Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus na Bliskim Wschodzi. Co z irańską ropą?

9

Irańskie Ministerstwo Ropy Naftowej wydało oficjalne oświadczenie. Jego przedstawiciel ustosunkował się do niepokojących wiadomości, jakoby epidemia koronawirusa miała negatywnie wpłynąć na wydobycie i produkcję ropy i gazu. Ich odpowiedź nie pozostawia wątpliwości.

Koronawirus na Bliskim Wschodzi. Co z irańską ropą?
(Getty Images, Fatemeh Bahrami/Anadolu Agency)

Oświadczenie wydał Farrokh Alikhani, zastępca szefa Ministerstwa Ropy Naftowej. Brał on udział w spotkaniu Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową w Wiedniu.

Czy koronawirus wpłynie na produkcję ropy i gazu z Iranu?

Farrokh Alikhani zapewnił, że koronawirus nie wpłynie na irański przemysł naftowy. Tę informację potwierdził również Bijan Zangeneh, irański minister do spraw ropy naftowej. Zapewnił, że transport i sprzedaż przebiegają tak samo, jak przed wybuchem epidemii.

Uczestnicy spotkania Organizacji Krajów mają rozważyć cięcia produkcji ropy naftowej i podniesienie cen. Jak podaje "Press TV", będą zachęcać do tego kroku przedstawicieli Rosji. Bijan Zangeneh nie potrafił jednak stwierdzić, czy propozycja zostanie przyjęta.

Zobacz także: Zobacz też: Program atomowy Iranu. Władze pokazują nagranie

Nie wiem, musimy zobaczyć. Rosjanie będą opierać się do ostatniej chwili spadkowi wydobycia ropy, aby nie zmniejszyć żadnych produkcyjnych liczb – powiedział Bijan Zangeneh w rozmowie z "Press TV".

Irański minister twierdzi, że na rynku ropy naftowej występuje obecnie nadwyżka podaży. Jego zdaniem wynika to z epidemii koronawirusa. Uważa, że zrównoważenie takiego stanu rzeczy przez cięcia jest koniecznością.

Iran podlega najbardziej restrykcyjnym sankcjom nałożonym przez rząd USA, ze wszystkich państw. Jednocześnie eksport ropy naftowej stanowi dla Irańczyków znaczną część dochodów z handlu zagranicznego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić