Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Koronawirus oczami KEP. Rzecznik Episkopatu nie wyobraża sobie, by wierni opuścili kościoły

290
Podziel się:

KEP a koronawirus. - Niewyobrażalne jest, by wierni nie modlili się w kościołach - powiedział na antenie Radia Plus rzecznik Konferencji Episkopatu Polski (KEP) ks. Paweł Rytel-Andrianik. Sama wypowiedź ma związek z wytycznymi Episkopatu, który w komunikacie podpisanym przez abp. Gądeckiego zaleca, by zwiększyć liczbę niedzielnych mszy.

Koronawirus oczami KEP. Rzecznik Episkopatu nie wyobraża sobie, by wierni opuścili kościoły
Koronawirus oczami KEP. Rzecznik Episkopatu nie wyobraża sobie, by wierni opuścili kościoły (PAP, bartlomiej zborowski)

Koronawirus oczami KEP. Rzecznik Episkopatu nie wyobraża sobie, by wierni opuścili kościoły

Przewodniczący episkopatu zachęca aby po Mszach Świętych była śpiewana Suplikacja, gdzie są słowa: od powietrza, głodu, ognia i wojny zachowaj nas Panie. Modlitwa i ostrożność - mówił w środę na antenie Radia Plus rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel Andrianik.

Zobacz także: Oglądaj: Puste lotniska. Koronawirus sieje spustoszenie w branży turystycznej

Przypomnijmy, że we wtorek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił się do duchownych w całym kraju o zwiększenie liczby niedzielnych mszy świętych, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych. Chodzi o przepis regulujący odbywanie się wydarzeń o charakterze dużych zgromadzeń. Jest to jedno z głównych zaleceń GIS, które ma na celu zminimalizowanie ryzyka epidemiologicznego wywołanego przez koronawirus.

Koronawirus oczami KEP. Rzecznik Episkopatu nie wyobraża sobie, by wierni opuścili kościoły

Ks. Adrianik zapewnił jednocześnie, że biskupi wspierają wszystkich wiernych modlących się o "ustanie epidemii". Sam apel Episkopatu o zwiększenie liczby niedzielnych mszy jest zupełnie różny od zarządzenia włoskich władz, które w związku z epidemią koronawirusa zarządziły zakaz wszelkich zgromadzeń i do 3 kwietnia zawiesiły m.in. msze.

Zobacz także: Zobacz także: Abp Stanisław Gądecki chce większej liczby mszy świętych. Jest reakcja ministra zdrowia

Do tej pory na całym świecie zdiagnozowano już niemal 114,5 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Życie straciło 4026 osób, a wyzdrowiało - 64 156 osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(290)
pytam
2 lata temu
Włochy są katolickie. Hiszpania? katolicka a Jahwe? stworzył koronawirus i patrzy jak wszyscy panikują. Kto tu ma ubaw? W tym wypadku KK powinien się ......schować.
ksiegowa
2 lata temu
kasa kasa kasa ten rzecznik nie widzi wiernych narażonych na zarażenie tylko ich kasę Bóg go z tego rozliczy a podatek będzie dotkliwy
Wierząca
2 lata temu
Świadome narażanie siebie lub innych na utratę życia lub zdrowia to przecież grzech ciężki. A przecież Pan Bóg nie zawsze godzi sie na cud. Musimy być tego świadomi!
Sisan
2 lata temu
Jak ochrzścić dziecko to nie chcieli przez 1,5 roku, bo papierka brakuje, bo za mało dali, jak teraz wirus to sami zadzwonili że zapraszają na chrzest, oby kasy było więcej w niedzielę.
Mariusz
2 lata temu
Ja jestem za mszami jak największymi i koniecznie z komunią do ust. Potem pewnie soelni się moje wiekie marzenie - Pokska bedzie państwem świeckim. Apeluje drodzy katolicy drodzy księża tak trzymać! Co tam wirus - wiara was uleczy....
Robin Hood
2 lata temu
Wirus czy nie wirus ,ale kasa z tacy musi się zgadzać. Jeszcze chwila a wprowadzona będzie specjalna i odpłatna modlitwa w intencji wirusa . Zachęta żeby się zgromadzić, to poprostu żenada. Gdzie miłość bliźniego? Idziesz ryzykujesz zdrowie swoje i bliskich. Przez 14 dni jak tacy nie będzie to nic się nie stanie.
gosc
2 lata temu
przyspieszenie selekcji naturalnej.
Gabrysia w.
2 lata temu
Jeśli ogranicza się wszystkie obszaru naszego życia kościół nie jest wyjątkiem. Wydać polecenie i już. A wice premier Gowin niech idzie do kościoła. Co za obłuda szczególnie wobec osób starszych.
Bart
2 lata temu
Co za dno. Jak można być aż tak pazernym. Wiadomo, że większość ludzi chodzących do kościoła, to osoby starsze, czyli najbardziej narażone.
Kama
2 lata temu
Szanowni Państwo, szpitale mają ograniczone możliwości: ilość łóżek, sprzętu, personelu, itp. Bardzo ważne jest rozciągnięcie zachorowalności w czasie, a nie wszyscy na raz. Każdy pobyt w skupisku ludzi zwiększa ryzyka zakażenia całej rodziny, zakładu pracy. Udział w niedzielnej mszy św to duża szansa na zachorowanie. Szczególnie podatną grupą są starsi i schorowani ludzie, czyli większość wiernych. Myślę, że można uczestniczyć we mszy św radiowej lub transmitowanej przez telewizję. Jeśli nie chcemy oglądać / słuchać w TVP, tv Trwam, radio Maryja, możemy poszukać mszy w obcym języku. Kochani, dostaliśmy od Pana Boga rozum - po to, aby z niego korzystać. Pan Bóg nie oczekuje od nas bezmyślnego narażania siebie i innych. To nawet jest grzechem. Problemem oczywiście będzie przyjęcie komunii św, ale sytuacja jest nadzwyczajna. Pamiętajmy, największa umieralność jest wśród osób starszych i schorowanych. Jeśli ktoś bezwzględnie nie może zrezygnować z niedzielnej mszy św to chyba warto rozważyć pozostanie na dworzu zamiast wchodzić do kościoła. Nie podajemy ręki na znak pokoju - wystarczy lekki uśmiech i kiwnięcia głową. Nie korzystamy z wody święconej. A komunię św można przyjąć na rękę a nie bezpośrednio do ust - choć to i tak jest ryzykowne rozwiązanie bo jeśli ktoś chory dotknął ustami palców księdza lub szafarza to nasza hostia przyjęta na ręce też będzie zakażona. Pan Jezus dzielił się chlebem - ja też podzielę chleb pomiędzy członków rodziny ( taki mam pomysł, nie wiem czy on jest do zaakceptowania przez kościół). Kochani, życzę nam wszystkim rozsądku, abyśmy się mądrze potrafili zachowywać, szczęścia, aby wirus nas omijał i zdrowia, żebyśmy przetrwali ten trudny czas. Pozdrawiam serdecznie.
moj nick
2 lata temu
ratuj sie kto moze. Apogeum i armageddon w jednym
pl.
2 lata temu
Mąż pierwszej zakażonej w Wielkopolsce pacjentki, który rozdawał w niedzielę komunię świętą, mógł także zakażać koronawirusem. Poznańska „Wyborcza” donosi, że miał pozytywny wynik testów. Przed południem resort zdrowia poinformował o kolejnym, trzecim przypadku zakażenia koronawirusem SARS CoV-2 w Wielkopolsce. Lokalne media dotarły do szczegółów – wirusem zakaził się mąż chorej pacjentki. To szafarz, który jeszcze niedawno udzielał wiernym pierwszej komunii świętej.
aaa
2 lata temu
wierni nie opuszczą kościoła!!!!!!!!wierni pomodlą się w inny sposób tak samo ważny jak i w kościele!!!!!!!!!!!!!!!!!! i nie kłamcie w sprawie zakażenia!!!kwarantanna obowiązuje wszędzie ,a czy wy dezynfekujecie po każdej mszy kościół? nie ważne ile przyjdzie na jedną mszę 2 czy 100 tak samo jest potencjalny zarażony!!! i więcej mszy tu nic nie pomoże bez dezynfekcji kościoła po każdej mszy!!!!
pelee
2 lata temu
Nawet w obliczu epidemii która dotyka świat Polski kler nadal jest pazerny na KASĘ Skąd się biorą tacy ludzie ?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić