Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Koronawirus w Polsce. Gniezno. Wyciekły dane osób na kwarantannie. Sprawę zbada prokuratura

1

W Gnieźnie doszło do wycieku danych osób objętych kwarantanną. Wielu mieszkańców tego miasta przesyłało sobie listy za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Teraz sprawie przygląda się prokuratura.

Gnieźnianie przebywający na kwarantannie mogą czuć się zagrożeni
Gnieźnianie przebywający na kwarantannie mogą czuć się zagrożeni (Getty Images, Fotoholica Press)

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gnieźnie odniósł się do tej sprawy za pośrednictwem specjalnego komunikatu. "PPIS związku z medialnymi informacjami o ujawnieniu danych adresowych osób poddanych kwarantannie albo izolacji oświadcza, że w tej sprawie poinformował odpowiednie organy – Prokuraturę oraz Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, które podejmują czynności we własnym zakresie" - czytamy w piśmie.

PPIS przedstawił już pierwsze ustalenia. "(...) sposób zaprezentowania danych na ujawnionych dokumentach, jak również sposób ich sformułowania jednoznacznie wykluczają, aby źródłem ujawnienia tych danych była Inspekcja Sanitarna w Gnieźnie" - poinformowano.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Parki znowu otwarte

PPIS w Gnieźnie przypomina, że instytucja kwarantanny oraz izolacji ma przede wszystkim służyć społeczeństwu, jak i samym osobom wobec których orzeczono te środki, celem zminimalizowania zagrożenia zakażeniem i rozprzestrzeniania się epidemii. Stąd oczekiwać należy od społeczeństwa znacznej empatii wobec osób, które przebywają pod ujawnionymi adresami. Skrajnie bowiem nieodpowiedzialne byłoby wyrażanie jakichkolwiek negatywnych opinii czy zachowań w stosunku do tych osób - dodali przedstawiciele instytucji.

Osoby na kwarantannie mogą czuć się zagrożone

Adresy krążyły po internecie bardzo długo i praktycznie każdy, kto chciał, mógł mieć do nich dostęp. Wobec tego rosną obawy, że osoby objęte kwarantanną mogą spotkać się z nieprzyjemnymi zachowaniami z różnych stron.

PPIS w Gnieźnie zwraca się do osób których adresy zostały ujawnione z prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi na wszelkie potencjalne zachowania dyskryminacyjne i informowanie o takich przypadkach Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie - tymi słowami kończy się komunikat wydany przez PPIS w Gnieźnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić