Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus. Odmówili leczenia chorych na COVID-19. Pielęgniarze zawieszeni

11

Do zdarzenia doszło w Stanach Zjednoczonych. Aż dziesięcioro pielęgniarek i pielęgniarzy zostało zawieszonych przez kierownictwo po tym, jak nie chcieli przystąpić do leczenia pacjentów zarażonych koronawirusem. Mieli ważny powód, by odmówić.

Koronawirus. Odmówili leczenia chorych na COVID-19. Pielęgniarze zawieszeni
(Getty Images, DeFodi Images , Contributor)

Pielęgniarze pracują w Centrum Medycznym św. Jana w Providence w Santa Monica. Nie wolno im przychodzić do pracy, dopóki nie zakończy się wewnętrzne dochodzenie w ich sprawie. Mimo tego nadal otrzymują wynagrodzenie.

Koronawirus: dlaczego pielęgniarki odmówiły leczenia pacjentów z COVID-19?

Pracownicy odmówili wypełniania swoich obowiązków, ponieważ nie otrzymali maseczek ochronnych. Zażądali sprzętu po tym, jak u jednego z członków personelu medycznego potwierdzono zarażenie koronawirusem.

Pielęgniarki i pielęgniarze domagali się udostępnienia im maseczek z filtrem węglowym N95. Jego skuteczność w ochronie przed zarażeniem oszacowano na aż 95 proc. Jednak odmówiono im z powodu niedoboru sprzętu ochronnego, a kiedy nie chcieli przystąpić do pracy, zostali zawieszeni.

Zobacz także: Zobacz też: Jednak więcej niż dwa metry. Zasięg zarażania koronawirusem

Sprawę opisał lokalny dziennik "Los Angeles Times". Zawieszeni pracownicy wyjaśnili w rozmowie z gazetą, że odmówili pracy w obawie o zdrowie swoje i bliskich. Mike Gulick argumentował, że nie chciał zarazić koronawirusem swojej żony i 2-letniej córeczki.

Wyznaje: "Od wybuchu pandemii myję się w hotelu, zanim wrócę do domu". Jack Cline, inny pielęgniarz, choruje na cukrzycę i ma obniżoną odporność, co czyni go jeszcze bardziej podatnym na COVID-19.

Władze szpitala broniły się, że pracownikom wystarczą maski chirurgiczne. Jednak pielęgniarki i pielęgniarze pozostają przy stanowisku, że nie chronią ich wystarczająco skutecznie. Niedobór sprzętu to problem wielu placówek medycznych w Stanach Zjednoczonych. W jednym z nowojorskich szpitali z braku fartuchów pracownicy byli zmuszeni wykorzystywać worki na śmieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić