o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Koronawirus. Zagrożenie również dla psychiki. "Pierwsza taka sytuacja od 100 lat"

200
Podziel się

Przebywanie w izolacji doskwiera ostatnio wielu z nas. Naukowcy alarmują, że trudna sytuacja spowodowana pandemią przyczynia się do rozwoju zaburzeń psychicznych. Międzynarodowy zespół badawczy postanowił zająć się tym problemem, by odpowiedzieć na pytanie, jak poradzić sobie w tym trudnym czasie.

Koronawirus zagrożeniem dla zdrowia psychicznego
Koronawirus zagrożeniem dla zdrowia psychicznego (Getty Images)
bESlaJzF

Pandemia koronawirusa wpływa negatywnie nie tylko na zdrowie fizyczne i gospodarkę. Eksperci informują także o skutkach, takich jak obniżenie sprawności i odporności psychicznej. Międzynarodowy zespół badawczy DynaMORE postanowił zająć się tematem.

Projekt DynaMORE zakłada współpracę wielu ośrodków naukowych z sześciu państw. Naukowcy postanowili wykorzystać swoją wiedzę, by wyciągnąć wnioski z trwającego kryzysu. Badanie ma odpowiedzieć na pytania, w jaki sposób ludzie dostosowują się do niesprzyjających okoliczności życiowych i stresu oraz jakie czynniki chronią ich przed rozwojem zaburzeń psychicznych związanych ze stresem.

Jesteśmy w wyjątkowej sytuacji, gdzie wszyscy doświadczamy podobnego stresora. Badania wskazują, że nawet z traumatycznych sytuacji do 60 proc. osób wychodzi bez większych problemów zdrowotnych. Nasze badanie pozwoli zobaczyć, jakie strategie są skuteczne i jakie czynniki pomagają - mówi psycholog Aleksandra Uściłko, członkini projektu z ramienia Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z o2.

bESlaJzH

Koronawirus zagrożeniem dla zdrowia psychicznego. Na czym polega problem?

Pojawienie się koronawirusa nagle zmieniło nasze codzienne funkcjonowanie. Nowa sytuacja wywołała wiele negatywnych skutków, jak pogłębienie zaburzeń psychicznych. Eksperci apelują, by w tym czasie ze szczególną troską podejść do swojego zdrowia psychicznego.

Pojawienie się pandemii przede wszystkim podniosło poziom lęku. Martwimy się o bliskich, o siebie, a także o skutki gospodarcze – utratę pracy, problemy finansowe. To niewidzialny wróg, więc nie wiemy, jak z nim walczyć, co też podnosi poziom lęku. Taka sytuacja pojawiła się pierwszy raz od stu lat, do tej pory pandemia tak mocno nas nie dotknęła - wyjaśnia psycholog.

Istnieją jednak sposoby, by zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Ten wyjątkowy czas warto wykorzystać na refleksję nad własnymi priorytetami czy wzmocnienie relacji z bliskimi. Dobrze być wyrozumiałym wobec siebie i dać sobie czas na dostosowanie do nowych warunków.

bESlaJzN

Bądźmy wyrozumiali dla siebie i dla innych. Wielu z nas będąc w domu ma poczucie, że musi być bardziej produktywnym, zorganizowanym, w końcu ma czas. Tymczasem ilość zadań wcale się nie zmieniła, utrudniły się tylko warunki. Współpracownicy zrozumieją obecność psa czy domowników w tle. Nie dokładajmy więc sobie presji - dodaje Aleksandra Uściłko.

Zespół DynaMore Warszawa prosi o pomoc w dalszym badaniu. Pod zamieszczonym na dole linkiem można wypełnić ankietę.

Zwracamy się więc do Was z prośbą - niezależnie od wieku, zawodu czy płci - o poświęcenie kilkunastu minut swojego czasu na wypełnienie naszej ankiety znajdującej się w linku poniżej. Dzięki niej dowiemy się, jak czuje się nasze społeczeństwo i czy możemy jakkolwiek to poczucie polepszyć - czytamy na profilu zespołu DynaMore Warszawa.

Do udziału w badaniu zapraszamy TUTAJ.

bESlaJzO

Zobacz także: Koronawirus a grypa. Podobieństwa i różnice

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bESlaJAi
KOMENTARZE
(200)
Kasia
2 lata temu
Miałam wypełnić ankietę ale jak zobaczyłam pytanie. Z którą płcią się identufikujesz najbardziej zrobiło mi się niedobrze. Czy już nie można normalnie zapytać o płeć K M? Na koronowirusa umierają kobiety i mężczyźni jakoś nie słyszałam o nikim innym. Czy już psycholodzy są wszyscy opętani poprawnością polityczną i lgbt. Nawet wam epidemia nie oczyscila psychiki?
hę?
2 lata temu
Dodatkowo burak szumowiński straszy że będę siedział w domu 3 lata to jak mam nie ześwirować?
Konstanty
2 lata temu
Nie myśląc, co mi czynią, bez wstydu i litości zbudowali dokoła mnie mury wysokie, wielkie. I teraz siedzę tu, i męczę się w beznadziejności, i o niczym już innym nie myśli umysł żarty przez mękę Kiedy wznosili mury, czemuż byłem uległy? Przecież miałem tam w świecie do zrobienia tak wiele. Lecz żadne głosy murarzy do uszu mych nie dobiegły. Nie uchwyciłem tej chwili, gdy mnie od świata odcięli.
bESlaJAj
ania
2 lata temu
siema tu ania zapraszam na nocny pokaz dla tych co nie mogą spać po zarejestrowaniu moj nick na stronie to malahootania33 czekam https://ô.cc/gotowaa.aniaa
no tak
2 lata temu
Boże co to będzie jak de Bil zdurnieje ?
Obywatel
2 lata temu
Ja mam dwójkę dzieci - i czy w izolacji czy bez niej dzień wygląda tak samo. No może z wyjątkiem tego że spędzamy ze sobą bardzo dużo czasu teraz. Załóżcie normalne rodziny i nie będziecie mieli czasu na knucie i bzdury.
to tam
2 lata temu
Miejscem głównych zarażeń są teraz - gdy kontakty i imprezy zostały ograniczone - "oczywiste" miejsca gromadzenia się ludzi: szpitale, domy opieki, skoszarowana szkoła jak SGSP pożarnicza w Warszawie, miejsca pracy... To tam teraz trzeba zabezpieczyć.
Ida
2 lata temu
Bezczelni, jeszcze chcą , żeby głupi Polak wypełniał za darmo ankietę dla niemieckiego konsorcjum.
zet
2 lata temu
Wcześniej nie lubiłem pis,teraz ich nienawidzę-z każdym dniem coraz bardziej
PRLbis
2 lata temu
Chyba problemy to mają millenialsi, którzy nigdy nie dostali w d. i zawsze myśleli, że będą żyć w bajce... Osoby które przeżyły lub dorastały w PRL nie mówiąc o pokoleniu wojennym i powojennym to się z tego śmieją... w sensie paniki, a nie zagrożenia, bo zagrożenie jest, ale nie trzeba z tego powodu się leczyć psychiatrycznie
Tom
2 lata temu
Hm, mi tam się nawet podoba, mało ludzi i ogólnie spokój, chciał maseczki są irytujące. Natomiast rozumiem ludzi co mają duże rodziny i zwierzęta, to musi zbyć irytujące.
qwr
2 lata temu
Co to znaczy prywatnie - palnij sobie w czachę pisząc takie bzdety , POZ = przychodnia i bierze kasę co miesiąc za to że ma pacjenta na stanie bez względu na to czy korzysta czy nie wiec niech się ogarną i wystawią e-receptę i bez ALE bo na wirusie się świat chorób nie kończy .
pani
2 lata temu
Nareszcie sie wyspalam do woli,mam czas dla siebie ! Mnie odosobnienie nie doskwiera.Nigdy nie lubilam tlumow,bo sie zle czulam,tylko ta niepwenosc,to jest nieciekawe,ale wiem,ze bez woli bozej wlos Nam z glowy nie spadnie!
bESlaJAb
Max
2 lata temu
Sfiksował to rząd ich w pierwszej kolejności trzeba zamknąć w psychiatryku jako groźnych dla otoczenia bo nas swoimi głupimi decyzjami wykończą.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić