Aleksander Sławiński| 

Koronawirus chorobą sezonową? Szczepionka potrzebna jak najszybciej

63

Koronawirus może się okazać chorobą sezonową, która będzie wracać do nas każdej zimy. Tak twierdzą, szefowie amerykańskich instytutów zdrowia, którzy podkreślają, że w takiej sytuacji najważniejsze jest szybkie wynalezienie szczepionki.

dr Anthony Fauci
dr Anthony Fauci (Getty Images, Tasos Katopodis)

Ostatnie informacje z Chin, gdzie liczba lokalnych przypadków koronawirusa systematycznie spada, a nawet powolny spadek zachorowań we Włoszech, dają pewne powody do optymizmu. Szczyt pandemii wydaje się trwać kilka miesięcy, po czym problem stopniowo ustępuje.

Jednak jak przestrzega dr Anthony Fauci, członek zespołu kierującego walką z COVID-19 w Stanach Zjednoczonych, infekcja może okazać się sezonowa i najbliższych latach regularnie nasilać się i ustępować.

Może okazać się, że jest to choroba cykliczna. Od zawsze wskazywałem, że jest to możliwe. Obecnie zaczynamy widzieć wzrost zachorowań na półkuli południowej, która właśnie wkracza w sezon zimowy - mówił Fauci w czasie środowej konferencji w Białym Domu.

Fauci, który jest dyrektorem amerykańskiej agencji ds. chorób zakaźnych i alergii, dodał, że jeżeli w krajach leżących na południu globu pandemia okaże się równie poważna, to należy się spodziewać drugiego cyklu zachorowań. Podobnie wskazywały wcześniej modele matematyczne tworzone przez amerykańskich epidemiologów. Choroba może tracić na sile w cieplejszych warunkach, a potem wracać, gdy pogoda ulega ochłodzeniu.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Zdaniem dr Nancy Messonnier z amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, koronawiurs może występować w podobnym schemacie, co wiele innych chorób układu oddechowego, jak choćby grypa. W przypadku grypy również można zauważyć znaczny spadek zachorowań wiosną i latem, a następnie ich ponowny wzrost od jesieni.

Mieszkańcom półkuli północnej a więc np. Europy, daje to nadzieje, że w najbliższych miesiącach pandemia ustąpi. Jednocześnie, oznacza to, że za jakiś wróci, nie wiadomo jeszcze z jaką siłą. Cykle dotyczą również krajów tropikalnych, gdzie odpowiednikiem zimowego sezonu zachorowań jest, według niektórych epidemiologów, pora deszczowa.

Zobacz także: Zobacz też: Wolontariat w czasach pandemii. Tak pomagają Polacy

Szczepionka przeciw koronawirusowi

Jak podkreśla Anthony Faucy, kluczowe jest teraz opracowanie szczepionki, nim zacznie się następny cykl zachorowań. Pewną nadzieje, daje fakt, że COVID-19 wykazuje od 80 do 90 procent podobieństwa genetycznego do wirusa, który w latach 2002-2003 wywołał epidemię SARS w Azji Wschodniej. Medycyna ma więc na jego temat już wiele informacji.

Musimy być gotowi ze szczepionką jak najszybciej. Testy kliniczne muszą zostać wykonane błyskawicznie, podobnie jak testy różnych sposobów kuracji choroby - dodawał dr Fauci.

Prace nad szczepionką przeciw wirusowi SARS-CoV-2 trwają na całym świecie. O dobrych wynikach wstępnych badań informowały m.in Chiny. W USA od 16 marcatrwają testy szczepionki na ludziach, prowadzone przez biotechnologiczą firmę Moderna. Również Polska dołączyła się do międzynarodowych prac nad metodami wakcynacji.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić