Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Iran zwraca się o pomoc do największego wroga, USA

304

Prezydent Iranu wezwał rząd Stanów Zjednoczonych do zniesienia sankcji wobec jego kraju. Hasan Rouhani liczy, że Donald Trump zezwoli na import artykułów medycznych, które mogą pomóc w walce z koronawirusem.


Iran zwraca się o pomoc do największego wroga, USA
(Getty Images, Presidency of Iran/Handout/Anadolu Agency)

Prezydent Iranu zdementował doniesienia, że Amerykanie zaproponowali pomoc w walce z epidemią. Hasan Rouhani odniósł się do słów Donalda Trumpa, które padły kilka dni wcześniej w Waszyngtonie. Prezydent USA twierdził, że wystarczy prośba, a jego rodacy wesprą Irańczyków w trudnej sytuacji.

Hasan Rouhani zażądał od Donalda Trumpa zniesienia sankcji. Jak podaje "XinhuaNet", prezydent Iranu motywował, że tylko dzięki szerokiemu dostępowi artykułów medycznych sytuacja osób zarażonych koronawirusem może ulec poprawie.

Ilu Irańczyków zaraziło się koronawirusem?

Zgodnie z oficjalnymi przekazali władz Iranu, koronawirusem zaraziło się około 1500 osób, z czego 54 zmarły. Jednak według ustaleń "Radio Farda" te doniesienia są podważane przez wielu ekspertów i zagranicznych dziennikarzy. Wskazują oni na rozbieżność między informacjami upublicznionymi przez państwo, a ustaleniami kanadyjskich naukowców.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus. Jak się przed nim uchronić? Nie wystarczy mycie rąk

Kanadyjscy naukowcy oszacowali, że zachorowało aż 18 tysięcy Irańczyków. Z kolei dziennikarze BBC ustalili, że zmarło 210 osób, więc kilkakrotnie mniej niż twierdzi rząd Iranu.

Wątpliwości wzbudzają również środki bezpieczeństwa, jakie przedsięwzięły władze Iranu. W przeciwieństwie do przedstawicieli innych państw, w których wystąpiły przypadki koronawirusa, nie wstrzymano pielgrzymek do popularnych miejsc kultu. Ograniczono się jedynie do dezynfekowania meczetów odwiedzanych tłumnie przez muzułmanów z Iranu i sąsiednich państw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić