Angelika Karpińska| 

Koronawirus. Dezynfekcja maseczki ochronnej. Jak prać maseczki wielorazowe?

22

W czwartek 16 kwietnia wchodzi w życie obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych. Jeśli chcemy, by maseczka chroniła nas przed zakażeniem koronawirusem, musimy odpowiednio jej używać. W jaki sposób można dezynfekować wielorazowe maseczki?

Po każdym użyciu maseczki wielorazowe powinny być prane.
Po każdym użyciu maseczki wielorazowe powinny być prane. (Getty Images)

By wirus nie dostał się do naszego organizmu, musimy w odpowiedni sposób zdejmować maseczkę ochronną. Należy zapamiętać, by nigdy nie dotykać zewnętrznej części maseczki.

Jak prać maseczki ochronne?

Maseczki bawełniane można używać wielokrotnie, ale po każdym użyciu należy je uprać. Maseczki wkładamy do pralki mając na sobie rękawiczki. Należy je prać osobno i nie mieszać z innymi rzeczami.

Kluczowe znaczenie przy praniu maseczek ma temperatura. Maseczki wielorazowe należy prać w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza przez ok. 45 minut. Po wypraniu i wysuszeniu maseczki powinno się wyprasować, ustawiając temperaturę żelazka na ok. 100-110 stopni Celsjusza.

Innym sposobem na dezynfekcję maseczki jest wygotowanie we wrzącej wodzie. Maseczkę należy włożyć do pustego słoika, zakręcić go i gotować przez ok. 30 minut.

Maseczki można również zdezynfekować za pomocą sprayu antybakteryjnego na bazie alkoholu. Po dokładnym spryskaniu maseczki należy ją odłożyć aż do wyschnięcia.

Zobacz także: Prof. Krzysztof Pyrć o noszeniu maseczek

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić