Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 

Koronawirus? Kim Dzong Un buduje szpital w Pjongjangu

17

Kim Dzong Un uświetnił swoją osobą uroczystość otwarcia budowy nowego szpitala w stolicy Korei Północnej. Przywódca podkreślił, że to projekt priorytetowy z okazji 75-lecia założenia partii. Oficjalnie w państwie Kima nie ma przypadków zakażenia koronawirusem.

Kim Dzong Un otworzył budowę nowego szpitala w Pjongjangu.
Kim Dzong Un otworzył budowę nowego szpitala w Pjongjangu. (KCNA)

Kim Dzong Un otworzył budowę szpitala. Północnokoreańskie media z zachwytem poinformowały o obecności swojego przywódcy w trakcie uroczystego otwarcia projektu nowej kliniki. Robotnicy mieli przywitać go okrzykami radości.

Partia omówiła i podjęła decyzję o budowie nowoczesnego szpitala ogólnego w celu promocji zdrowia ludzi w Pjongjangu - powiedział w trakcie przemówienia Kim Dzong Un.

Dla władz Korei Północnej to projekt absolutnie priorytetowy. Jak wyjaśnił Kim Dzong Un, otwarcie nowego szpitala ma uświetnić obchody 75. rocznicy założenia Partii Pracy Korei - monopartii rządzącej krajem.

Zobacz też Koronawirus blokuje ćwiczenia. Korea Południowa obawia się epidemii wśród żołnierzy

Następnie Najwyższy Przywódca wbił pierwszą łopatę i nacisnął przycisk urządzenia wybuchowego. Eksplozja była symbolicznym początkiem projektu budowlanego - informuje Koreańska Centralna Agencja Prasowa. Kim Dzong Un tradycyjnie nie nosił kasku ani maseczki ochronnej. Inni urzędnicy mogli zdjąć maseczki na czas wbijania pierwszej łopaty.

Koronawirusa nie ma w Korei Północnej, przynajmniej oficjalnie

W trakcie uroczystości otwarcia budowy szpitala Kim Dzong Un nie zająknął się nawet na temat globalnego problemu, jakim jest pandemia koronawirusa. Oficjalnie w Korei Północnej nie ma ani jednego przypadku Covid-19, mimo bliskiego sąsiedztwa Chin. Analitycy z amerykańskich i południowokoreańskich służb nie wierzą w te zapewnienia. Możliwe, że szpital powstaje priorytetowo właśnie dlatego, by walczyć z koronawirusem.

Niemożliwe jest, aby Korea Północna nie miała ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem - podkreśla Jung H. Pak, była analityk CIA ds. Korei Północnej w rozmowie z Fox News.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić