chinom do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

W Missouri wpływ wirusa jest bardzo realny – tysiące zostały zarażone, a wiele osób zmarło. Rodziny zostały oddzielone od umierających bliskich, małe firmy są zamykane, a właściciele pozostałych żyją od wypłaty do wypłaty, walcząc o jedzenie – cytuje oświadczenie Erica Schmitta Fox News.

bDmZfOMZ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bDmZfONu
KOMENTARZE
(159)
ostro
7 miesięcy temu
No to się zacznie....
Jacek
7 miesięcy temu
Nie dawno zakonczyła sie petycja do prez.Trumpa o pociągnięcie Chin do odpowiedzialności za Koronawirusa.
Felek
7 miesięcy temu
A WHO nie wiedziała o epidemii w Chinach już w grudniu?
bDmZfONv
jarek
7 miesięcy temu
tak samo zapłacą jak Niemcy za II wojnę światową Polsce
Przepisy
7 miesięcy temu
Z tego co wiem, to MTS wydaje wyroki w kwestiach spornych tylko między państwami, co oznacza że, inne podmioty nie mogą być stronami w postępowaniu. Pomimo tego, że Stany Zjednoczone są federacją, czyli związkiem państw powstałym z mniejszych krajów związkowych (tu: stanów) i każdy z nich może mieć odrębne konstytucje, a co za tym idzie różnorodne prawo, to zasadą jest, że polityka zagraniczna należy wyłącznie do kwestii władz federacji. Żaden z krajów członkowych nie jest również uznawany na arenie międzynarodowej za państwo, co oznacza ostatecznie, że stan Missouri może sobie pisać różne pozwy, ale nie ma nawet przepisów, aby MTS zarejestrował tę sprawę. Prawo międzynarodowe rządzi się swoimi własnymi zasadami i zwyczajami, czego mam wrażenie wielu obywateli USA nie rozumie.
Najnowsze komentarze (159)
Gosc
7 miesięcy temu
Według mnie chiny powinny wypłacić odszkodowania wszystkim państwom co jest coronawirus. A zamiast placić kare to teraz sprzedają sprzet medyczny zarabiają na tej pandemi
USA
7 miesięcy temu
USA JEST PATRIOTYZM WIELKI
USA
7 miesięcy temu
Jedyny kraj który broni rodakow to USA a reszta swiata tylko szczeka i się boji jak się chiny odezwa ,wasze rodziny umierają przez chińskiego wirusa i dalej będziecie się bali powiedzieć prawde patrioci hahaha
Pawel S
7 miesięcy temu
a co z umowami opiumowymi? co będzie jak Chiny zaradzają rekompensaty z odsetkami?
HENRY
7 miesięcy temu
No i wreszcie ktoś zaczyna domagać się sprawiedliwości. To może przy tej okazji wyjdzie szydło(ale nie to nasze) z worka,kto tak na prawdę jest odpowiedzialny za tę koronę w wirusie
dino
7 miesięcy temu
nie dajcie sie hejtom to dzieci pisza hejty
polak
7 miesięcy temu
powinni wynagradzac odszkodowanie kazdemu panstwu
Herb
7 miesięcy temu
Domyslam sie ze pan Eryc Shmitt ma pierszozedne zydowskie korzenie.
bDmZfONn
i dobrze
7 miesięcy temu
W końcu, Chińczycy to barbarzyńcy, jedzą psy i nietoperze...do tego hodują śmiercionośny syf w laboratoriach
Robo
7 miesięcy temu
Amerykańce chcą koniecznie zniszczyć Chiny na wszelkie sposoby wcale nie będę zdziwiony jakby to Amerykańce wirusa podrzucili to tak jak z Husajnem miał mieć atom a go nie miał i tak go zaatakowali bo chodzi o ropę korę północną olewają ale niech ktoś powie że tam ropa to od razu będą tam wolności bronić ha ha czyta ropy kasy
oliwia!
7 miesięcy temu
nareszcie są mądrzy ludzie!
Jkfkfkf
7 miesięcy temu
A nasz adrian bedzie kleczal na zmiane przed trumpem i przed chinczykami.
Gosc
7 miesięcy temu
Kurde nareszcie ktos zmądrzał
nick
7 miesięcy temu
Wyszlo na jaw ze Trump zblokowal finansowanie WHO jak ta organizacja zazadala dofinansowania na walkie z corona wirusem. Wyrazili sie ze nie maja wystarczajaco dotacji na pokrucie kosztow walki z epidemia. Trump wtedy nacisnal STOP bo i chce aby rozliczyli sie z $32 bilionow dotacji z USA w ostatnich latach.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić