Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Koronawirus chorobą sezonową? Szczepionka potrzebna jak najszybciej

29
Podziel się

Koronawirus może się okazać chorobą sezonową, która będzie wracać do nas każdej zimy. Tak twierdzą, szefowie amerykańskich instytutów zdrowia, którzy podkreślają, że w takiej sytuacji najważniejsze jest szybkie wynalezienie szczepionki.

dr Anthony Fauci
dr Anthony Fauci (Getty Images, Tasos Katopodis)
bCHafMFx

Ostatnie informacje z Chin, gdzie liczba lokalnych przypadków koronawirusa systematycznie spada, a nawet powolny spadek zachorowań we Włoszech, dają pewne powody do optymizmu. Szczyt pandemii wydaje się trwać kilka miesięcy, po czym problem stopniowo ustępuje.

Jednak jak przestrzega dr Anthony Fauci, członek zespołu kierującego walką z COVID-19 w Stanach Zjednoczonych, infekcja może okazać się sezonowa i najbliższych latach regularnie nasilać się i ustępować.

Może okazać się, że jest to choroba cykliczna. Od zawsze wskazywałem, że jest to możliwe. Obecnie zaczynamy widzieć wzrost zachorowań na półkuli południowej, która właśnie wkracza w sezon zimowy - mówił Fauci w czasie środowej konferencji w Białym Domu.

bCHafMFz

Fauci, który jest dyrektorem amerykańskiej agencji ds. chorób zakaźnych i alergii, dodał, że jeżeli w krajach leżących na południu globu pandemia okaże się równie poważna, to należy się spodziewać drugiego cyklu zachorowań. Podobnie wskazywały wcześniej modele matematyczne tworzone przez amerykańskich epidemiologów. Choroba może tracić na sile w cieplejszych warunkach, a potem wracać, gdy pogoda ulega ochłodzeniu.

Zdaniem dr Nancy Messonnier z amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, koronawiurs może występować w podobnym schemacie, co wiele innych chorób układu oddechowego, jak choćby grypa. W przypadku grypy również można zauważyć znaczny spadek zachorowań wiosną i latem, a następnie ich ponowny wzrost od jesieni.

Mieszkańcom półkuli północnej a więc np. Europy, daje to nadzieje, że w najbliższych miesiącach pandemia ustąpi. Jednocześnie, oznacza to, że za jakiś wróci, nie wiadomo jeszcze z jaką siłą. Cykle dotyczą również krajów tropikalnych, gdzie odpowiednikiem zimowego sezonu zachorowań jest, według niektórych epidemiologów, pora deszczowa.

bCHafMFF

Zobacz też: Wolontariat w czasach pandemii. Tak pomagają Polacy

Szczepionka przeciw koronawirusowi

Jak podkreśla Anthony Faucy, kluczowe jest teraz opracowanie szczepionki, nim zacznie się następny cykl zachorowań. Pewną nadzieje, daje fakt, że COVID-19 wykazuje od 80 do 90 procent podobieństwa genetycznego do wirusa, który w latach 2002-2003 wywołał epidemię SARS w Azji Wschodniej. Medycyna ma więc na jego temat już wiele informacji.

Musimy być gotowi ze szczepionką jak najszybciej. Testy kliniczne muszą zostać wykonane błyskawicznie, podobnie jak testy różnych sposobów kuracji choroby - dodawał dr Fauci.

Prace nad szczepionką przeciw wirusowi SARS-CoV-2 trwają na całym świecie. O dobrych wynikach wstępnych badań informowały m.in Chiny. W USA od 16 marcatrwają testy szczepionki na ludziach, prowadzone przez biotechnologiczą firmę Moderna. Również Polska dołączyła się do międzynarodowych prac nad metodami wakcynacji.

bCHafMFG

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bCHafMGa
KOMENTARZE
(29)
OD POCZĄTKU
3 miesiące temu
I O TO CHODZIŁO !!!!!!!!! O SZCZEPIENIE MILIARDÓW LUDZI
lili
3 miesiące temu
moze ludzie zaczna szanowac zdrowie A MINISTER ZDROWIA TO WYBITNA OSOBOWOSC WSPANIALY CZLOWIEK
Aga
3 miesiące temu
Już mieliśmy ze swinska grypa szczepionke, jak dobrze, ze polska zalowala kasy, potem sie okazalo, ze ci co ja dostali, nie wyksztalcili dodatkowych przeciwcial przeciw sezonowym grypom,
bCHafMGb
As.
3 miesiące temu
Zastraszyli 7 mld ludzi wiec można zacząć opychać szczepionki. Ale wałek.
wirus
3 miesiące temu
WYDAJE MI SIĘ ŻE TO BANDYCI Z USA(OKUPANCI ŚWIATA) ODPALILI BOMBĘ BIOLOGICZNA LECZ NIE PRZEWIDZIELI SKUTKÓW !!!!!!
Najnowsze komentarze (29)
Przebudzony
3 miesiące temu
Naturalnym lekiem na choroby jest nasz organizm który bez jakichkolwiek wspomagaczy w postaci szczepionek oraz leków samoczynnie umie sobie poradzić z zagrożeniami zdrowotnymi. Niszczenie środowiska po przez zanieczyszczenia nie tylko uszkodziło ale zakłóciło naturalną barierę biologiczną w każdym aspekcie życia co spowodowało osłabienie naturalnej bariery do samoregeneracji. Najlepszą metodą na poprawę zdrowia naszego jest zadbanie o świat wokół nas.Wówczas wtedy organizm będzie funkcjonował bez jakichkolwiek szczepionek ze stu procentową wydajnością
medmag'2
3 miesiące temu
Zasady kwarantanny to bubel - kwarantanna jest nieskuteczna, zwłaszcza dla wracających z zagranicy a udających się na izolację na drugi koniec kraju a tym samym prowokują sytuację narażania wielu osób na kontakt z zawirusowanym osobnikiem - dlatego wzrost liczby zarażonych może się nigdy nie skończyć !!Tylko bezwzględna izolacja w przyzwoitych warunkach i to z wyżywieniem, da skuteczne blokowanie namnażania się wirusa !! Oczywista jeżeli nikt tego wirusa nie rozsiewa dodatkowo co jakiś czas, nie ufałbym samym zabezpieczeniom medycznym, a raczej aby sprawę wyjaśnić czy nie ma jakiś winowajców do powieszenia na gałęzi !!
AGI
3 miesiące temu
Wychodzi na to,że największe żniwo będzie zbierać w krajach o chłodniejszym klimacie.
Przebudzony
3 miesiące temu
Witam w swoim życiu nie byłem poddawany szczepieniom i nie chorowałem nigdy. Szczepionki w jakiejkolwiek postaci osłabiają organizm który jest naturalnie przystosowany do samo regeneracji. Podawane do wiadomości informacje iż witaminy z apteki i inne środki na poprawienie zdrowia to kłamstwo. Wiele osób które zrezygnowało z przyjmowania leków zauważyło w ciągu kilku lat iż czuje się znacznie lepiej niżeli podczas ,, zatruwania'' swojego organizmu lekami medycznymi. Ps. czas najwyższy się przebudzić.
siwucha
3 miesiące temu
i tylko to jest naważniejsze forsa forsa forsa i zaszczepić wszystkich
Lea
3 miesiące temu
Teraz Amerykanie?? A to już koronawirus nie uciekł z laboratorium w Wuhan, które jest jednym z najnowocześniejszych laboratoriów na świecie i bada się w nim takie patogeny, jak SARS czy wirus Eboli? Znaczy zmiana spiskowej teorii dziejów? :D
lolo
3 miesiące temu
Czyje interesy reprezentuje ten Pan????????????
gość
3 miesiące temu
I w każdą zimę lub wiosnę będą blokowac gospodarkę?
bCHafMFT
Stoleczpolski
3 miesiące temu
Nie słuchajcie ich system się sypie będą aresztowania na szczytach piramidy, politycy celebryci filmowcy biskupi bankierzy globaliści tysiące ludzi jest umoczonych w proceder z adrenochromem porywaniem dzieci znęcaniem się nad nimi celem uzyskania tej substancji z ich krwi, dziś myśliwi stają się zwierzyną łowną system upadnie idą zmiany unikajcie szczepionek to razem z 5G broń przeciw nam
LUCJAN
3 miesiące temu
nie wiem czy słyszeliście że Ci którzy zaszczepili się na grypę są 37% bardziej narażeni na covid 19!!! - tak stwierdzili amerykańscy naukowcy. Pozdrawiam
KtośZarobi
3 miesiące temu
z grypą i jej zagrożeniami, szczepieni, czy nie, przeszliśmy do codzienności. Z koroną będzie podobnie, tak myślę
Alinoe
3 miesiące temu
Teraz Jasnne o co chodziło. zaszczepić nas wszystkich. ubezwłasnowolnić.
qaqa
3 miesiące temu
Co zime 4mc L4? czemu nie
cci
3 miesiące temu
Lepiej Wydawac Miljardy $ na Zbrojenia , niz na Bezplatna Sluzbe Zdrowia ! W Najbogatszym Kraju na Swiecie i Kraju w Ktorym jest Najwiecej Zyje Miljarderow , gdzie Liczy sie Tylko Biznes i Pieniadz !!!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić