Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus. Prezydent Chin wiedział o wirusie wcześniej niż mieszkańcy Wuhan?

156

Według najnowszych ustaleń Sekretarz Generalny Komunistycznej Partii Chin już wcześniej zdawał sobie sprawę z niebezpieczeństwa spowodowanego koronawirusem. Dziennikarze amerykańskiego dziennika dotarli do raportu, z którego wynika, że na początku stycznia Xi Jinping wydał rozkazy dotyczące epidemii.

Koronawirus. Prezydent Chin wiedział o wirusie wcześniej niż mieszkańcy Wuhan?
(Getty Images, Andrea Verdelli)

Jak podaje "The New York Times", Xi Jinping wiedział o koronawirusie co najmniej dwa tygodnie wcześniej. Według raportu, który przedstawili dziennikarze, prezydent Chin poruszył ten problem na zebraniu Komitetu Biura Politycznego 7 stycznia 2020 roku.

W trakcie zebrania Xi Jinping wydał urzędnikom instrukcje, jak radzić sobie z epidemią. Miały one dotyczyć okresu od 7 do 13 stycznia.

Według ustaleń "New York Post" pierwsze oficjalne komentarze sekretarza zostały opublikowane dopiero 20 stycznia. 3 lutego w gazecie "Partia Komunistyczna" wydrukowano oficjalne przemówienie Sekretarza Generalnego, w którym zadeklarował pełne zaangażowanie w zwalczaniu epidemii.

Zobacz także: Zobacz też: Szef WHO o koronawirusie. "Epidemia może nadal się rozprzestrzenić"

Jak decyzja Xi Jinpinga wpłynęła na epidemię koronawirusa?

"The New York Times" podaje, że prezydent popełnił błąd. Zatajając przed społeczeństwem informacje na temat koronawirusa, miał przyczynić się od szybszego rozprzestrzeniania się epidemii.

"Fdi Magazine" podaje, że 18 stycznia w Wuhan miał miejsce bankiet dla 40 tysięcy rodzin. Wydarzenie odbywało się za przyzwoleniem i pełną aprobatą rządu. Dodatkowo lokalni urzędnicy mieli bagatelizować kwestię koronawirusa, twierdząc, że nie istnieją żadne dowody, aby choroba rozprzestrzeniała się poprzez kontakt z zarażonymi osobami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić